שרשור גמילה לחול המועד
|טי

• פותח הנושא aaa1
  • פורסם בתאריך

שחר292

New member
לדעתי זה פונקציה של אם הם קמים יבשים או לא

אם הם קמים רטובים כמעט כל יום, לדעתי סתם חבל על המאמץ של לקום בלילה ולהחליף מצעים ובגדים...
עד גיל 5 75% מהילדים נגמלים בלילה ואצל חלקם זה ממשיך עוד קצת (תלוי גנטיקה וכד').
אצלנו, אייל הוריד את ה"חיתול לילה" בערך כשהיה בן 2.3 ש', ומאחר ורב הזמן הוא קם יבש, החלטתי לזרום. בעיקרון לא התכוונתי לגמול לפני החורף את הלילה...
בקיצור, אם הילד קם יבש רב הזמן אז שווה לנסות.. לגבי השנת צהריים- ממליצה לך לקחת אותו לשירותים לפני השינה ואז הסיכוי לפספוס הוא קטן יותר...

שוקו50

New member
גמילת לילה

שלום,

הבן שלי בן שלוש וחצי, גמול מטיטול במהלך היום מעל שנה, כבר זמן מה מבקש לישון עם תחתונים אבל בגלל שקם כל בוקר עם חיתול מלא החלטנו לחכות לפסח.
מיום חמישי בערב ישן בלי טיטול.
החלטנו לנסות בלי להעיר אותו לפיפי, אבל גילינו שכשהוא מרטיב במיטה הוא לא מתעורר וממשיך לישון. אז בעצם אין לו סיבה לקום לשירותים או להתאפק.
כשאחד מאיתנו מגלה במהלך הלילה שהוא רוטב אנחנו מעירים אותו ומחליפים לו. הוא אומנם נשאר יבש במהלך הלילה אפילו 5-6 שעות, אבל בינתיים כל לילה הרטיב כפעמיים (להערכתי, כי בעצם כשאני מגלה ומחליפה לו אני לא יכולה לדעת כמה פעמים ברח לו עד עכשיו...)

בעקרון אנחנו מתכננים להמשיך לנסות עד סוף החופש ולראות אם יש איזה שינוי או שיפור, השאלה אם להמשיך ככה ומה בעצם יגרום לו לנסות לקום או להתאפק אם לא מפריע לו כשבורח... או לשנות גישה ובכל זאת להעיר אותו בלילה לפיפי... או כל רעיון אחר יתקבל בברכה...

תודה.

kramerkaren

New member
גמילת לילה היא שונה מגמילת יום

ויש הבשלה פיסיולוגית.
יש שיטות התנהגותיות ללמד לקום יבשים, אבל באופן כללי - 75% מהילדים מגיעים לזה לבד עד גיל 5, 95% עד גיל 7.
ומה אני אומרת? אם הוא מתעקש על תחתונים אז אפשר לקחת בלילה, אפשר להיערך מראש לכביסות (עכשיו קיץ, אז זה יהיה יותר פשוט מבחורף), אם אני רואה שרטוב בלילה והיא ישנה אני במקסימום אגלגל מגבת מתחתיה ואפשוט את הפיג'מה, בטח לא אתחיל להעיר. נראה לי מיותר.

zivaf2

New member
זקוקה לעצות ולתמיכה נפשית

אנחנו ביום השני לגמילה. אני יודעת שזה עוד כלום, אבל נראה לי שאנחנו לא בכיוון.
לפי עצתך, קרן, העלמנו את החיתולים לגמרי, היא מסתובבת בבית עם תחתונים או בלי כלום, אבל עושה כל הזמן על הרצפה. אין לנו אפילו הצלחה אחת. נראה לי שאין לה מוטיבציה בכלל- אם אתמול כל פעם אחרי פספוס הייתי שואלת אותה: איפה עושים פיפי? והיא היתה עונה באסלה/ בסיר, היום היא עונה בפשטות: ברצפה!
נראה לי שמבחינתה זה סבבה לגמרי לעשות על הרצפה, ולא עוזרים כל השכנועים/ סיפורים/ הבטחות של שוקולד וכו'. היא לא מוכנה לשבת על הסיר בכלל.
עצות?

השאלה מה את רוצה ?

