שאלה

לאונידס

Active member
אם רוצים לפתור בעיה אתה צריך להבין את מקורה

לכן לדעתי זו בהחלט הנקודה.

אני מסכים שהאחריות שאני חש כלפי הילדה החרדית גבוהה מאשר האחריות שאני חש כלפי הילדה בויאטנם או בניגריה, בסולם הזה עדיין הילדה שלי נמצאת גבוה יותר מאשר הילדה החרדית.
כנ"ל גם האחריות שאני חש כלפי הסבתא שלי והשכן שמרותק לכיסא גלגלים.
לטעמי עברנו מזמן את הגבול בהקרבת הילדים הזקנים הנכים והאוכלוסיה ה"רגילה" שרוצה להצטיין ולחיות חיים טובים לטובת האוכלוסיות שמה לעשות, רוצות לחיות אחרת.
רצוי שכל אדם וכל גוף ידע את מגבלות הכוח שלו, גם ארה"ב נאלצה לגלות את המגבלות האלו. אין לי את הכוח להכריח חרדים לא להיות עניים גזענים קסנופובים ובכלל בטלנים. לדעתי זה מעל ליכולת שלנו וכדאי שנכיר בכך, זאת מעבר לשאלה המוסרית באם בכלל ראוי לכפות ערכים שלך על אחר (מבחינתם אתה מתיוון שמבקש לכפות עליהם תרבות אחרת).

ברור שבפדרציה לכל מדינה או קנטון יש יכולת להשפיע על הממשל המרכזי. הרעיון הוא להחליט מראש מהם סמכויות הממשל המרכזי ולא כמו היום שב"פדרציה" של ישראל הריבונית עם השטחים (נכון יותר התושבים היהודים בשטחים) ועם אזורים אוטונומים של החרדים (מודיעין עילית, בית"ר עילית וכו') יש חלקים בהם התושבים נהנים מזכויות אבל לא חלים עליהם חלק מחוקי הפדרציה.
לא חוכמה להחליט מראש שהממשל הפדרלי יצטרך דווקא להחליט על נושאים שנויים במחלוקת ואז להגיע למסקנה שאין סיכוי שזה יצליח, צריך שהממשל הפדרלי יעסוק בנושאים שהם דווקא לא הנושאים המרכזיים של החיכוך.
יכול להיות שהממשל הפדרלי של ישראל יהודה ופלסטין יעסוק רק בשרותי תקשורת של דואר וטלפוניה, שירותים בירוקרטים כמו הנפקת תעודות (דרכונים ותעודות זהות) וכו'.

someboddy

New member
כשאמרתי "לא זאת הנקודה"

התכוונתי שבפתרון של 3 המדינות החרדים ילכו למדינה החדשה יחד עם ההנהגה שלהם, ולכן זה לא משנה אם הבעיה היא החרדים עצמם או רק ההנהגה החרדית - בפתרון הזה כל החרדים הולכים ביחד.

לגבי עניין האחריות - נראה לי שפספת את הכוונה שלי. זה כמו שישאלו אותי איך לדעתי צריך לחלק את תקציב המדינה ואני אגיד שצריך לתת לי את כולו, כי לי אישית אין אחריות כלפי שאר המדינה. זה נכון שאין לי אחריות כזו, אבל למי שמחליט על חלוקת תקציב המדינה יש כזו אחריות, ולכן אם לצורך השאלה אני זה שצריך להחליט - אז לצורך השאלה גם יש לי כזאת אחריות.
גם כאן - לך אישית כאדם פרטי אין אחריות כלפי החרדים, אבל למי שמחליט על חלוקת המדינה יש אחריות כלפי כל תושבי המדינה - ולכן אם לצורך הדיון יש לנו את הכוח הזה - צריכה להיות לנו לצורך הדיון גם האחריות הזו.

לגבי הסמכויות של הממשל הפדרלי - כאן יכול להיות שאני זה שלא מבין אותך. בהתחלה הנחתי שאתה מציע ממשל פדרלי כדי שנוכל לספק לתושבי יהודה הגנה מסוימת מפני ההנהגה שלהם, אבל בקריאה נוספת של הדיון נראה לי שהמטרה של הפדרציה היא לאפשר מעבר חופשי בין המדינות. האם זו אכן הכוונה?

לאונידס

Active member
אם חרדים ירצו לעבור למדינת הלכה - סבבה

אבל לי אין מטרה כזו.
מבחינתי כל חרדי שמוכן לקבל על עצמו את עקרונות מדינת זכויות האזרח יכול להשאר.
גם ערבי.

לא מדובר על ענייני נוסח אלא בעניין עקרוני.
אני רוצה לגרש מהמדינה גזעות, הומופוביה, שוביניזם וכו׳, אני לא רוצה לגרש חרדים.

לגבי אחריות נראה לי שאני מבין מה אתה מבקש אבל אני חושב שהבקשה שלך, יפה ופילנטרופית ככל שתהיה איננה ראלית.
איך אני יודע? כי ניסינו.
כשלא היו כל כך הר חרדים איכשהו הסתדרנו, עכשיו המשא פשוט כבד מידי וכל הסימנים מראים שככל שהזמן יעבור הסיכוי שנתמוטט הולך וגובר.
כרגע נראה שההתמוטטות בלתי נמנעת.
אני מוכן לעזור לחרדים אבל לא במחיר של התאבדות.

ואחרון לגבי פדרציה או קנטונים עם עצמאות.
מדובר בהמון נושאים שצריך לדון בהם אחד אחד ובכובד ראש. ברור לי שנצטרך משטר מקומי חזק ומשטר מרכזי שיהיה אחראי על מעט מאוד נושאים.
רציתי רק להדגיש שכבר כיום יש מצב כזה דה-פאקטו רק שהוא רע לאנשים כמוני וכמוך.
גם אני וגם אתה בקנטונים שלנו מחוייבים לתת שוויון זכויות לדתיים, חרדים, מוסלמים וכו׳.
לעומת זאת בקנטונים ״שלהם״ אין לך כמעט שום זכויות למעט זכות מעבר, ולפעמים גם הזכות הזו לא נתונה לך. יש לך כלפיהם כמעט רק חובות.
נראה לי די טיפשי לותר על הזכויות (מה שכבר עשינו) ולהתעקש להשאר עם החובות. בוא נצמצם את החובות למינימום וננסה להתעקש על איזושהי הדדיות (ברור שלא מלאה כי אנחנו הצד החזק)

לאונידס

Active member

dim18

New member
באופן עקרוני נשמע מעולה

רק חבל שמדינת "יהודה" תהייה כה ענייה שגם ככה "אחייהם היהודים" מישראל יצטרכו לתמוך בהם ברמה ששום מדינה מעולם לא תמכה באחרת.

למעלה