מהם הספרים שעיצבו את חייכם

hunky@dory

New member
מהם הספרים שעיצבו את חייכם

ספרים שמתוך כל הספרים שאדם קורא בחייו הם רשימת הספרים הכי הכי שלכם - שקראתם נאמר בתיכון ומשפיעים עליכם עד היום ? ספרים שעיצבו דיעות השקפות זכרונות נוסטלגיות חוויות - ספרים שהם חמשת הגדולים שלכם או עשרת הגדולים ? ספרים שהייתה להם משמעות מיוחדת עבורכם ? וכמובן מה חיבר אתכם לספרים האילו?

אווו - הרשימה ארוכה...

אפרט בהמשך היום אבל בואי נתייחלס לאכזבה-בדיעבד אחת - ברכט. מישהו (חוץ ממני
) קרא כל עמוד בשש מאוד עמודי הביוגרפיה שלו ?

הספרים רבים מאוד, אפרט את הסופרים

אז ככה... סמואל בקט, מקס פריש, ברכט, יהודה עמיחי, פנחס שדה, יעקב שבתאי, הרמן הסה (בנעורי הוא היה ה"גבי ניצן" של תקופתינו
), הנסיך הקטן (הספר, אין סופר כזה
) כל הסדרה של דבורה עומר לבני ובנות הנעורים, לאה גולדברג, יונה וולך. יש עוד. ואנחנו מדברים רק על גילאים 14-20. הטרילוגיה של בקט, כל שירי ברכט, החיים כמשל וכל השאר שם ברשימה - ספרים שקראתי הרבה והרבה פעמים באותן שנים. אה - והכי חשוב - הנרי מילר (כשעוד חשבתי להיות ציירת דלפונית רוויית יין צרפתי זול וסיגריות ג´יטאן בפאריז של שנות העשרים ולפני שהבנתי שטכנית קשה לעשות את זה בשנות השבעים והשמונים...
).

hunky@dory

New member
פנחס שדה

מה שזכור לי וימחל לי אלוהים מפנחס שדה זה צמד המילים "השתופפתי להחריא" כך תיאר לא פחות ולא יותר פנחס שדינו את פעולת החרבון מאחורי עץ השתופפתי חוץ מזה יונסקו את אוהבת ? כאשר אני קראתי את תומש ותרזה - נו הקלות הבלתי נסבלת - את תרזה שניתוזות של כביסה עפים לה על אנא קרנינה- הוקסמתי מהאדם הקשה יום - הפועל העני בן מעמד הפועלים שלחם חוקו הוא הספר והאינטלקט היום אני לא מתנגדת להתעשר ולקנות הליכון כושר ולא לריב עם כרסתנים בחדרי כושר
( כלומר הליכון ביתי יהיה הכיבוש הכלכלי הבא שלי
) ענבל

hunky@dory

New member
../images/Emo13.gif

השותפים שלי לדירה שאפעם לא מנקים יכולים להפתיע אותי 1.לגדל כרס 2.להשאיר לי בקבוק מיים על ההליכון 3.לצעוק עלי כמו בהמות כרסתנים

הליכון ביתי אצל רוב מי שיש להם

זהו המיתלה שאוספים ממנו את הז´קט לפני שיוצאים מהבית לחדר כושר ללכת על ההליכון ששם...וזו היתה עצה של אישה מנוסה שביזבזה הרבה כסף על כיבושים כלכליים מיותרים בימי חייה

אז ככה:

הספר הראשון שאני כוללת ברשימה הוא כמובן הספר "הנסיך הקטן" של אנטואן דה סנט אקסופרי. זה למשל ספר שאני כבר יודעת בע"פ, ומה חיבר אותי אליו? אמממ... פשוט למדתי ממנו המון, יש בו המון חוכמת חיים, אני יכולה רק להגיד שקראתי אותו בעיקר כשהיה לי רע והייתי צריכה להרגע... הבאים ברשימה הם הספרים של פאולו קואלו, "האלכימאי" "ורוניקה מחליטה למות", אלה ספרים שגם השאירו לי חומר למחשבה ושלקחתי מהם המון לחיים.

