ככה באים להם בהפוכה!

trilliane

Well-known member
מנהל
אני חושבת שאתה יודע היטב, ואם אתה באמת שואל אנחנו בבעיה קשה

trilliane

Well-known member
מנהל
אם זה המצב אין לנו בסיס משותף לדיון, לא רואה טעם.

ItsikH

Member
"אמונה" לא נוגעת לפרקטיקה כלל, אין "חוק" לאמונה
אני מאמין שישו הלך על המים - מה זה מחייב אותי?
רק החוק האזרחי מחייב אותי.
ולכן חופש אמונה לא קשור בשום צורה ודרך לחרויות הפרט.

trilliane

Well-known member
מנהל
הא? אמונה היא חלק מחירויות הפרט. גם לבוש.

וחוק במדינה דמוקרטית (להבדיל מברה"מ הקומוניסטית) לא אמור להתערב בנושאים האלה אלא במקרים קיצוניים.

BravoMan

Active member
לא צפיתי שהשרשור הזה יתגלגל למקומות האלה,

אבל אם אנחנו כבר כאן, יש לי כמה דברים להגיד:
&nbsp
1. אם את לא חוששת מנערה מוסלמית אדוקה מספיק כדי להציג זאת בלבוש שאינו תואם סביבה, את כנראה לא מכירה מספיק נשים מוסלמיות.
אפילו אם נעזוב בצד מקרים כמו אותה נערה בת 16 שפוצצה את עצמה באמצע הסופר לפני כמה שנים, רק לפני כחודשיים שמעתי ברדיו סיפור על לוחמת מג"ב (לא בדיוק אדם חלש אופי) שהתאהבה בקצין שלה ונישא לו. הקצין הנו מוסלמי .
&nbsp
מאוחר יותר, היא גילת שהקצין הזה כבר נשוי לכמה נשים אחרות, מה שכאמור תקין לחלוטין לפי דתו.
הבעיה התחילה כשהוא חטף אותה ואת בנם המשותף לכפר שלו, והסיפור שהיא מגוללת שם, על בית שהיה כלא, ועל אחותו של בעלה שהיית סוהרת הרודה בשאר הנשים בבית, נשמע כמו משהו ששייך לסיפורי "אלף לילה ולילה" לא לישראל 2015.
&nbsp
אז כן - כמו שקריסטופר היצ'נס ענה כשנשאל שאלה דומה:
https://www.youtube.com/watch?v=h-bWZwxAb6A
&nbsp
בהחלט יש לך ממה לחשוש!
&nbsp
2. סמלים הם בעיקר עניין של כוונה.
האם את מכירה את סיפור של "מועל היד ההפוך"?
בגלל איסור על מועל יד ששימש להצדעה הנאצית, מצאו ניאו נאצים באירופה סמל חדש שאפשר להציג בפומבי: הצדעה טיפה שונה וביד אחרת.
&nbsp
על פניו, אין לזה שום קשר לנאציזם המקורי, בדיוק כמו שלחצאית ערוכה אין קשר אמתי לדת כלשהי, ועדיין, בסוף נאלצו לאסור גם אותו בחוק, כי היה ברור שכל מי שהשתמש בו עשה זאת מתוך כוונה להצהיר על האידאולוגיה הנאצית שלו.
&nbsp
3. אני לא יודע מדוע את נותנת לנאציזם מקום כה מיוחד.
נכון - זו אידאולוגיה איומה.
נכון - 6 מליון יהודים, ואאל"ט עוד כמה מליונים של מיעוטים אחרים נרצחו באכזריות שיטתית בגללה.
&nbsp
אבל האם זה אומר שהיא אינה ברת השוואה לאידאולוגיות אחרות?
&nbsp
האידאולוגיה המוסלמית קוראת לרצח כופרים וליחס לנשים כרכוש. ולצערנו לא חסר מאמינים שאכן ממשים את האידאולוגיה הזו בצורה הכי זוועתית שאפשר: ערפת ראשים, שרפת אנשים בחיים, חטיפה ואונס של נשים ואף ילדות.
&nbsp
זה אינו הופך אותה לזהה לנאציזם, אבל אם זה לא מספיק כדי להחיל עליה את אותם קריטריונים כשמדובר בחקיקה, אני לא יכול להבין את ההיגיון שלך.
&nbsp
4. ומה אם לאותו בית ספר יש קוד לבוש?

