מישהו יכול להסביר לי אפה המוסר פה?

BravoMan

Active member

הנה אדם שמנסה בכוח להחזיק את אשתו.
לא רק שהרבנים של בית הדין לא מוצאים דרך לשחרר את האישה המסכנה (למרות שבפועל יכלו לעשות זאת בקלות), כשהם מנסים להפעיל עליו לחץ הכולל שלו חוסם אותם, ובעצם עוזר לו.

ואני שואל:
אפה המוסר פה?

דתיים רבים באו לפורום הזה להצהיר שללא אלוהים, לא היה לאנושות מוסר, והיו כאלה שאף טענו שהמסור ומערכת החוקים המודרנית, הכל בא מן הדת.
אלא שלפנינו עוד דוגמה מיני רבות, לכך שהמוסר של ההלכה היהודית כלל אינו מוסרי.

ובטח שבטח לא מסתדר בכנה מידה אחד עם מוסר מודרני והומני.

Harrington

Well-known member
מנהל

לא רק שהרבנים של בית הדין לא מוצאים דרך לשחרר את האישה המסכנה (למרות שבפועל יכלו לעשות זאת בקלות), כשהם מנסים להפעיל עליו לחץ הכולל שלו חוסם אותם, ובעצם עוזר לו.

ואני שואל:
אפה המוסר פה?

דתיים רבים באו לפורום הזה להצהיר שללא אלוהים, לא היה לאנושות מוסר, והיו כאלה שאף טענו שהמסור ומערכת החוקים המודרנית, הכל בא מן הדת.

עם נבל תתנבל. מה לא מוסרי פה?

BravoMan

Active member
עם נבל תתנבל. מה לא מוסרי פה?
מה שקורה עם העגונה המסכנה, ורבות אחרות כמוה.

לו לרבנים היה טיפת מוסר, מזמן היו "מוצאים" פסק הלכה שהיה מאפשר לבית הדין להתיר עגונות ללא צורך בהתערבות הבעל.
אבל מה לעשות שאסור לאפשר חופש לנשים.
צריך לדאוג שידעו את מקומן...

Harrington

Well-known member
מנהל
מה שקורה עם העגונה המסכנה, ורבות אחרות כמוה.
גם זכרים רבים, בל נשכח.
לו לרבנים היה טיפת מוסר, מזמן היו "מוצאים" פסק הלכה שהיה מאפשר לבית הדין להתיר עגונות ללא צורך בהתערבות הבעל.
מה לעשות שההלכה היא לא תוכנית כבקשתך. הרבנים (אגב לא מדובר בכלל ברבנים אלא בדיינים) מרחמים. הבעיה היא שזה לא פותר את הבעיה.
אבל מה לעשות שאסור לאפשר חופש לנשים.
צריך לדאוג שידעו את מקומן...
לא רלוונטי כמובן בשום קנה מידה. מערכת בתי הדין עושה כמיטב יכולתה להתיר עגונות. אבל היא מוגבלת לתחום ההלכה (והחוק).

BravoMan

Active member
מה לעשות שההלכה היא לא תוכנית כבקשתך
הבעיה היא שזה לא פותר את הבעיה.
כנראה שלא הבנת את שאלתי:
למה בכלל יש בעיה?

אם מדובר בהוראה שיתנה ע"י אל מוסרי, הרי היא אמורה להיות מוסרית!
אבל מה מוסרי במוסד העגינות?
למה זה מוסרי שבעל שהמשיך בחייו (ויש כאלה שאף בורחים לחו"ל) יוכל להחזיק אישה כעבד, ולכבול אותה?

אבל היא מוגבלת לתחום ההלכה (והחוק).
אני רואה כאן כמה אפשרויות:

1) האל שהכתיב את זה אינו מוסרי
2) פוסקי ההלכה שפירשו את הוראות האל טעו בפירוש שלהם
3) מדובר בהמצאה אנושית שנועדה לשעבד

אני כמובן סבור שמדובר באופציה מספר 3, אבל החלטתי לשאול אנשים שמאמינים אחרת כדי לראות איך הם מצדיקים את האבלות הללו.

אני מבין שאתה לא מצדיק, אתה פשוט מקבל שככה זה?

Harrington

Well-known member
מנהל
כנראה שלא הבנת את שאלתי:
למה בכלל יש בעיה?

למה זה מוסרי שבעל שהמשיך בחייו (ויש כאלה שאף בורחים לחו"ל) יוכל להחזיק אישה כעבד, ולכבול אותה?

אני כמובן סבור שמדובר באופציה מספר 3, אבל החלטתי לשאול אנשים שמאמינים אחרת כדי לראות איך הם מצדיקים את האבלות הללו.
זו כבר שאלה אחרת. מאחר ואינני יודע חשבונות שמיים אינני יודע לענות עליה. אבל לכתחילה, לבחון את הקל במה שהאדם מגדיר כמוסר, זו בעיה.
זאת מציאות שככה זה. טוב? רע? אפשר להתווכח. כאמור מעלה, כלל הדיינים והמערכת כולה מחפשת פתרונות להתיר נשים מעגינותן וגברים מעגינותם. אין בזה שום חידוש. אבל ההלכה היא ההלכה והיא לא משתנה בהתאם למה שנראה בעינינו מוסרי יותר או פחות.

BravoMan

Active member
לבחון את הקל במה שהאדם מגדיר כמוסר, זו בעיה.
לא הבנתי אותך - אתה טוען שאין מקום לבני אדם לדון ולבחון מה מוסרי ומה לא?

אבל ההלכה היא ההלכה והיא לא משתנה בהתאם למה שנראה בעינינו מוסרי יותר או פחות
אז מה שאתה אומר בעצם, זה שיש הוראות, כתובות, שאתה מקבל בצורה עיוורת, ופועל לפי הן לא משנה מה?

יש לך מושג לאן התנהגות כזו הובילה את האנושות היסטורית?

אגב, אתה מודע בוודאי ש-"ההלכה" נכתבה ע"י בני אדם, כן?
גם אם נניח שאלוהים קיים, ושהוא נתן הוראות לבני אדם, ההלכה אינה ההוראות האלה כלשונן, אלא דעה של אנשים בשר ודם כאלה ואחרים על משמעות ההוראות.

והרי שיש הרבה פוסקי הלכה ביהדות על זרמיה שלא מסכימים עם פירושים אחד של השני.

פסקי הלכה חדשים גם יוצאים חדשות לבקרים, וההלכה בהחלט השתנת וממשיכה להשתנות.
מה שהופך את ההיתעקשות העיוורת שלך שההלכה חקוקה באבן, לעוד יותר תמוהה בעיני...

Harrington

Well-known member
מנהל
לא הבנתי אותך - אתה טוען שאין מקום לבני אדם לדון ולבחון מה מוסרי ומה לא?
לא. אני אומר שאנחנו לא בהכרח יכולים לבחון את מוסריותו של הקל על בסיס מה שנראה לנו, בני האנוש, כמוסרי או לא.
אז מה שאתה אומר בעצם, זה שיש הוראות, כתובות, שאתה מקבל בצורה עיוורת, ופועל לפי הן לא משנה מה?
בוודאי. לכולנו יש כאלה, גם אם נוח להשמיע טענה זו כלפי יהודים מאמינים דווקא כמעין עקיצה, תוך התעלמות מכך שכולנו נוהגים כך :). כך סתם לדוגמה, הרבה אנשים בישראל סבורים שמגבלת המהירות במקום X מיותרת או נמוכה מדי. עדיין אין להם מנוס אלא לקבלה "בצורה עיוורת" ולפעול על-פיה, מהטעם הפשוט שזה החוק ואין בלתו.
יש לך מושג לאן התנהגות כזו הובילה את האנושות היסטורית?
לדו"חות מהירות?
אגב, אתה מודע בוודאי ש-"ההלכה" נכתבה ע"י בני אדם, כן?
כן ולא. היא פורשה והוסברה על-ידי בני אדם. היא ניתנה ונקבעה לכתחילה על-ידי הקב"ה.
גם אם נניח שאלוהים קיים, ושהוא נתן הוראות לבני אדם, ההלכה אינה ההוראות האלה כלשונן, אלא דעה של אנשים בשר ודם כאלה ואחרים על משמעות ההוראות.
אכן אפשר לומר כך*. אך לא מדובר סתם בדעות, אלא בפירוש בעלי מקצוע על הוראות הקל. זה לא שפלוני ישב יום אחד, השתעמם, ואמר לעצמו 'הבה נקבע לנו הלכה חדשה בשביל הקטע'.

* אם כי יש כמובן דברים שאינם זקוקים לפרשנות וממילא 'יד אדם' לא מעורבת בהם.
והרי שיש הרבה פוסקי הלכה ביהדות על זרמיה שלא מסכימים עם פירושים אחד של השני.
אכן כך ואין עם זה שום בעיה. כל עוד הפירוש מתבסס על התורה, קרי על ההוראות הישירות-מובהקות של בורא עולם, כל פירוש מתקבל ואלו כמו גם אלו דברי אלוקים חיים.
פסקי הלכה חדשים גם יוצאים חדשות לבקרים, וההלכה בהחלט השתנת וממשיכה להשתנות.
בהחלט מדויק, אם כי חשוב כמובן לציין שלא מדובר בהלכות חדשות. כל פסק הלכה יתבסס על קודמיו ועל התורה. פוסק הלכה שלא נוהג כך לא ייחשב פוסק הלכה.
מה שהופך את ההיתעקשות העיוורת שלך שההלכה חקוקה באבן, לעוד יותר תמוהה בעיני...
אתה רואה בזה "התעקשות עיוורת". אני כלל וכלל לא רואה זאת כך כמובן. אמנם אני מסכים שיש דברים מסוימים בהם זה המצב, אבל ככלל, אם תלמד (ויכול כמובן להיות שאתה מכיר) את השתלשלות ההלכה ממתן תורה ועד ימינו, אני לא מוצא כאן שום דבר "עיוור" במיוחד. לדידי מדובר בהגיון רציף שמבוסס על אמונתי בקיומו של הקב"ה על מצוותיו. כל הלכה והלכה מבוססת על הגיון כזה וממילא, אם אני בוחר לקיים אותה אני לא עושה זאת באופן עיוור, אלא לאחר מחשבה והחלטה שקיבלתי שזה הדבר הנכון לעשות. מהצד זה יכול להיראות כציות עיוור. כאמור, גם אם זה היה המצב לא הייתי רואה עם זה בעיה מיוחדת ואטען שגם אתה מציית באופן עיוור לחוקים שאינך מבין או אף חולק עליהם לעתים. אני גם מסכים שיש דברים מסוימים בהם אכן יהודים מאמינים מצייתים באופן עיוור. אבל בס"ה זה די נדיר ובוודאי שלא מאפיין את כל העולם התורני.