שרה נ

New member
הרשימה ארוכה ארוכה

ואני חושבת שבטח יהיו עוד ספרים שישנו אצלי אי אלו תפיסות עולם.. אז ככה, כל ספרי השואה שקראתי בגיל הנערות לדעתי השפיעו עלי ועצבו את האישיות. עוד ספר שהשפיע ושינה לי במקצת את תפיסת העולם היה הספרים של חיים פוטוק הנבחר והדגול שתארו את היהדות האורתודכסית של אמריקה מזוית מענינת.. וכן אני חושבת שמלכוד 22 גם שינה או עיצב את אופיי ואופן חשיבתי.. וזה אולי הסיבה שהוא נחשב ל"ספר חובה"
(כלומר הוא כל כך "תופס" את הבן אדם..)

שרה נ

New member
וסליחה שלא הצגתי את עצמי ../images/Emo3.gif

לרוב אני כתבץי בכינוי שרה&הודיה.. עכשיו לא היה לי כח לשנות את שם המשתמש
שרה

hunky@dory

New member
שמות שמות ?

או קי העלת קטגוריות מענינות עכשיו אני צריכה את השמות כדי ללכת לבית אריאלה ... ענבל

scarlet moon

New member
הספרים שעיצבו את חיי

ובכן, הרבה מהספרים שקראתי, אהבתי והתחברתי אליהם היו ספרים שמאד עיצבו את מה שאני היום ואת תפיסת העולם שלי. הראשון והחשוב ביותר הוא כמובן "הנסיך הקטן", שכבר אוזכר פה. תמיד שהייתי מסכנה או עצובה והרגשתי שכל העולם נגדי או משהו כזה, הייתי לוקחת וקוראת אותו, במיוחד את הקטע העצוב בסוף, ופשוט הייתי בוכה..... ותמיד אמרתי לעצמי, ברגעים הכי קשים, שיש לי שושנה, פשוט עוד לא מצאתי אותה. כמו שלנסיך יש אחת גם לי יש שושנה שהיא רק שלי ואני אחראית לה- וככה גרמתי לעצמי להיות חשובה יותר בעיני עצמי, וכבר הרגשתי טוב יותר. הספר המדהים הזה הוא הספר פולחן שלי- כתבתי גם הרבה מאד שירים שהושפעו מהספר החכם הזה. ספר אחר שהושפעתי ממני ולמדתי ממנו המון הוא "עולמה של סופי"- ספר פילוסופיה יפהפה שהכניס אותי מהרגע שהתחלתי לקרוא אותו לעולם הקסום והמרתק של הפילוסופיה ותולדותיה. עוד ספר הוא "מכתבים לתיאו", מעין אוטוביוגרפיה לא מודעת של וינסנט ואן גוך- מכתבים שכתב לאחיו ומהם ניתן ללמוד על חייו- אחד מסיפורי החיים העצובים, המייאשים והמרתקים ביותר שהכרתי, מה שגרם לי להתעניין בכל פרט בחיים של הצייר הבודד, המסכן והגאון הזה. "בעל זבוב" המצוין הוציא אותי מהתמימות שהייתי שרויה בה עד שקראתי אותו, ועד כמה שזה היה קשה היתה לזה חשיבות גדולה מאד. זה ספר שבהחלט צריך לקרוא כדי להבין באיזה אבסורד העולם הזה שרוי וכמה שהספר הזה אקטואלי גם היום. "אלה תולדות" לימד אותי להתייחס לפרט בכל דבר גדול (התמקדות על אשה ובנה לאורך תקופת מלחה"ע השנייה באיטליה, למי שלא קרא- קשה אבל מומלץ). אני יכולה להמשיך ולהמשיך עוד מלא ספרים שקראתי והשפיעו עליי- כל ספר שהתחברתי אליו, כמו שאמרתי, השפיע עליי.. וזה מה שעושה ספר טוב בעיני.

ויקי.ש.