אני מסכים יותר עם טריליאן במקרה הזה.

המלחמה בכל סממן חיצוני של הדת יצאה בצרפת מכל פרופורציה אפשרית.
זה דבר אחד לאסור שימוש בבורקות במרחב הציבורי, ודבר אחר לגמרי לאסור שימוש בחצאית ארוכה.
לא מפני שבורקה היא יותר נוראית (למרות שהיא בהחלט יותר נוראית), אלא מפני שחצאית ארוכה היא לא דבר שמשוייך לדת כלשהי, אלא פריט לבוש סטנדרטי למדי. כמו שנכתב בכתבה - אם למישל אובאמה מותר מדוע לנערה הזו אסור?
&nbsp
אני מסכים שיש מקרים שצריך להלחם באש עם אש, והמלחמה בדתות (וביחוד ברצחניות שבהן) היא כנראה אחד מהמקרים האלו, אבל לדעתי לאסור על חצאית זה לא להלחם בדת, זה להגביל את חופש הפרט.

BravoMan

Active member
הם לא בדיוק אסרו על חצאיות.

הכתבה לא מדבר על חוק מדינה גורף שאוסר על נשים באופן גורף להסתובב עם חצאית ערוכה ברחובות.
(למעשה, הם מפרטים שהחוק ששימש כתירוץ אינו מכסה כלל וכלל חצאיות, אלא רק בורקות ופריטים מוסלמים מובהקים דומים)
&nbsp
בסה"כ מדובר בבית ספר, שהחליט על קוד לבוש.
אני מניח שאם מישל אובמה היית הולכת לבית ספר שמתעקש על קוד לבוש, היא היית מצייתת לו.
&nbsp
אפילו בישראל, למרות שלא נהוגה כאן תלבושת אחידה, יש מגבלות על תלמידים בבתי ספר, שאינם תקפים כשהם הולכים ברחוב בזמנם החופשי.
לבתי ספר דתיים במיוחד יש כללים כאלה, אז מדוע להם מותר ולבית ספר חילוני לא?

ואם היה מדובר על אתאיסטית, היו מרשים לה?

כל העניין מסריח מ "דתופוביה".
זה כמו הסיפור ההוא עם המרצה שהשתולל כי הבוחנת כתבה לו 'בס"ד' על הלוח. מוגזם ומיותר לחלוטין לדעתי.
&nbsp

BravoMan

Active member
לא יודע, ולא רלוונטי.

לא כל חשש הוא בהכרח "פוביה", חשש מדת שדוגלת ברצח, מכל ביטוי של דת כזו, הוא מוצדק.

ItsikH

Member
אין דתופוביה בעולם כלל. יש סיבות טובות מאוד לפחד מכל דת שהיא
וכדאי לזכור ש"דת" אינה אמונה כלשהי, כפי שאנחנו טועים לחשוב, זו ההגדה המערבית והיא שגויה לחלוטין: "דת" היא מערכת חוקים מחייבת שקודמת לכל מערכת חוק אחרת ובכלל זה חוקי המדינה. זה - מה שחובה על כל בר דעת להלחם בו עד חורמה, לרמוס, לכתוש, לנתץ ולרסק עד עפר.

שוכנעתי, ואפילו למעלה מזה:

בפרפראזה על הציטוט מאת ה. ג'. וולס בחתימתך: כשאני קורא הודעה כמו זו, יש בי תקווה לעתיד האנושות.

ItsikH

Member
דווקא לי יש ספקות
רק שים להבחנה בין הדת עצמה לבין
המאמינים בה.