BravoMan

Active member
אני אומר שאנחנו לא בהכרח יכולים לבחון את מוסריותו של הקל על בסיס מה שנראה לנו, בני האנוש, כמוסרי או לא.
אה. הבנתי, זו דרכך לומר "נסתרות הם דרכי השם"? שמעתי הרבה שמות לאלוהים התנכ"י אבל "קול" אינו בשימוש נפוץ במיוחד וזה בלבל אותי.

צר לי, אך במקרה הנוכחי התירוץ הזה אינו עומד לרשותך.
אתה אולי יכול להשתמש בו לגבי משהו שלנו אין שליטה עליו - אסונות טבע, או אפילו התנהגות של אחרים כשהם רוצחים תמימים בכמויות.

אבל כשמדובר בצורה שבה אנו עצמנו בוחרים לנהוג, איך אתה יכול להתנער משיפוט מוסרי?
הרי זה לא שהקל שלך בא ולחש לך אישית באוזן את דיני הנישואין והגט.

אנשים בשר ודם באו ופרשו כתובים עתיקים.
אם אינך יכול לשפוט את המוסר שבפסקי הלכה, כיצד תדע שפסקי הלכה האלה נכונים?
שהם אכן מבתאים את רצון האל שלך?

ואם כבר, אם אינך יכול לשפוט את המוסריות של האל שלך, כיצד אתה יכול לטעון בכלל שיש לו מוסר כלשהו?
אולי הוא בכלל הדבר הכי לא מוסרי שקיים?

בוודאי. לכולנו יש כאלה, גם אם נוח להשמיע טענה זו כלפי יהודים מאמינים דווקא כמעין עקיצה, תוך התעלמות מכך שכולנו נוהגים כך :). כך סתם לדוגמה, הרבה אנשים בישראל סבורים שמגבלת המהירות במקום X מיותרת או נמוכה מדי. עדיין אין להם מנוס אלא לקבלה "בצורה עיוורת" ולפעול על-פיה, מהטעם הפשוט שזה החוק ואין בלתו.
ראשית, הטענות שלי אינן כלפי דת יהודית ספציפית, הן תקפות לכל הדתות בעולם, פשוט אנחנו יהודים בישראל, אז דנים במה שהכי קרוב לליבנו ומכאן גם הדוגמאות.
זה למקרה שחשבת שאני איזה אנטישמי שספציפית שונא יהודים דתיים.

לגבי מגבלות מהירות וחוקים אזרחיים אחרים, שמעת על המצאה קטנה שנקראת "דמוקרטיה"?
אנשים לא מקבלים חוקים כאלה כשם שדתיים מקבלים תכתיבים "מן התורה".
השתתפתי בלא מעט דיונים לגבי מגבלות מהירות, ויש לא מעט אנשים שמתנגדים להם, וגם יכולים לגבות את ההתנגדות עם סטטיסטיקות שמראות בדיוק למה מגבלות המהירות אינן תורמות לבטיחות כפי שנטען.

אני גם מזכיר לך, שזה אומנם במקומות מאוד מסוימים, אבל לפני כעשור או שניים בכל זאת התרצתה הממשלה והעלתה את מגבלת המהירות בחלק מכבישי הארץ בתחילה ל-100 קמ"ש, אחרי זה ל-110 קמ"ש, ועכשיו יש לנו אפילו קטע של כביש 6 שבו מותר חוקית לנסוע 120 קמ"ש, כאשר במשך שנים 90 היה המקסימום.

חוקים אנושיים תמיד נמצאים בבחינה ומשתנים.
לפעמים זה קשה, כי יש התנגדות.
במקרה של חוקי מהירות היא גם ידועה - המדינה מרוויחה המון כסף מדוחות מהירות ולכן תתנגד לכל שינוי שיפחית את כמות הדוחות.

אז הטענה שלך שזה "החוק ואין בלתו" פשוט לא פוגשת מציאות.
לדו"חות מהירות?
אתה מתכוון להפחתה בדוחות אולי?
המשפט הזה אפילו לא תואם את המטפורה שלך מהפסקה הקודמת, אבל אני רואה שאתה לא מתייחס ברצינות, אז אני לא אמשיך את הכיוון הזה.

אני מאוד מקווה שאתה לא מסוג הדתיים שיוכל לקבל הטסת מטוס נוסעים לתוך בניין מלא באזרחים "כי ככה ההלכה אומרת"...

אך לא מדובר סתם בדעות, אלא בפירוש בעלי מקצוע על הוראות הקל.
ואיך אתה יודע מי הוא איש מקצוע?

בכל מקצוע נורמלי אנחנו יכולים לשפוט את התוצרים ולהבין אם מי שמתיימר להיות בעל מקצוע אכן כזה, או שהוא חפר.
אבל לא משנה כמה פעמים שאלתי אנשים דתיים איך הם יודעים לבחור את פוסקי ההלכה או הרבנים או האדמו"רים שלהם, מעולם לא קיבלתי תושבה רצינית על כך.

אם אני אבוא אליך בחזות חרדית ובשם אחר מאשר BravoMan כך שלא תוכל לזהות אותי, ואתן לך פסק הלכה, כיצד תקבע אם אני איש מקצוע או סתם אחד שמטריל אותך?

אכן כך ואין עם זה שום בעיה. כל עוד הפירוש מתבסס על התורה, קרי על ההוראות הישירות-מובהקות של בורא עולם, כל פירוש מתקבל ואלו כמו גם אלו דברי אלוקים חיים.
איך אין בעיה אם יש פירושים סותרים???

לפי איך שאתה נשמע, אני יכול לקחת את הפשט, לפרש הלכה משלי ולזרום עם זה, ולהיות צדיק.
אני מניח שלא לכך התכוונת...

בהחלט מדויק, אם כי חשוב כמובן לציין שלא מדובר בהלכות חדשות.
זה לא משנה איך תתרץ את זה - עובדתית מדובר בהוראות חדשות שיש לנהוג לפי הן.
חלק מהפסיקות אפשר אולי להגדיר כ-"חידוד הוראות"...

לדידי מדובר בהגיון רציף שמבוסס על אמונתי בקיומו של הקב"ה על מצוותיו.
ברור לי שזו האמונה שלך, אבל לו היה אכן מדובר ב-"הגיון" היית יכול לשרטט הגיון זה.
להסביר מדוע הלכה פוגענית היא למעשה טובה, נכונה, ומוסרית.

אלא שכל ה-"הגיון" של מאמינים בסוף מתרסק על אותו קיר - "כי ככה אלוהים אמר".
מהצד זה יכול להיראות כציות עיוור.
הסיבה שזה נראה כמו ציות עיוור מהצד, היא שלמרות הטענה שלך שאתה עושה שיקולים ומקבל החלטות מרצון, אינך מסוגל להסביר שיקולים אלה מעבר לאמירה "ככה האל שלי קבע".
הנה רק בספקה למעלה ניסית להסביר לי ש-"אלה החוקים ואין מה לעשות איתם".
זה לא מצביע על שיקול.

אפשר כמובן לטעון שאמונה בקיום אל שיתגמל או יעניש מי שלא נשמע לדבריו גם היא שיקול, אך כדי שזה יהיה כך תצטרך להסביר על סמך מה אתה סבור שאכן תקבל עונש או תגמול שכזה.
אחרת, חזרנו ל-"ציות עיוור" או "ציות על סמך אמונה עיוורת" אם זה נשמע לך יותר טוב (אני לא באמת מכניס פירוש שונה לשני הביטויים האלה).

אטען שגם אתה מציית באופן עיוור לחוקים שאינך מבין או אף חולק עליהם לעתים
אתה לא מכיר אותי, ואין לך שום בסיס ושום זכות לטעון דבר כזה עלי.

אני בהחלט שוקל תוצאות של מעשי, ומוסריות של חוקים לפני שאני בוחר לציית להם או לא.
מה גם, שאני מצביע ותומך בנבחרי ציבור שיעבירו חוקים שאני רואה כמוסריים וטובים, ויפסלו כאלה שאני רואה לא מוסריים.
ברור שזה לא תמיד מצליח, אבל אני עושה את מה שאפשר.

כמובן, אני לא מהפכן שמוכן לסכן את חייו כדי "להפיל את המערכת", ואני לא פועל באיזו מחתרת.
אני גם לא חושב שיש במדינה שלנו הרבה חוקים לא מוסריים (למעשה, רוב החוקים הלא מוסריים כאן הם אלה שחוקקו על בסיס דתי), אבל עדיין, לפי השיחה כאן נשמע שאני בהחלט מפעיל הרבה יותר שיקול דעת בפעולות היום יומיות שלי ממך.