אני התחלתי גמילה בגיל שנתיים וכן היתה מוטיבציה וכן היו קליעות אבל כשהתחיל החופש הגדול והייתי עם שני ילדים בבית ואז בחוץ החלטתי שאני חוזרת לחיתול, לפני שהורדתי ממש, הורדתי בהדרגה, ואז בגיל 3 הכל היה ממש זריז ובקלות
השאלה מה את רוצה יש אמהות שמתעקשות לגמול ורובן גם מצליחות, אם גומלים בגיל שנתיים הגמילה בדרך כלל קשה יותר, אני במקומך הייתי מחכה לחופש הגדול אבל אם את לא רוצה לחכות אז אולי לקחת באופן יזום לשירותים כל כמה זמן לעשות קול של פיפי "פששש" ולהגיד "רות, תעשי פיפי" וגם אם זה לא יעזור זה יקדם
חוץ מזה שזה רק היום השני ועוד שבוע יכול להיות שינוי גדול לטובה

yaelal1

New member
איזה תגובה שיפוטית

זיוה החליטה לגמול עכשיו, מי את שתגידי לה שזאת טעות? הן ביום השני לגמילה. יופי לך שהלך מעולה בגיל 3, זה לא אומר שזה מתכון להצלחה לכולן.

kramerkaren

New member
דווקא ממש לא קראתי את ההודעה כשיפוטית בכלל

מאד עובדתית. מציעה אפשרויות חליפיות. גם זה חשוב לדעת - שאפשר להתחרט ולנסות אח"כ. שיש הבטים פסיכולוגים ורגשיים מעורבים בגמילה שזה בסדר לקחת צעד אחרוה.

yaelal1

New member
זה כמו לאמר למישהו שקנה אתמול הונדה - "חבל,

היית צריך לקנות טויוטה". היא כבר הורידה את החיתול. בעיני זה מאוד בעייתי ושולח מסר מאוד מקטין ומחליש לילד להחזיר את החיתול. וכל זה למה? לפי מה שקראתי מההודעה של "בחורה מאושרת" היא החזירה את החיתול כי *לה* לא היה נוח. אז אני באמת שמחה שבסופו של דבר זה הצליח בגיל 3 אבל זה לא תמיד קורה כך ולפעמים גם בגיל 3 יש בעיות ומאוד קשה לגמול. אבל עושים את זה ומאמינים בילדים שלנו ונותנים להם ביטחון להאמין בעצמם. בעיני, ברגע שההורה מוריד את החיתול הוא עושה עסק עם הפעוט שלו - אני עכשיו הולך לשנות את הכללים, לשנות את עולמך כפי שהכרת אותו עד עתה, אבל אתה צריך להאמין לי שהשינוי הוא לטובה ואני תמיד אאמין בך שאתה מסוגל לזה. אם אחרי שבוע מחזירים את החיתול איזה מסר זה משדר לילד?

זיוה ביקשה עצות לקידום התהליך והתגובה הנ"ל רק שפטה אותה על כך שבכלל התחילה בתהליך לפני שעשתה "טרום גמילה" ונזפה בה להחזיר את החיתול. בעיני זה לא לעניין.

kramerkaren

New member
זה משדר בעיני מסר של

אני מבינה אותך, אני קוראת אותך, אני לא אלחץ עליך לעשות משהו בזמן שלי נראה נכון, אלא אחכה לזמן שלך זה יהיה יותר טוב, יותר מתאים.
לפעמים בגיל 3 יש בעיות לגמול, לפעמים בגיל שנתיים, לפעמים בגיל שנה. יש ילדים שנושא הגמילה באה להם יותר בקלות, ויש ילדים שלא. כמו שיש ילדים שנושא המוצקים מגיע להם יותר בקלות ויש ילדים שלא, או שינה, או הליכה או דיבור או כל דבר התפתחותי אחר. זה רק מקטין ומחליש ילד אם ההורה שלו מתיחס אל הנושא ככזה. אני חושבת שיש משהו מאד יפה בהורה שמסוגל לבוא ולהגיד "טעיתי, זה לא היה הזמן הנכון", בטח משהו יותר יפה מהלמשיך במשהו שגורם לילד ולך סבל\לחץ\חרדה.
אני רואה בגמילה משהו מעבר לבטחון עצמי של ילד, או אמונה בו. אני מאד מאמינה בילדי, אני לא חושבת שכל האמונה שלי בהם שבעולם יאפשר להם לשחות בריכה בגיל 3, אני לא חושבת שזה שאני מאמינה בהם הוא מה שיפאשר להם לאכול ארוחת מוצקים מלאה בגיל חצי שנה.
אני חושבת שלך הייתה גמילה מאד מוצלחת עם ילדה צעירה יחסית, ובאמת - זה נפלא ונהדר (אני לא רוצה שזה ישמע ציני בשום צורה, אני באמת חושבת שזה מדהים!), אבל בהחלט מאמינה שכמו שיש טווח לכל דבר התפתחותי, גם גמילה נכלל שם בעניין, ויש ילדים שבשלים ומסוגלים לזה מגיל צעיר יותר ויש ילדים שמגיל מבוגר יותר, ובגמילה - שלא כמו דברים התפתחותיים אחרים - יש גם המון אלמנטים רגשיים ופסיכולוגיים (של הילד ושל ההורה) ושגם עליהם חשוב לתת את הדעת.