ItsikH

Member
וכדוגמא, שים לב להודעותיו של אריה בענין הממזרות
חובה על כל אדם שפוי ובר דעת לרסק את האבחנה הזו של ממזרות ולמחוק אותה מהתודעה הציבורית - אין זה אומר דבר על מי שכשלעצמו מעדיף לא להתחתן עם מי שחשוד עליו כממזר, זכותו היא [ויתכן שיישאר לבד לכן
], אלא על יומרה כלשהי של רודפי השררה באיצטלת ההזיה הפרנואידית שאלוהים אמר להם למנוע מאנשים אלו חרויות שניתנות לאחרים - או אפילו יותר מזה, על חטטנותם של אנשים אלו בחיי זולתם בחסות אותה הזיה פרנואידית. ההזיה היא זו שיש להשמיד ולמחוק, ורק היא.

trilliane

Well-known member
מנהל
תפריד בין הסמלים למה שהם מסמלים לבין האנשים

1. אני לא מכירה מספיק נשים מוסלמיות? אני גרה בחיפה. למעשה הייתה לי שותפה לדירה (במעונות) מוסלמית. רוב המוסלמים לא פגעו מעולם באיש ואין להם כוונה לעשות זאת. אבל אם רוצים להקצין או להכליל באופן דמגוגי חסר כל רלוונטיות, גם אני יכולה לשחק במשחק המטופש הזה:
אתה לא מכיר גברים יהודיים חובשי כיפה. רק לפני כמעט עשרים שנה היה אחד שירה בראש ממשלה בישראל.
בהחלט יש ממה לחשוש! צריך לאסור על גברים לחבוש כיפה, ויפה שעה אחת קודם.

2. גם מילים הן סמלים. אבל אם יש בעיה במילה זה לא ברצף הצלילים או הייצוג הגרפי אלא במה שהיא מסמנת, מה שעומד מאחוריה. ואם יש בכך בעיה, זו הבעיה שצריך לטפל בה.

3. כן, נאציזם לא עומד בקנה מידה אחד עם תרבויות שאין להן שום דמיון או קשר לנושא, גם אם יש בהן פלגים קיצוניים. ואגב, אני דיברתי על מדים נאציים, לא על סמלים. ומפאת רגישות הציבור, שכן יש כאלה שעונו אישית ע"י אנשים במדים כאלה, ומדובר בשיוך מובהק למפלגה / צבא. זה לא אותו הדבר, צר לי.

אני לא בעד ענישה קולקטיבית, אני בעד טיפול בבעיות עצמן, לא בסמלים וודאי שלא באנשים שאין שום ראיות לכך שגורמים לאיזשהו נזק או מהווים בעיה. מיותר לציין שאני לא בעד נאו-נאצים, אבל האם בגלל קיומם וסמלים שלהם נתחיל לאסור על גברים לגלח את ראשם או לקעקע את גופם? איפה זה נעצר? אני לא מוכנה שבכל פעם שקבוצה מסוימת תנכס לעצמה סממנים מסוימים (שבהם עצמם אין כל פסול או נזק) יאסרו על אנשים להשתמש בהם. הקונספט גרוע בעיניי ולא מקובל עליי.

אז לא, אין לי בעיה עם סמלים. אם יש בעיה עם מה שהם מסמלים, או עם אנשים מסוימים, אלה הבעיות שצריך לטפל בהן.

4. אם יש קוד לבוש שאוסר על תלמידות ללבוש חצאית זה די עצוב בעיניי, אבל זה לא מה שתואר בכתבה. לא קראתי על הסיפור מלבד ב-YNET (לא מקור מוצלח, אבל זה מה שהובא כאן) אבל שם נכתב שהחצאית "מבליטה את דתה - בניגוד לחוק בצרפת שמפריד בין דת למדינה" וזה מה שחמור בעיניי. אני מתנגדת לניכוס של חצאיות לאסלאם, אני מוחה בתוקף על הקביעה שחצאית "מבליטה דת" כלשהי, ובעיקר אני מתקוממת נגד הרעיון שמדובר כאן ב"הפרדת דת ומדינה", כלמעשה מדובר כאן בכפייה של הפרדת דת מהאדם ואיסור על לבוש פריטי לבוש לגטימיים. אם בית הספר מעוניין לכפות קוד לבוש, שינהיג תלבושת אחידה, יש בתי ספר שעושים זאת. אני לא אוהבת את הקונספט, אבל הוא מקובל ולא קשור לדת או למדינה. כל התלמידים ילבשו את "מדי" בית הספר ללא תלות בדתם / העדפותיהם, וחסל.

למעלה