אבל בס"ה זה די נדיר ובוודאי שלא מאפיין את כל העולם התורני.
שום דבר בודד לא "מאפיין את כל העולם התורני" כי זה לא עולם אחיד כפי שדתיים רבים אוהבים לצייר אותו.
זה אומנם נושא לשיחה שונה, אבל אתן רק דוגמה שקשורה ישירות לשרשור הזה:

לפי הכתבה שהבאתי, בית הדין הרבני הורה לא ללמוד תורה, ולא להתפלל במניין עם סרבן הגט, אך הכולל של אותו אברך החליט שלא לציית לבית הדין ואשפר לו להמשיך ללמוד שם כרגיל.

אז נראה שגם בית הדין לא ממש מאפיין את כל העולם התורני...

Harrington

Well-known member
מנהל
אה. הבנתי, זו דרכך לומר "נסתרות הם דרכי השם"?
לא. אפילו לא קרוב למה שכתבתי כאן ולא קשור כלל.
שמעתי הרבה שמות לאלוהים התנכ"י אבל "קול" אינו בשימוש נפוץ במיוחד וזה בלבל אותי.
מעולה כי בשום מקום לא כתבתי "קול".
צר לי, אך במקרה הנוכחי התירוץ הזה אינו עומד לרשותך.
אתה אולי יכול להשתמש בו לגבי משהו שלנו אין שליטה עליו - אסונות טבע, או אפילו התנהגות של אחרים כשהם רוצחים תמימים בכמויות.

אבל כשמדובר בצורה שבה אנו עצמנו בוחרים לנהוג, איך אתה יכול להתנער משיפוט מוסרי?
הרי זה לא שהקל שלך בא ולחש לך אישית באוזן את דיני הנישואין והגט.

אנשים בשר ודם באו ופרשו כתובים עתיקים.
אם אינך יכול לשפוט את המוסר שבפסקי הלכה, כיצד תדע שפסקי הלכה האלה נכונים?
שהם אכן מבתאים את רצון האל שלך?
מאחר ופירשת לא נכון את דברי והגעת למחוזות שכלל לא דיברתי עליהם, אין טעם להגיב לנ"ל.
ואם כבר, אם אינך יכול לשפוט את המוסריות של האל שלך, כיצד אתה יכול לטעון בכלל שיש לו מוסר כלשהו?
אולי הוא בכלל הדבר הכי לא מוסרי שקיים?
אולי. אולם גם מסקנה כזאת תתבסס על מה שאתה מגדיר כמוסר. אז מעבר לכך שבני אדם שונים מגדירים מוסריות באופן שונה, כאמור מעלה כבר מספר פעמים, אני לא חושב שאפשר לבחון את הקל בכלים אנושיים. זאת פשוט בחינה לא רלוונטית. לכן גם אם תגיע למסקנה למשל שהקל אינו מוסרי על-פי קנה מידה אנושי, לדידי זה לא יעלה ולא יוריד מאומה.
ראשית, הטענות שלי אינן כלפי דת יהודית ספציפית, הן תקפות לכל הדתות בעולם, פשוט אנחנו יהודים בישראל, אז דנים במה שהכי קרוב לליבנו ומכאן גם הדוגמאות.
זה למקרה שחשבת שאני איזה אנטישמי שספציפית שונא יהודים דתיים.
אם הייתי חושב כך לא הייתי טורח להתדיין איתך ברצינות.
לגבי מגבלות מהירות וחוקים אזרחיים אחרים, שמעת על המצאה קטנה שנקראת "דמוקרטיה"?
אנשים לא מקבלים חוקים כאלה כשם שדתיים מקבלים תכתיבים "מן התורה".
השתתפתי בלא מעט דיונים לגבי מגבלות מהירות, ויש לא מעט אנשים שמתנגדים להם, וגם יכולים לגבות את ההתנגדות עם סטטיסטיקות שמראות בדיוק למה מגבלות המהירות אינן תורמות לבטיחות כפי שנטען.
במבחן התוצאה לא הבנתי על איזה הבדל אתה מנסה להצביע. פלוני מתנגד למגבלת המהירות, היא לא מקובלת עליו, הוא סבור שהיא מגוחכת ואף חושב שהיא דווקא מגבירה את תאונות הדרכים. אלמוני לעומתו פשוט לא מבין בשביל מה צריך את זה בכלל. שניהם עדיין יצייתו באופן עיוור לחלוטין למגבלה (או בכל אופן כך מצופה מהם) מאחר וזה החוק והוא מחייב אותם. אותו כנ"ל כאן. יש הלכות שאני מבין ויש כאלה שלא. עצם העובדה שאינני מבין כל דבר לא פוטר אותי מלקיים אותו רק מסיבה זו, שכן ההלכה מבחינתי מחייבת.
אני גם מזכיר לך, שזה אומנם במקומות מאוד מסוימים, אבל לפני כעשור או שניים בכל זאת התרצתה הממשלה והעלתה את מגבלת המהירות בחלק מכבישי הארץ בתחילה ל-100 קמ"ש, אחרי זה ל-110 קמ"ש, ועכשיו יש לנו אפילו קטע של כביש 6 שבו מותר חוקית לנסוע 120 קמ"ש, כאשר במשך שנים 90 היה המקסימום.
לא סותר כהוא זה את מה שכתבתי בעניין.
חוקים אנושיים תמיד נמצאים בבחינה ומשתנים.
אז מה? עדיין קיים הציות העיוור מחויב המציאות והחוק (וכן, מחויב הדמוקרטיה) לחוק באשר הוא. יציין 50 קמ"ש זה יחייב ציות עיוור ויציין 94.5 קמ"ש זה יחייב ציות עיוור. נקודת ההשקה שאני מדבר עליה היא הציות העיוור שכל כך מפריעה לך ביהדות (או בדת). כל השאר נחמד, אבל לא משנה מעובדה זו מאומה.
אז הטענה שלך שזה "החוק ואין בלתו" פשוט לא פוגשת מציאות.
להיפך, זו בדיוק המציאות :).
אתה מתכוון להפחתה בדוחות אולי?
לא, ממש לא. קרא שוב את הדברים עליהם הגבתי את אשר הגבתי :).
המשפט הזה אפילו לא תואם את המטפורה שלך מהפסקה הקודמת, אבל אני רואה שאתה לא מתייחס ברצינות, אז אני לא אמשיך את הכיוון הזה.
אין לי מושג למה זה מתכוון (אם כי אכן המשפט הקודם שם למעלה היה כמובן ציני), אבל לשיקולך. גם כך זה נהיה ארוך מדי.
אני מאוד מקווה שאתה לא מסוג הדתיים שיוכל לקבל הטסת מטוס נוסעים לתוך בניין מלא באזרחים "כי ככה ההלכה אומרת"...
אני = אני. טוב? רע? לא מעניין. מציאות.
ואיך אתה יודע מי הוא איש מקצוע?
לא באמת מסובך.
בכל מקצוע נורמלי אנחנו יכולים לשפוט את התוצרים ולהבין אם מי שמתיימר להיות בעל מקצוע אכן כזה, או שהוא חפר.
וכך בדיוק נעשה בתחום הזה. וכי אתה חושב שכל יהודי יכול להיות פוסק הלכה למשל?
אבל לא משנה כמה פעמים שאלתי אנשים דתיים איך הם יודעים לבחור את פוסקי ההלכה או הרבנים או האדמו"רים שלהם, מעולם לא קיבלתי תושבה רצינית על כך.
זה לא כל כך מסובך והתשובה כל כך מתבקשת ומובנת מאליה שאין צורך מיוחד להשיב על שאלה זו. כך או אחרת, לדידו של היהודי הקטן והפשוט כמוני, בוודאי שהדברים פשוטים. פוסקי ההלכה ידועים ומוכרים ואיש לא מהרהר אחריהם.
אם אני אבוא אליך בחזות חרדית ובשם אחר מאשר BravoMan כך שלא תוכל לזהות אותי, ואתן לך פסק הלכה, כיצד תקבע אם אני איש מקצוע או סתם אחד שמטריל אותך?
אם אני לא מכיר אותך ו/או את שמך? אשמע אותך בכבוד המתבקש ולאחר מכן אבחן את הדברים בעצמי בהתאם להלכה. במידה של ספק איוועץ בפוסק הלכה מוכר.
איך אין בעיה אם יש פירושים סותרים???
מה לעשות, אין :). זאת המציאות. הייתה כך מאז ומתמיד ובוודאי כך מאז עריכת המשנה לפני למעלה מאלפיים שנה.
לפי איך שאתה נשמע, אני יכול לקחת את הפשט, לפרש הלכה משלי ולזרום עם זה, ולהיות צדיק.
ראשית כאמור לא כל אחד מוסמך לפסוק הלכה. אבל ברמת העקרון אכן אתה צודק. אם הפירוש מבוסס על המקורות, הוא נחשב לגיטימי. שבעים פנים לתורה. עבורך זה (סוג של) שבעים סתירות פוטנציאליות. כולן עד האחרונה שבהן לגיטימית וכאמור מעלה, אלו ואלו דברי אלוקים חיים. זאת היהדות. לטוב ולמוטב.
אני מניח שלא לכך התכוונת...
בכפוף להסתייגות בשאלה מי מוסמך לפסוק הלכה, דווקא התכוונתי בדיוק לכך. אין בזה שום חידוש ואין יהודי שלא מכיר סתירות בין עמדות הלכתיות שונות שנחשבות שתיהן לגיטימיות.
זה לא משנה איך תתרץ את זה - עובדתית מדובר בהוראות חדשות שיש לנהוג לפי הן.
בוודאי שזה משנה. אם יקום מישהו וימציא כעת הלכה חדשה לחלוטין, הסיכוי שזו תתקבל כהלכה אפסית. אם הוא יבסס את פסק ההלכה שלו על המקורות, הסיכוי גדל בכ99.99%.
חלק מהפסיקות אפשר אולי להגדיר כ-"חידוד הוראות"...
לא על כך אנחנו מדברים. בכל אופן אני לא. הרי לא חסרים נושאים שלגביהם ההלכה נכתבת מידי יום ביומו ולא הייתה קיימת כלל בעבר. אלא שגם הלכות אלו, כולן עד האחרונה שבהן, תתבססנה על המקורות הקיימים. יהיה בהן חידוש במובן זה שמדובר למשל בנושא חדשני, אבל לא בהיבט ההלכתי שלו.
ברור לי שזו האמונה שלך, אבל לו היה אכן מדובר ב-"הגיון" היית יכול לשרטט הגיון זה.
לדידי אני עושה זאת ללא כל קושי. הקושי שלך לקבל ולהבין את ההגיון שאני משרטט הוא מובנה ולגיטימי. אפשר לחזור כאן לתחילת הדיון, בשאלה אם אפשר/ראוי/נכון לבחון את מוסריות הקל בכלים אנושיים. אתה רק מחזק את היות התשובה לשאלה זו שלילית.
להסביר מדוע הלכה פוגענית היא למעשה טובה, נכונה, ומוסרית.
לא ראית אותי כותב בשום מקום אף לא אחת מהמילים הנ"ל לגבי הלכה "פוגענית" כהגדרתך. להיפך, הדיון (בעניין הנקודתי הזה) התחיל אם אני זוכר נכון מטענתך לציות עיוור, קרי אי-בחינה של ההלכה הרלוונטית אלא ציות עיוור פשוט כי זאת ההלכה וזה מה יש. הסכמתי איתך כבר למעלה שיש דברים כאלו (אם כי הרבה פחות מהנהוג לחשוב וגם את זה כבר כתבתי כאן היום). זה שאתה החלטת שההלכה חייבת דווקא להיות טובה, נכונה ומוסרית (ע"פ כללי המוסר האנושי) זאת החלטה שלך. לא משהו שאני כתבתי וממילא לבוא אלי בטענות על כך שלא הסברתי זאת, לא לגמרי שייך.
אלא שכל ה-"הגיון" של מאמינים בסוף מתרסק על אותו קיר - "כי ככה אלוהים אמר".
ראה המשך תגובה בפוסט נוסף.