New member
אגב ואן גוך

קראת את "התאווה לחיים"? זה הספר שהשפיע לעיי כמו ש"מכתבים לתיאו" השפיעו על סקרלט. מי הסופר? ו"כזב וכישוף" (אם מדברים על "אלה תולדות"...) לגבי השאלה, הרבה מהספרים דהשפיעו חופפים לרשימה של הספרים הנבחרים אז אני לא אחזור על עצמי...

scarlet moon

New member
../images/Emo63.gif../images/Emo63.gif../images/Emo63.gif

בהחלט קראתי את "התאווה לחיים" (וגם ראיתי את הסרט המבוסס על הספר עם אותו השם).... זה ספר טוב, אבל יותר התחברתי ל"מכתבים לתיאו" כי זה יותר אותנטי לדעתי... זה מאד אמיתי ובא ישר מוינסנט- המחשבות, הדעות שלו.. הכל בצורה ישירה ממנו בלי התערבות של סופר. כאילו, שלא תבינו לא נכון, "התאווה לחיים" הוא ספר מצוין שלמדתי עליו מלא על וינסנט, אבל אם הייתי צריכה לכתוב פה את כל הספרים שאהבתי.... וואו... טוב, בכל מקרה... "כזב וכישוף" של אלזה מורנטה (כאמור, זו שכתבה את "אלה תולדות") הוא גם כן מצוין.. אני רואה שיש לנו טעם דומה. קראת את "האי של ארתורו" של אותה הסופרת? כי אם אהבת את אלו את תאהבי גם את זה, למרות שהוא יחסית שונה מהם (וגם הרבה יותר קצר
)... ושכחתי לציין את הספר המובן מעליו מבחינתי שלגמרי גדלתי עליו וקראתי אותו כל כך הרבה פעמים שאני כבר לא זוכרת כמה-- "נשים קטנות".... גם כן ספר פולחן. כל פעם בכיתי בו מחדש כשבת´ מתה (
) ונהנתי כל כך... כבר יש לי חשק לקרוא את זה עוד פעם. כל הספרים הקלאסיים האלה הם הדבר.
סקרלט

hunky@dory

New member
ספרים קלאסים לקישוט המדף

את מכירה את הספרים הקטנים של סטימצקי ב 12 שקלים - ספרים קלאסים עם עטיפות מהממות באנגלית ? אני יודעת שזה יקים בוקה ומבולקה בפורום שכזה
אבל אצלי הם קישוט למדף, יחד עם הנרות- כדי ליצור את אווירת המאה ה 19 אני לא הכי מתחברת לקלאסים כמו שאני מתחברת לעשרים שנה קדימה - לשנות העשרים בספרות - למשל - כאשר סופרים שמתארים את התקופה הזאת כמו סטפן צוויג עושים לי צמרמורת ... לעומת זאת אני לא מקצינה "כל כך רחוק" לשנות האלפיים למשל .. עירית לינור?
אאא

.inbal

New member
למי שאהב את התאווה לחיים../images/Emo91.gif

אותו סופר, שאיני זוכרת את שמו (כרגיל) כתב ספר נפלא, עמוק, ארוך ועשיר יותר מהספר על ואן גוך, שנקרא "חיי מיכאלאנג´לו". הספר זכה בפרסים רבים והוא מעביר את האווירה בפירנצה של ימי הרנסנס בצורה שעושה חשק לעזוב הכל ולטוס לשם. שמועה אומרת שיש גם סרט שנעשה עפ"י הספר, באותו השם ושניתן להשיגו ב"עין השלישית".

ויקי.ש.

New member
כבר שמתי עין

על "חיי מיכאלאנג´לו" אז כנראה אקרא אותו בקרוב ובהחלט קראתי את "האי של ארתורו" שגם הוא הוסרט.

hunky@dory

New member
התאווה לחיים איזה התמוגגות ../images/Emo23.gif

ותודה על ההמלצה . ענבל

צומפי_2

New member
יש שניים....

הראשון הוא כמעיין המתגבר. גרם לי לשיוני מהותי בחיים. התנך השני שלי. השני הוא ליצני החצר של אביגדור דגן. במיוחד הסוף, בו הוא מוצא את התשובה שהיא בעצם חצי תשובה. השלישי הוא "תהילה". הוא אמנם לא עיצב דעות, או משהו כזה- אבל- הוא בהחלט השפיע עלי. אחרי שקראתי אותו הוא השרה עלי רוגע.

למעלה