**כל זה כמובן ללא קשר להודעה המקורית של זיוה, זה פשוט כאב לי לחשוב שיש איזו אמא שחרדה ומיואשת מהתהליך, ועייפה, ונכנסת לעמדות של מאבק מול הפעוט שלה, ותסכול של שניהם - ומרגישה שיעשו לה נו נו נו אם היא תחזיר את החיתול.

yaelal1

New member
אני חושבת אחרת, אבל לא רוצה לריב

נראה לי ששתינו הבענו את עמדותינו בהרחבה בעניין. יש מקום לשתי הדעות

אז פה את שיפוטית כלפיי !!

בעינייך החזרת חיתול שולחת מסר ש"מאוד מקטין ומחליש לילד להחזיר את החיתול" בעיניי הרבה פעמים קורה שהורה בוחר את מועד הגמילה (פסח, חופש גדול, לפני כניסה לגן חדש) וכו', ודיי כופה על הילד גמילה (בלי קשר בכלל להודעה המקורית שאני לא יודעת מי יזם את הגמילה למה ואם היא עתידה להצליח) והחזרת החיתול בעיניי יכולה לשדר גם מסרים אחרים כמו "זה בסדר אם את או אתה עוד לא מוכנים לתהליך אני לא אכפה את זה עליך" ועוד, ראי ההודעה של קרן

לבוא ולהתנגח בי בהודעה תוקפנית, לקרוא לי שיפוטית ולשפוט בעצמך ולהגיד לי שהפעולה שעשיתי היה בה בכדי לשלוח מסר מקטין מחליש מוריד בטחון ואמון בעצמה וחוסר אמונה שלי בילדתי שהיא מסוגלת וכו', זו שיפוטיות לשמה ולא מה שאני כתבתי...

תלכי תקראי שוב את ההודעה המקורית ואת מה שכתבתי ואת ההודעה המאד לא נעימה שלך

הגזמת קצת לא ?
עניתי מתוך רצון לעזור

כתבתי שיש אמהות שרוצות לגמול מוקדם ויש שמעדיפות לחכות ובדר"כ (וזה גם הגיוני) אלו שמחכות הגמילה יותר קלה להן ושאלתי מה את רוצה ? איזו סוג אמא את ? זה לא שכתבת שהגמילה באה ממנה והיא מאד רוצה את זה, לפי מה שכתבת היא פחות מוכנה
אני מאמינה שתחילת הגמילה ברוב המקרים תלויה בגומל ברצונו ובכוח שלו להתחיל עם זה בכלל
גם לא אמרתי לבת שלך שזו טעות להגמל עכשיו ? איפה קראת את זה ?
ובסוף עוד ניסיתי להוסיף לך עצות מעשיות
חבל שלקחת תשובה כנה אמיתית ומנסה באמת לעזור למקום כזה, באמת שהגזמת !

yaelal1

New member
קודם כל, אל תבלבלי ביני לבין זיוה

היא זאת שענית לה, ולא היא כתבה לך את התגובה.
אני קראתי את תגובתך בתור - "מה את רוצה? את גמלת אותה בניגוד לרצונה ולכן את תאכלי את מה שבישלת..." בקריאה שניה אכן זה לא היה "מה את רוצה" אלא "מה *את* רוצה?"
בהחלט בקריאה שניה ראיתי שלא היתה הרבה ביקורתיות. זה רק אצלי נקרא כך.

בכל מקרה רק רוצה לחדד שגם בגיל 3 יכולים להיות קשיים.