BravoMan

Active member
לא. אפילו לא קרוב למה שכתבתי כאן ולא קשור כלל.
אם כך למה כן התכוונת באמירה שלך לגבי "מוסריותו של קל"?

לכן גם אם תגיע למסקנה למשל שהקל אינו מוסרי על-פי קנה מידה אנושי, לדידי זה לא יעלה ולא יוריד מאומה.
אל תשכח שאנחנו דנים כאן על מה שה-"קל" שלך מכריח בני אדם לעשות.
או יותר נכון על מה שבני אדם מסוימים טוענים שהוא מכריח אותנו לעשות.

אם אינך יכול לשפוט הוראות אלה בכלים מוסריים, אז אפה בכלל אתה רואה מקום למוסר כלשהו בחברה האנושית?

פלוני מתנגד למגבלת המהירות, היא לא מקובלת עליו, הוא סבור שהיא מגוחכת ואף חושב שהיא דווקא מגבירה את תאונות הדרכים. אלמוני לעומתו פשוט לא מבין בשביל מה צריך את זה בכלל. שניהם עדיין יצייתו באופן עיוור לחלוטין למגבלה (או בכל אופן כך מצופה מהם) מאחר וזה החוק והוא מחייב אותם.
נתחיל מזה שיש הרבה מאוד פלונים במדינת ישראל שלא מצייתים למגבלת מהירות.

נמשיך עם זה שיש לא מעט פלונים במדינת ישראל שפועלים לשנות את החוקים האלה.
היה לא מזמן אף מקרה של אדם שהלך לבית משפט נגד המשטרה, והצליח לבטל לפחות זמנית אלפי דוחות שניתנו ע"י מצלמות מהירות!

אתה מנסה לייצר כאן אנשים ווירטואליים שמתנהגים כפי שנוח לך רק כדי להוכיח את עמדתך.
אבל מאפה לכל הרוחות באים כמעת 480 אלף דוחות מהירות בשנה?

אגב, אתה יודע שלפי החוק והתאוריה, אתה לא תמיד אמור לנהוג בדיוק לפי המהירות המקסימלית המותרת?
חובה על הנהג להפעיל שיקול דעת ולהתחשב בתנאי הכביש בכל עת, וכדי שיוכל לעשות זאת, כל נהג צריך להכיר את הגורמים הסביבתיים ולהבין איך הם משפיעים על היכולת שלו לשלוט על הרכב.

למשל, כביש חלק אחרי גשם ראשון.

נהיגה היא ממש לא המקום בו עושים דברים בצורה עיוורת!

לא סותר כהוא זה את מה שכתבתי בעניין.
בוודאי סותר - זו ראיה לכך שאנשים לא מקבלים את מגבלת המהירות בצורה עיוורת, אלא מחליטים אם היא טובה וכשרואים שהיא לא טובה, שואפים לשנות אותה.

ההפך הגמור לטענה שלך על "ציות עיוור".

יציין 50 קמ"ש זה יחייב ציות עיוור ויציין 94.5 קמ"ש זה יחייב ציות עיוור. נקודת ההשקה שאני מדבר עליה היא הציות העיוור שכל כך מפריעה לך ביהדות (או בדת). כל השאר נחמד, אבל לא משנה מעובדה זו מאומה.
נראה לי שאתה לא ממש מבין מה הוא "ציות עיוור".

ראשית, גם מי שבוחר לציית לחוק אנושי, עדיין יכול להעביר עליו ביקורת.
הסיבה שלו לציית במקרה כזו לא תהיה "כי זה החוק וזה מה יש" אלא "אני לא רוצה לקבל דו"ח מהירות". זה כבר שיקול.

אתה לאומת זאת, מגן על ההלכה שלך במילים "זו ההלכה וזה מה יש".

יש גם אנשים שמצייתים למהירות מסוימת כי הם מסכימים לנימוקים של החוק - חושבים שזה יעזור לשמור על בטיחות של אחרים.
לא יודע אם אתה מכיר, אבל לכל חוק שנחקק בכנסת יש סעיף של נימוקים לחוק.
כשמחוקקים משהו במדינה דמוקרטית נהוג להסביר למה הוחלט לכפות דבר כזה או אחר.

להיפך, זו בדיוק המציאות
תדגים בבקשה.
הראיתי לך שחוקים משתנים. כולל החוק הספציפי של מגבלת מהירות שאתה בחרת בתור דוגמה.

סלח לי, אך פשוט להגיד "לא אני צודק" זה די ילדותי, וזה בדיוק מה שאתה עושה פה.

לא, ממש לא. קרא שוב את הדברים עליהם הגבתי את אשר הגבתי
קראתי. שאלתי היית אם אתה מבין לאן יוביל ציות עיוור. ענית "לדוחות מהירות".
לא ממש ברור לי איך ציות יוביל לדוחות, או מה ניסית לומר בתגובה זו שלך גם אם היא היית סרקסטית...

אשאל אחרת: מה עמדתך לגבי התירוץ "אני רק מלאתי פקודות"?

לא באמת מסובך.
אז בטח לא תתקשה להסביר איך עושים זאת...?

אני = אני. טוב? רע? לא מעניין. מציאות.
לא מה ששאלתי. טוב בעצם לא שאלתי במפורש, אז אשאל במפורש:
מה עמדתך לגבי מחבלים מתאבדים שעושים זאת בשם ההלכה שבה הם מאמינים?

וכך בדיוק נעשה בתחום הזה. וכי אתה חושב שכל יהודי יכול להיות פוסק הלכה למשל?
אז איך בדיוק בודקים אם פוסק הלכה פסק נכון?

אני לא חושב שכל יהודי יכול להיות פסוק הלכה, צריך כישורים מסוימים לשכנע אנשים להאמין לכל דבר שיוצא מפיך, אבל מה שבטוח - לא חייבים להיות יהודי כדי לפסוק הלכה, אין לנו בלעדיות על שכנוע דתי.

זה לא כל כך מסובך והתשובה כל כך מתבקשת ומובנת מאליה שאין צורך מיוחד להשיב על שאלה זו. כך או אחרת, לדידו של היהודי הקטן והפשוט כמוני, בוודאי שהדברים פשוטים. פוסקי ההלכה ידועים ומוכרים ואיש לא מהרהר אחריהם.
אתה לא חושב שזו יוהרה מצדך?
רק בגלל שמשהו כ"כ מובן מאליו לך, אתה מזלזל באדם ששואל ומחפש מענה?

בהתחלה כשקראתי פסקה זו שלך חשבתי שאתה מזלזל ומנמיך את עצמך, אבל אז קראתי שוב והבנתי שאתה בעצם מזלזל בי, כי משתמע מדבריך שאם אני צריך לשאול משהו כ"כ מובן ופשוט לאדם פשוט כמוך, אז וודאי שוודאי משהו ממש לא בסדר אצלי, ואני כנראה אטום או טיפש מידי להבין את הדברים הכי בסיסיים בעולם הזה.

אחרת, איך תסביר שאתה טוען שכ"כ פשוט להבין את נכונות ההלכה, ובשבילי זה מסתורין גמור?

אין בזה שום חידוש ואין יהודי שלא מכיר סתירות בין עמדות הלכתיות שונות שנחשבות שתיהן לגיטימיות.
תתפלא, אבל פגשתי לא מעט יהודים דתיים שאינם מכירים בסתירות, וכאלה שטוענים שתמיד יש פתרון שמיישר אותן.
אתה אומנם רומז לאפשרות השנייה, אך לא אומר זאת במפורש, אז אני לא בטוח מה העמדה שלך בנושא.
קצת קשה לי לקבל שאתה אומר שזה בסדר שאף אחד לא מצליח להבין במדויק מה האל שלך רוצה, אבל זה מה שאני מבין מדבריך עד כה...

מתוך סקרנות: האם אתה חושב שאתה מייצג את כל היהודים הדתיים, ושהדברים שאתה קובע פה כעובדה לגבי הדת היהודית כל יהודי דתי אחר (או לפחות הרוב) יקבלו גם הם כעובדה?

בוודאי שזה משנה. אם יקום מישהו וימציא כעת הלכה חדשה לחלוטין, הסיכוי שזו תתקבל כהלכה אפסית. אם הוא יבסס את פסק ההלכה שלו על המקורות, הסיכוי גדל בכ99.99%.
אמרת לפני רגע שיש "70 פנים לתורה".
אם כך, אין בעיה לבסס כל דבר שרוצים על המקורות.

אני בטוח שאתה מכיר שיש מספר רבנים שאכן מצאו אסמכתה במקורות לכך שיש מצבים בהם רשאי בית הדין להתיר עגונה ללא צורך במתן גט ע"י הבעל.
אך למרות שהצליחו לבסס את הפירוש שלהם במקורות, היו יותר מידי רבנים שהתנגדו לרעיון ולכן הוא לא תפס.

אז, כנראה שהחשבון הוא לא כ"כ פשוט כמו שאתה מנסה להציג אותו...

יהיה בהן חידוש במובן זה שמדובר למשל בנושא חדשני, אבל לא בהיבט ההלכתי שלו.
מפתה מאוד להיכנס לדיון על הלכה וטכנולוגיה, נושא שמאוד חביב עלי, אך אני חושב שזו תהיה סטייה מהנושא, וגם יש לי תחושה שתיעלב מאוד ממה שיהיה לי לומר בנושא.
אז בוא נמשיך בענייננו.

לדידי אני עושה זאת ללא כל קושי. הקושי שלך לקבל ולהבין את ההגיון שאני משרטט הוא מובנה ולגיטימי. אפשר לחזור כאן לתחילת הדיון, בשאלה אם אפשר/ראוי/נכון לבחון את מוסריות הקל בכלים אנושיים. אתה רק מחזק את היות התשובה לשאלה זו שלילית.
אם זו עמדתך, כנראה שאנחנו מבינים בצורה מאוד שונה את המילה "הגיון".
ולצערי, איני יודע כיצד לגשר על הפער הזה.

להיפך, הדיון (בעניין הנקודתי הזה) התחיל אם אני זוכר נכון מטענתך לציות עיוור, קרי אי-בחינה של ההלכה הרלוונטית אלא ציות עיוור פשוט כי זאת ההלכה וזה מה יש. הסכמתי איתך כבר למעלה שיש דברים כאלו (אם כי הרבה פחות מהנהוג לחשוב וגם את זה כבר כתבתי כאן היום).
פתחתי את השרשור הזה בשאלה "אפה המוסר בממסד העגינות?".
ציינתי שהסיבה לשאלה היא טענות רבות בהן נתקלתי לכך שאלוהים הוא מקור הטוב והמוסר ו\או שהוא מנחה אותנו כיצד לנהל חיים מוסריים.

אני לא מצפה ממך להגן על טענות שאחרים השמיעו בעבר, ואם אתה מקיים הלכות רק משום שהן קיימות מבלי להכניס שיקולים של מוסר או טוב ורע זה עניינך.
אבל מדוע אם כך בחרת להיכנס לדיון הזה?
לאן ציפית שהתשובה שלך תוביל?
האם באת פשוט להטיף?

המשך יבוא.

Harrington

Well-known member
מנהל
אקדים ואומר שאנחנו מגזימים עם האורך :). הדיון מעניין (מבחינתי בכל אופן), אבל זה נהיה כמעט בלתי קריא. גם עבורי ואני עוד אחד מהשניים שכותב כאן חצי מהדברים :). למרות שאני יודע שגם עבורי זה לא קל, מציע שנתחיל להתכנס לעיקר כלשהו ולא להתבזר לכל כך הרבה כיוונים ועניינים בבת אחת (על אף שהכל קשור כמובן). אנא סלח לי אם כן אם לא אגיב מכאן והלאה על 100% מדבריך כמו שנהגתי עד עכשיו. אם פספסתי משהו או דילגתי על משהו שחשוב בעיניך לדיון, תרגיש חופשי להפנות את תשומת ליבי ואשמח להשלים. בינתיים כאמור, אקצר מעט גם אם תיאורטית יש לי מן הסתם מה להגיב :).
אם כך למה כן התכוונת באמירה שלך לגבי "מוסריותו של קל"?
בדיוק מה שכתבתי כמה פעמים, כפשוטו.
אל תשכח שאנחנו דנים כאן על מה שה-"קל" שלך מכריח בני אדם לעשות.
או יותר נכון על מה שבני אדם מסוימים טוענים שהוא מכריח אותנו לעשות.
"מכריח" זו מילה גדולה בעיני. אני לא חושב ששומרי מצוות מרגישים שנכפה עליהם משהו. אמנם חלקם מקיימים מצוות יותר מאהבה וחלקם יותר מיראה, אבל כפיה? אולי יש כאלה שמרגישים כך, אבל סביר להניח שתחושתם זו מופנית יותר כלפי סביבתם מאשר כלפי שמייא.
אם אינך יכול לשפוט הוראות אלה בכלים מוסריים, אז אפה בכלל אתה רואה מקום למוסר כלשהו בחברה האנושית?
שוב אומר (ובאמת מוגזם מעט לחזור על זה כל פעם מחדש רק בגלל שאתה לא מדייק בציטוטך את דברי), לא אמרתי שהאלוקים לא מוסרי. אמרתי שכללי המוסר האנושיים לא בהכרח זהים לכללי המוסר בהם נכון לבחון זאת. זה לא אותו דבר כמו מה שאתה עושה מזה (נשמע מדבריך כאילו בהכרח אין לאלוקים מוסר או משהו בסגנון וזו לא דעתי).
לא הבנתי את שאלתך. כללי המוסר בחברה האנושית חשובים וקרדינליים לקיום חברה נאותה. מה הקשר בין הדברים?
נתחיל מזה שיש הרבה מאוד פלונים במדינת ישראל שלא מצייתים למגבלת מהירות.
לא משנה את מה שכתבתי בעניין.
נמשיך עם זה שיש לא מעט פלונים במדינת ישראל שפועלים לשנות את החוקים האלה.
כנ"ל.
היה לא מזמן אף מקרה של אדם שהלך לבית משפט נגד המשטרה, והצליח לבטל לפחות זמנית אלפי דוחות שניתנו ע"י מצלמות מהירות!
ושוב. נחמד לקרוא (לאלה שטרחו, אני לא ביניהם), אבל לא סותר כהוא זה את דברי בעניין.
אתה מנסה לייצר כאן אנשים ווירטואליים שמתנהגים כפי שנוח לך רק כדי להוכיח את עמדתך.
לא באמת. נתתי דוגמה. תרצה תתעכב על כל פסיק שמופיע בה. תרצה תקבל פשוט שגם בחוקים מסוימים האזרח מציית באופן עיוור על אף שאינו מבין או אפילו מתנגד וכו'. פשוט מציאות. אינני רואה סיבה להתעכב על כל פסיק בדוגמה או לדון בה שעות כאשר מדובר בדוגמה בלבד וכמוה יש עוד רבות כמובן.
אבל מאפה לכל הרוחות באים כמעת 480 אלף דוחות מהירות בשנה?
היה רלוונטי אילו היינו טוענים ש100% מהיהודים מצייתים באופן עיוור לחוקי הבורא. אלא שאיש לא טען זאת וממילא הכיוון אליו אתה מושך את הדיון/דוגמה, פשוט לא רלוונטי לשום דבר בדיון בינינו.
אגב, אתה יודע שלפי החוק והתאוריה, אתה לא תמיד אמור לנהוג בדיוק לפי המהירות המקסימלית המותרת?
אוקיי, מכאן אני מדלג על כל הנושא הזה בתקווה שיהיה קצר. כאמור, הדברים פשוט לא רלוונטיים למאומה.
נראה לי שאתה לא ממש מבין מה הוא "ציות עיוור".
אוקיי. אז אני לא מבין. מה לעשות, לא כולם יכולים להיות חכמים ונבונים כמוך.
ראשית, גם מי שבוחר לציית לחוק אנושי, עדיין יכול להעביר עליו ביקורת.
חוזר לדלג.
אתה לאומת זאת, מגן על ההלכה שלך במילים "זו ההלכה וזה מה יש".
"מגן על ההלכה"? אין לי שום כוונה להגן על ההלכה. אנחנו מתדיינים ואני משיב לשאלותיך. לא רואה שום צורך להגן על ההלכה. זה לא תפקידי, זה לא מקומי, ואני בס"ה מתאר לך את המציאות כפי שאני רואה אותה. מאחר ואינני רואה בך (או בכל אדם אחר לרבות עצמי) גורם מוסמך לתקוף את ההלכה, ממילא אין לי שום צורך "להגן" עליה כהגדרתך. פשוט לא רלוונטי ואם כך אתה רואה את הדיון בינינו, אנחנו משדרים על שני גלים שונים לחלוטין.
סלח לי, אך פשוט להגיד "לא אני צודק" זה די ילדותי, וזה בדיוק מה שאתה עושה פה.
אין לי מושג למה זה מתייחס ועייפתי מלחפש, אבל אם אתה אומר, כנראה שאתה יודע מה אתה אומר. אני בס"ה יהודי פשוט, מצטער.
אשאל אחרת: מה עמדתך לגבי התירוץ "אני רק מלאתי פקודות"?
צריך לחשוב על זה אבל בגדול נוטה לקבל את אמירת בית המשפט בעניין. לא רואה קשר מיוחד לענייננו על אף שאני מבין את הכיוון שממנו מגיעה השאלה. לא, החלטתו של יהודי לקיים מצוות מתוך אמונתו שכך עליו לנהוג, לא דומה לקבלת פקודה מאדם בשר ודם שנוגדת את כל כללי המוסר ו/או ערכים אחרים. שוב חזרנו לכך שיש הבדל בין מוסר אלוקי למוסר האנושי.
אז בטח לא תתקשה להסביר איך עושים זאת...?
עשיתי זאת בקצרה למעלה. בתכל'ס זה די דומה לתחומים אחרים; עניינים של ותק, מקצועיות, אנשי מקצוע שנסמכים, וכו'.
לא מה ששאלתי. טוב בעצם לא שאלתי במפורש, אז אשאל במפורש:
מה עמדתך לגבי מחבלים מתאבדים שעושים זאת בשם ההלכה שבה הם מאמינים?
שצריך למעוך אותם עד ששומעים את גבם מתפצפץ כמו ג'וקים.
אז איך בדיוק בודקים אם פוסק הלכה פסק נכון?
מאחר ורק פוסק הלכה מוסמך להנפיק פסק הלכה, הוא לכתחילה נכון פר הגדרה. אין כאן אפשרות אחרת. יתכן כמובן שפוסק אחר יכריע אחרת, אבל כפי שכבר כתבתי וחזרתי מספר פעמים לאורך הדיון, כל פירוש הלכתי אשר מבוסס על המקורות, יכול להוביל לפסק הלכה. במסגרת שיטת 'עשה לך רב', אם שאלת פוסק הלכה מוסמך והוא פסק את אשר פסק, פסק ההלכה שלו נכון עבורך. פשוט להחריד.
אני לא חושב שכל יהודי יכול להיות פסוק הלכה, צריך כישורים מסוימים לשכנע אנשים להאמין לכל דבר שיוצא מפיך, אבל מה שבטוח - לא חייבים להיות יהודי כדי לפסוק הלכה, אין לנו בלעדיות על שכנוע דתי.
לא רק שרק יהודי יכול לפסוק הלכה, גם בתוך העם היהודי פוסקי ההלכה הינם מתי מעט וממש לא רבים. אין חיה כזאת שנכרי פוסק הלכה. זה נחמד לסיפורי סבתא ודתות אחרות, זה לא שייך ליהדות.
אתה לא חושב שזו יוהרה מצדך?
רק בגלל שמשהו כ"כ מובן מאליו לך, אתה מזלזל באדם ששואל ומחפש מענה?
ממש לא מזלזל ואין כאן שום יוהרה. רק לא חושב שיש טעם להתעכב על זה מעבר למה שכבר נעשה. זאת גם בגלל שכבר נתתי מענה על שאלה זו, גם אם חלקי במידה מסוימת, גם בגלל שהעובדה שעבורי זו שאלה שהתשובה עליה מובנית מאליה, זה לא אומר שקל להסבירה וגם בגלל שאין לה קשר מיוחד לנושא הדיון המקורי/מהותי, וכאמור הדברים נהיו ארוכים מדי גם כך.
אחרת, איך תסביר שאתה טוען שכ"כ פשוט להבין את נכונות ההלכה, ובשבילי זה מסתורין גמור?
לא מכיר את הביטוי "נכונות ההלכה" ולא זכור לי שהשתמשתי בו היום או כתבתי עליו. כיצד הוא נכנס לכאן והיכן מצית שטענתי משהו לגביו?
תתפלא, אבל פגשתי לא מעט יהודים דתיים שאינם מכירים בסתירות, וכאלה שטוענים שתמיד יש פתרון שמיישר אותן.
אתה שוב מעוות את דברי. לא דיברתי על הכרה "בסתירות" אלא על הכרת סתירות. כמובן שאפשר ליישב את הסתירות הללו, אבל זה לא אומר שהן לא שם. הדוגמה הפשוטה (ואם יש יהודי שאינו מכיר בה, בדוק את יהדותו) היא איסור קטניות בפסח. לאשכנזים אסור, לספרדים מותר, וזה כמו גם זה ההלכה. לכאורה סתירה, מה זה סתירה אם אמא של הסתירות. בתכל'ס כל מי שמתעמק קמעה כיצד פועלת היהדות יישב את הסתירה בקלות רבה. אבל יכולתו לעשות כן לא ישנה כהוא זה את העובדה שלכאורה מדובר כאן בסתירה.
אתה אומנם רומז
אינני נוהג לרמוז. מה שיש לי לומר ייאמר מפורשות. אם לא אמרתי, כנראה שזאת לא אמרתי. יהודי פשוט כבר אמרנו :)?
קצת קשה לי לקבל שאתה אומר שזה בסדר שאף אחד לא מצליח להבין במדויק מה האל שלך רוצה, אבל זה מה שאני מבין מדבריך עד כה...
אם כך לא הבנת מאומה מתחילת הדיון ועד עכשיו.
מתוך סקרנות: האם אתה חושב שאתה מייצג את כל היהודים הדתיים, ושהדברים שאתה קובע פה כעובדה לגבי הדת היהודית כל יהודי דתי אחר (או לפחות הרוב) יקבלו גם הם כעובדה?
אני מייצג את עצמי ואת עצמי בלבד. לא נבחרתי על-ידי אף יהודי אחר לייצגו בדיון הזה. עם זאת, הרוב המוחלט של הדברים הם פשוט עובדות קיומיות. כמובן שכל אחד יכול לראותן אחרת, אבל כפי שכבר כתבתי כמה פעמים, לא באמת חידשתי כאן מאומה לאיש.
אמרת לפני רגע שיש "70 פנים לתורה".
כך אומרים.
אם כך, אין בעיה לבסס כל דבר שרוצים על המקורות.