נכון חשבתי שמי שענתה לי זו זו ששאלה וגם הלכתי שוב לקרוא את ההודעה המקורית שלי והבנתי איך את קראת אותה אז אני מבהירה שלא כתבתי "מה את רוצה ?" בקטע של "היי מה את מתלוננת בכלל ?" אלא "מה את רוצה ?" בקטע של "מה נוח לך" "מה עדיף מבחינתך" "מה המטרה שלך להשיג בגמילה עכשיו ? האם זה כי הילדה מבקשת האם זה כי נוח לך בפסח האם זה כי חשבת שהיא מוכנה להגמל וגילית פתאום שלא ,האם את מוכנה לימים של פיפי על הרצפה וקקי דבוק לתחתונים או שאין לך ראש לזה ואת רוצה בום וגמרנו"
בכלל לא היתה פה ביקורתיות רק נסיון לברר עם האמא מדוע החליטה עכשיו לגמול ולפי זה לתת תשובה
אגב הבן נגמל בגיל התחלנו להוריד חיתול ולא החזרנו היתה גמילה מאד מהירה מפיפי ומקקי אבל אחרי לא הרבה זמן התחיל קבוע לפספס קקי במשך המון זמן, זו אחת הסיבות שהתחלתי לגמול את הבת בגיל צעיר יותר, אבל היא למרות שהחזרתי לה את החיתול נגמלה מאד מהר טפו טפו טפו בלי פספוסים, ככה שאין ממש כללים העיקר מה את משדרת לילד את יכולה לשדר שהכל בסדר להחזיר חיתול ואת יכולה להשאיר אותו עם חיתול וללחוץ עליו

zivaf2

New member
יקירתי

כתבתי לך למטה בעדכון- אני באמת מודה לך על התשובה, ובעיני היא בכלל לא נקראה כשיפוטית. דווקא היתה חשובה לי הידיעה הזו שאפשר לסגת אם רוצים, והתשובה שלך עודדה אותי מאוד.
אז שוב תודה לך

וכמובן זה לא אומר שהיא לא תגמל מהר

ובצורה טובה רק רציתי לומר שאפשר ובסדר ולא נורא ולא עושה טראומות לחזור
ואגב הגמילה של הבן גם היתה בגיל וגם נגמל מאד מהר אבל אחרי תקופה מסויימת התחיל לעשות המון בעיות עם קקי
הבת נגמלה בגלל זה יורת מוקדם כי חשבתי שבגיל שנתיים עדיף ואז כשראיתי שלא מסתדר החזרתי לה את החיתול והיא הסתדרה עם ההחזרה מצוין וגם כגמלתי שוב בגיל שנתיים וחצי לקראת שלש נגמלה מאד יפה
כתבתי איך אני גמלתי אבל נראה לי שאם היה לי כח הייתי ממשיכה ומנסה בגיל צעיר זה דיי תלוי בך כי אם תדמידי היא תגמל אלא שככל שהגיל צעיר יותר הגמילה קצת יותר קשה זה לא אומר שהיא לא מצליחה ולא אומר שזה נכון או לא נכון וגם לא אומר שעדיף לגמול בגיל מאוחר

בכל מקרה בהצלחה !

kramerkaren

New member
את רק ביום השני....

ניסית ארגז הפתעות לזמן ישיבה? קופסה עם בצק, בועות, סיפורים, בובה קטנה, אוטו - בקיצור המון פיצ'פקעס קטנים שמותר לבחור 1 בכל פעם שיושבים על הסיר. אפשר גם להוסיף שעון חול או טיימר, שמצפצף אחרי דקה. כלומר - צריך לשבת על הסיר, עם המשחק המגניב החדש שקיבלת, לפחות עד שהשעון צלצל (ושימי לב שזה שעון, ולא אמא אומרת שצריך לשבת, ישלזה משמעות.)
את יכולה גם להציע לה פיפי באמבטיה. זה יותר מגניב.
שוקולד יקירתי, הרבה שוקולד.

ששת22

New member
מה עושים אם היא עדיין לא מבינה את ההתניה?

היא בת 1.8 וביומיים האחרונים מסרבת לשבת על הסיר כשביום ראשון היה לה בסה"כ פספוס אחד.
פתאום יש מעין רגרסיה. אני אומרת לה שאם היא תשב בסיר אני אעשה לה בועות סבון/אלך איתה לטייל וכו' והיא עדיין לא מבינה את עניין ההתניה.
מה עושים במקרה כזה? איך מצליחים להושיב אותה על הסיר?
אנחנו כבר כמעט שבוע בתהליך עם הפסקה של כמעט יום.

merime

New member
אז אל תבטיחי לה דברים, רק קחי אותה בצורה

יזומה.. להמשיך לפמפם את המסר שקקי/פיפי עושים בסיר וזהו...
סבלנות, זה שם המשחק לפי השרשור הזה

למעלה