Harrington

Well-known member
מנהל
פוסט תגובה 2/3 במחזור זה.

עובדתית יש. יש כאלו שממציאים הלכות אבל אלה לא מבוססים על המקורות. יש מי שמכנה אותם זרמים ביהדות. אני רואה בהם דתות אחרות. אבל זה כבר דיון נפרד.
אני בטוח שאתה מכיר שיש מספר רבנים שאכן מצאו אסמכתה במקורות לכך שיש מצבים בהם רשאי בית הדין להתיר עגונה ללא צורך במתן גט ע"י הבעל.
במקרה מאוד ספציפי וייחודי, אכן.
אך למרות שהצליחו לבסס את הפירוש שלהם במקורות, היו יותר מידי רבנים שהתנגדו לרעיון ולכן הוא לא תפס.
אז מה? לגיטימי לחלוטין. כך בדיוק עובדת היהדות כפי שכבר נכתב אינספור פעמים היום.
אז, כנראה שהחשבון הוא לא כ"כ פשוט כמו שאתה מנסה להציג אותו...
להיפך. אין שום תימה במה שכתבת והדברים לא סותרים כהוא זה את דברי.
מפתה מאוד להיכנס לדיון על הלכה וטכנולוגיה
בהזדמנות אחרת או בדיון/שרשור חדש. יש גבול כמה אפשר להתבזר ולהתפזר בדיון אחד.
יש לי תחושה שתיעלב מאוד ממה שיהיה לי לומר בנושא.
ספק רב. אני לא נעלב כל כך מהר :).
אם זו עמדתך, כנראה שאנחנו מבינים בצורה מאוד שונה את המילה "הגיון".
ולצערי, איני יודע כיצד לגשר על הפער הזה.
קורה במשפחות כי טובות.
אבל מדוע אם כך בחרת להיכנס לדיון הזה?
לך תזכור.
לאן ציפית שהתשובה שלך תוביל?
אין לי מושג. הייתה שאלה. בחרתי להשיב עליה. זה יוביל לאן שזה יוביל והזמן ילמד.
האם באת פשוט להטיף?
לא מצאתי בכל מילותי כאן היום בשרשור ולו מילת הטפה אחת. לפחות לא מפי.

BravoMan

Active member
בסדרך, אז בוא ננסה להתרכז בנושא שממנו התחלתי את השרשור: מוסר, והקשר שלו להלכה היהודית, ולפסקי הלכה שונים.

כדי לשמור על מיקוד וקוצר, לא אגיב משפט משפט להודעה שלך כפי שעשיתי קודם, למרות שקראתי את כולה, ויש לי הרבה מה להגיד.

במקום זה אשאל שאלה חדשה:
אם אי אפשר לבחון מוסר אלוהי בכלים אנושיים, כיצד אתה יודע שמוסר כזה קיים בכלל?

Harrington

Well-known member
מנהל
לא רואה בזה התרסקות. אכן משבאמונה עסקינן ולא בידיעה חד-משמעית וודאית, בסוף כל דיון כזה התשובה תהיה 'אמונה'. עבור היהודי המאמין אין כאן שום התרסקות משום סוג שהוא. זו דרך חייו וזאת אמונתו. רק מי שלא מצליח להבין זאת או לא קולט כיצד היהדות 'פועלת' יראה בזה "התרסקות" או בעיה כלשהי.
הסיבה שזה נראה כמו ציות עיוור מהצד, היא שלמרות הטענה שלך שאתה עושה שיקולים ומקבל החלטות מרצון, אינך מסוגל להסביר שיקולים אלה מעבר לאמירה "ככה האל שלי קבע".
הממ.. די נכון, אם כי הייתי משנה מעט את הנוסח ואומר שאני כלל לא מרגיש צורך "להסביר שיקולים אלה". אמנם אני מחויב בלימוד תורה כמובן כדי לנסות ולהבין את ההלכה ושיקוליה. אבל במעמד סיני נשבענו כזכור ל"נעשה ונשמע". קודם "נעשה", קודם נציית. למה? כי זאת הברית שכרתנו עם אלוקינו. רק לאחר מכן מגיע ה"נשמע", הלימוד למה ומדוע. ברי מכאן שאכן יש דברים שאותם לא אבין ובכל זאת ארגיש צורך לקיימם. שוב אומר, זה לא שונה משמעותית מציות חובה לחוק גם כשאני לא מבין אותו או לא מסכים איתו.
הנה רק בספקה למעלה ניסית להסביר לי ש-"אלה החוקים ואין מה לעשות איתם".
זה לא מצביע על שיקול.
אמרתי במפורש ששני הדברים קיימים. ציינתי את הציות העיוור כהגדרתך למה שאכן יכול לקרות בחלק מהמקרים (כאמור מעלה כבר מספר פעמים, נדיר למדי). רוצה שאכתוב את זה בצורה מפורשת יותר? כן, חד-משמעית, יש בחינה של ציות עיוור ויהיו מקרים של ציות עיוור במקום בו אדם לא מבין או לא פנוי להתעמק בשיקולי ההלכה. אין בזה כל חידוש. אולי ציפית שאענה אחרת ומכאן פליאתך? לא יודע. אבל תשובתי לא משתנה, צר לי. ברוב המוחלט של המקרים והעניינים זה כמובן וכאמור כלל לא רלוונטי. אבל בהחלט יכול לקרות ש"נעשה" כי כך אלוקים אמר.
אפשר כמובן לטעון שאמונה בקיום אל שיתגמל או יעניש מי שלא נשמע לדבריו גם היא שיקול, אך כדי שזה יהיה כך תצטרך להסביר על סמך מה אתה סבור שאכן תקבל עונש או תגמול שכזה.
זה לא רלוונטי לדיון שלנו. שאלה זו נוגעת לשאלה מדוע יהודי מקיים מצוות. אבל אין לזה קשר לשאלה אם הוא מבין את טעם המצווה.
אחרת, חזרנו ל-"ציות עיוור" או "ציות על סמך אמונה עיוורת" אם זה נשמע לך יותר טוב (אני לא באמת מכניס פירוש שונה לשני הביטויים האלה).
נו, סליחה שאני שואל כך, אבל אם תכתוב את זה עוד כמה וכמה פעמים, אתה באמת חושב שתשובתי (המאוד ברורה בעיני) תשתנה? כי צר לי, אבל זה לא עומד לקרות היום :).
אתה לא מכיר אותי, ואין לך שום בסיס ושום זכות לטעון דבר כזה עלי.
ובכל זאת זאת עמדתי וזאת טענתי. תתמודד.
אני בהחלט שוקל תוצאות של מעשי, ומוסריות של חוקים לפני שאני בוחר לציית להם או לא.
אוקיי. אז במקום את עצמך תכניס כאן את האדם הממוצע (בישראל כמו בכל מדינה אחרת בעולם). כמפורט מעלה בהרחבה, הציות העיוור לחוקים (אזרחיים) קיים בכל מערכת חוקים ובכל מדינה בעולם ורובם המוחלט של אזרחי כדור הארץ מקיימים אותם 24/7. מציאות שכזאת, גם אם אתה יחיד הסגולה שנוהג אחרת.
מה גם, שאני מצביע ותומך בנבחרי ציבור שיעבירו חוקים שאני רואה כמוסריים וטובים, ויפסלו כאלה שאני רואה לא מוסריים.
ברור שזה לא תמיד מצליח, אבל אני עושה את מה שאפשר.
לא רלוונטי כהוא זה לענייננו.
כמובן, אני לא מהפכן שמוכן לסכן את חייו כדי "להפיל את המערכת", ואני לא פועל באיזו מחתרת.
אני גם לא חושב שיש במדינה שלנו הרבה חוקים לא מוסריים (למעשה, רוב החוקים הלא מוסריים כאן הם אלה שחוקקו על בסיס דתי), אבל עדיין, לפי השיחה כאן נשמע שאני בהחלט מפעיל הרבה יותר שיקול דעת בפעולות היום יומיות שלי ממך.
מצוין. אשריך.
שום דבר בודד לא "מאפיין את כל העולם התורני" כי זה לא עולם אחיד כפי שדתיים רבים אוהבים לצייר אותו.
דתיים דווקא? אלו החילוניים בדרך כלל שאוהבים להכליל את כל הדתיים במגזר אחד או שניים לכל היותר :). לא תמצא אפילו דתי אחד (ככל שנסכים על 'מיהו דתי') שייטען כך.
זה אומנם נושא לשיחה שונה, אבל אתן רק דוגמה שקשורה ישירות לשרשור הזה:

לפי הכתבה שהבאתי, בית הדין הרבני הורה לא ללמוד תורה, ולא להתפלל במניין עם סרבן הגט, אך הכולל של אותו אברך החליט שלא לציית לבית הדין ואשפר לו להמשיך ללמוד שם כרגיל.

אז נראה שגם בית הדין לא ממש מאפיין את כל העולם התורני...
לא הבנתי את הקשר של סיפא דבריך לדיון שלנו. וכי אני אמרתי באיזשהו מקום שכל העולם מקיים את פסקי כל בתי הדין?

BravoMan

Active member
עבור היהודי המאמין אין כאן שום התרסקות משום סוג שהוא. זו דרך חייו וזאת אמונתו. רק מי שלא מצליח להבין זאת או לא קולט כיצד היהדות 'פועלת' יראה בזה "התרסקות" או בעיה כלשהי.
אבל לא רק עבור היהודי!
גם המוסלמי שבא להתפוצץ באוטובוס אומר את אותו הדבר - "אמונה".

אז נכון, יהודים לרוב לא מתפוצצים באוטובוסים, אולי רק דוקרים איזו ילדה מסכנה במצעד הגאווה, או סוקלים חייל צה"ל באבנים וחיתולים מלוכלכים, או מגרשים איזו אישה מסכנה מאוטובוס, וכו'

הסיבה שאני קורא לזה "התרסקות" כי כאן בדיוק מת ההיגיון.
כאן מתפוצצת לה האנושיות, ה-"נשמה" אם תרצה (לא שאני ממש מאמין במונח הזה).
ברגע שאמרת "כי ככה אלוהים אמר" אתה בעצם אומר שאתה מכבה את המוח, מסיר מעצמך כל אחריות, מפסיק להיות ישות חושבת, ופשוט הופך למכונה.
מכונה שגלגליה טוחנים בלי לדעת מה הם טוחנים, ויטחנו אדם כפי שיטחנו חיטה.

שוב אומר, זה לא שונה משמעותית מציות חובה לחוק גם כשאני לא מבין אותו או לא מסכים איתו.
מתי בדיוק נשבעת לציית לחוקי מדינת ישראל ועוד מבלי להבין אותם?
עם ההתעקשות הזו שלך שכולם מצייתים בצורה עיוורת לחוקי מדינה אני מרגיש שאתה חי על כוכב אחר, ואין לך מושג בכלל על השיח הפוליטי בארץ ובעולם.

שמע, אני לא רוצה להעליב אותך, אבל אנא אל תשתמש במה שאתה לא מכיר בתור טענה.
הרוב המוחלט של אנשים בארץ, ובמדינות חופשיות אחרות, ממש לא מציית לחוקי מדינה בצורה עיוורת!

אם כי הייתי משנה מעט את הנוסח ואומר שאני כלל לא מרגיש צורך "להסביר שיקולים אלה"
אז למה אתה בכלל מתכתב איתי בשרשור הזה?
אם כל מה שיש לך לומר זה "אני מאמין במה שאני מאמין ואני לא חייב לך כלום", על מה אתה כותב את כל המגילות?
יכולת לחסוך לשנינו המון זמן לו פשוט היית מתעלם מהשאלה שלי, ומשאיר אותה למישהו שכן מעוניין לענות ולהגיב לעניין.

בצעירותי הייתי דתי.
והאמת שאז אמונה שלי היית קרובה לשלך - אם אלוהים אמר, אז זה מה שצריך, ואני לא צריך לתת לאף אחד הסבר מעבר לזה, בטח שבטח לא לאיזה כופר שבכלל לא מאמין באלוהים, ואיך הוא בכלל קורא לעצמו יהודי.

אלא שבשלב מסוים הבנתי שאני צריך הסבר לעצמי.
הבנתי שיש עולם מחוצה לי שכל דבר שאני עושה משפיע עליו ועל אנשים שסביבי, ושההסבר "כי אלוהים אמר" לא מספק ולא יכול לספק.

לא אם אני רוצה להיות אדם טוב ומוסרי, כפי שלימדו אותי מילדותי שאני צריך להיות.
וככל שרציתי יותר תשובות בשביל עצמי, כך הבנתי יותר שלא רק שלא אמצא תשובות בדת, אלא להפך - כל המטרה של הדת היא למנוע ממני תשובות לשאלות הכי קשות והחשובות בחיים!

נו, סליחה שאני שואל כך, אבל אם תכתוב את זה עוד כמה וכמה פעמים, אתה באמת חושב שתשובתי (המאוד ברורה בעיני) תשתנה? כי צר לי, אבל זה לא עומד לקרות היום
צר לי שלקח לי זמן להבין אותך.
כי נראה שכתבת המון דברים שכלל לא היו רלוונטיים לשאלה שפתחתי איתה את השרשור.

ככל שאני קורא את דבריך יותר, כך אני מבין פחות מה אתה מנסה להעביר לי. ניסיתי כמיטב יכולתי לוודא שלא מדובר בחוסר הבנה מצידי, ושכנעת אותי כעת שמדובר בניסיון שלך להטות את הנושא, ולהטיף דת במקום לענות על שאלה שאינך רוצה להתמודד עם השלכותיה.

אל דאגה, אין לי צורך לשאול אותך בנושא יותר.
הבהרת את עצמך היטב.

ובכל זאת זאת עמדתי וזאת טענתי. תתמודד.
אה, ממש בוגר.

אתה בד"כ כותב פה בצורה די מכובדת ואפילו מעמיקה, ולכן ניסיתי להעניק לך את הכבוד הראוי ולא לדרדר את השיח הזה להתרסות, למרות שזה הדבר הכי קל לעשות.
אך אם אתה בוחר לצייר דמות דמיונית ולהתווכח איתה במקום לדון איתי, אני לא חושב שיש לנו לאן להמשיך.

אתה מוזמן לדמיין אותי בתור מה שאתה רוצה, אין לי מה "להתמודד" עם זה...
רק על תיעלב אם אשאר פה עם רושם שאתה אדם הזוי וילדותי שחי בעולם משלו ולא מסוגל להתמודד עם המציאות.
אחרי הכל, זה הרושם שאתה בחרת להשאיר במו ידיך על המקלדת!

אז במקום את עצמך תכניס כאן את האדם הממוצע (בישראל כמו בכל מדינה אחרת בעולם). כמפורט מעלה בהרחבה, הציות העיוור לחוקים (אזרחיים) קיים בכל מערכת חוקים ובכל מדינה בעולם ורובם המוחלט של אזרחי כדור הארץ מקיימים אותם 24/7. מציאות שכזאת, גם אם אתה יחיד הסגולה שנוהג אחרת.
אה, ברור, כי אתה עשית סקרים ובדקת ציות לחוקים.
האדם הממוצע בישראל מציית לחוק בצורה עיוורת, וזו הסיבה שלקח לנו 4 סבבי בחירות להרכיב ממשלה, כי אני היחיד סגולה בארץ שאכפת לו איזה חוקים יש פה, וכל השאר ממש הולכים עם מה שיש. |פנים|

זו הסיבה שבזמן פראות הערבים בארץ היו גם כמויות של ארסים יהודים שהתפרעו.
זו הסיבה שלפני כמה שנים אלפי אתיופים חסמו כבישים בכל רחבי הארץ.

נראה שלא משנה כמה דוגמאות ממשיות אביא לך לכך שאתה טועה, אתה פשוט לא מסוגל לנהל דיון במציאות. מצער מאוד...

ככל שנסכים על 'מיהו דתי
טוב, אני מניח שאם נתרכז רק בקבוצה הספציפית שלך, תהיה אשר תהיה, לא נמצא אי הסכמות משמעותיות.
גם אם אומרים שיש 3 דעות בחדר עם 2 יהודים (או משהו כזה) :-P:

למרות שזה לא קשור לדיון, אשמח לשמוע איך אתה מגדיר "יהודי דתי", אם בא לך לשתף.

לא הבנתי את הקשר של סיפא דבריך לדיון שלנו. וכי אני אמרתי באיזשהו מקום שכל העולם מקיים את פסקי כל בתי הדין?
טענת ל-"אחידות בעולם התורה", אז מה, הכולל הזה ובית הדין הרבני אינם חלק מאותו "עולם תורה"?
אם הם כן, אז למה הם לא מצליחים להסכים? למה הם לא אחידים?

או שיש לך הגדרה שונה ל-"אחידות"?

Harrington

Well-known member
מנהל
אבל לא רק עבור היהודי!
גם המוסלמי שבא להתפוצץ באוטובוס אומר את אותו הדבר - "אמונה".
שיהיה לו לבריאות. מה אני אמור לעשות עם זה?
אז נכון, יהודים לרוב לא מתפוצצים באוטובוסים, אולי רק דוקרים איזו ילדה מסכנה במצעד הגאווה, או סוקלים חייל צה"ל באבנים וחיתולים מלוכלכים, או מגרשים איזו אישה מסכנה מאוטובוס, וכו'
אוקיי, אמרת. ו... זה קשור איכשהו לענייננו?
הסיבה שאני קורא לזה "התרסקות" כי כאן בדיוק מת ההיגיון.
לטעמך. מסתבר שאני רואה זאת אחרת.
כאן מתפוצצת לה האנושיות, ה-"נשמה" אם תרצה (לא שאני ממש מאמין במונח הזה).
ברגע שאמרת "כי ככה אלוהים אמר" אתה בעצם אומר שאתה מכבה את המוח, מסיר מעצמך כל אחריות, מפסיק להיות ישות חושבת, ופשוט הופך למכונה.
מכונה שגלגליה טוחנים בלי לדעת מה הם טוחנים, ויטחנו אדם כפי שיטחנו חיטה.
אולי. אבל כבר הסברתי כמה אלפי פעמים כאן היום שראשית מדובר במיעוט יחסית של מקרים ביהדות ושנית מה תרצה שאשיב לך על זה? זאת המציאות. שאכחיש אותה כדי שזה יישמע יותר טוב? סורי, לא בשבילי. היהדות היא היהדות, לטוב ולרע. גם אם לעתים יש מי שסבור שיש בה דברים לא הגיוניים או לא מוסריים. היהדות לא מתאימה את עצמה כדי לפתור מקרים כאלו. טוב? רע? לא משנה בכלל. זאת פשוט המציאות.
מתי בדיוק נשבעת לציית לחוקי מדינת ישראל ועוד מבלי להבין אותם?
מה זה קשור עכשיו ומי אמר בכלל שעשיתי זאת (במקרה יצא לי באמת לעשות לפחות חלק מזה :). אבל זה לא קשור לכלום כאן).
עם ההתעקשות הזו שלך שכולם מצייתים בצורה עיוורת לחוקי מדינה אני מרגיש שאתה חי על כוכב אחר, ואין לך מושג בכלל על השיח הפוליטי בארץ ובעולם.
הסברתי ופירטתי את הדוגמה, ציינתי שמדובר בדוגמה בלבד (מה שאומר קטגורית שאין צורך להתעכב בה על כל פסיק ואות ולהפוך אותה לאישיו בפני עצמה), והסברתי את דברי בעניין יותר מפעם אחת וגם יותר מפעמיים. לאור אורך הדיון הזה לא אחזור על הדברים שוב.
שמע, אני לא רוצה להעליב אותך, אבל אנא אל תשתמש במה שאתה לא מכיר בתור טענה.
א. אני ממש לא נעלב, הסר דאגה מליבך.
ב. עם זאת, אני מחליט מה אני כותב וטוען ואיש לא עושה זאת עבורי. אם משהו לא מוצא חן בעיניך מדברי, או שתתמודד או שתתעלם. אינני מקבל בקשות בעניינים אלו. לא משהו אישי, עמך הסליחה.
הרוב המוחלט של אנשים בארץ, ובמדינות חופשיות אחרות, ממש לא מציית לחוקי מדינה בצורה עיוורת!
הוסבר בהרחבה למעלה.
אז למה אתה בכלל מתכתב איתי בשרשור הזה?
אנא עארף. כתבת, עניתי.
אם כל מה שיש לך לומר זה "אני מאמין במה שאני מאמין ואני לא חייב לך כלום", על מה אתה כותב את כל המגילות?
בשום מקום לא כתבתי כמובן דבר כזה. אתה מעוות ומסלף לחלוטין את דברי למעלה. אודה לך אם תפסיק עם זה. בכל אופן, אם אתה רוצה להמשיך דיון כלשהו.
יכולת לחסוך לשנינו המון זמן לו פשוט היית מתעלם מהשאלה שלי, ומשאיר אותה למישהו שכן מעוניין לענות ולהגיב לעניין.
אוקיי. ובכל זאת חשקה נפשי להגיב. תתמודד במקום לשרוף ים של מקום על תת-דיון בשאלה למה עניתי וכו'.
בצעירותי הייתי דתי.
אשריך ואשרי הוריך.
והאמת שאז אמונה שלי היית קרובה לשלך - אם אלוהים אמר, אז זה מה שצריך, ואני לא צריך לתת לאף אחד הסבר מעבר לזה, בטח שבטח לא לאיזה כופר שבכלל לא מאמין באלוהים, ואיך הוא בכלל קורא לעצמו יהודי.
עצוב שזאת הייתה עמדתך. ברוך ה' זאת לא עמדתי ולא הבעתי אף עמדה שאפילו מתקרבת לכיוון. פשוט סילוף של דברי שהחלטת לבצע ולרוץ איתו.
אלא שבשלב מסוים הבנתי שאני צריך הסבר לעצמי.
בהחלט חשוב.
הבנתי שיש עולם מחוצה לי שכל דבר שאני עושה משפיע עליו ועל אנשים שסביבי, ושההסבר "כי אלוהים אמר" לא מספק ולא יכול לספק.
אוקיי.
לא אם אני רוצה להיות אדם טוב ומוסרי, כפי שלימדו אותי מילדותי שאני צריך להיות.
מצוין. מאוד חשוב.
וככל שרציתי יותר תשובות בשביל עצמי, כך הבנתי יותר שלא רק שלא אמצא תשובות בדת, אלא להפך - כל המטרה של הדת היא למנוע ממני תשובות לשאלות הכי קשות והחשובות בחיים!
כנראה שלא ממש הכרת את הדת. אני לגמרי יכול לזרום עם קושי למצוא בה תשובות. אבל המטרה שאתה מייחס לדת היא המצאה שלך גרידא. לא קשורה ליהדות כהו זה (אל תשאל אותי על דתות אחרות כעת).
צר לי שלקח לי זמן להבין אותך.
קורה במשפחות הכי טובות.
כי נראה שכתבת המון דברים שכלל לא היו רלוונטיים לשאלה שפתחתי איתה את השרשור.
חד-משמעית נכון, אבל כולם ללא יוצא מן הכלל היו תשובות/תגובות לדברים שאתה כתבת.
ככל שאני קורא את דבריך יותר, כך אני מבין פחות מה אתה מנסה להעביר לי.
כנראה שאינני יודע להסביר את עצמי.
ניסיתי כמיטב יכולתי לוודא שלא מדובר בחוסר הבנה מצידי, ושכנעת אותי כעת שמדובר בניסיון שלך להטות את הנושא, ולהטיף דת במקום לענות על שאלה שאינך רוצה להתמודד עם השלכותיה.
אוקיי, כעת שוכנעתי סופית :). גם העיוותים והסילופים הקטנים שלך את דברי, גם המשפט הזה, ובנוסף להכל דתל"ש. הכל ברור יקירי :). תצטרך לסלוח לי, אבל לא אמשיך לקרוא מכאן והלאה את הגיגיך בשרשור הזה. אני מבטיח שביום בו אחפש מישהו שיחלק לי או לכתיבתי ציונים, או שיחליט עבורי מה אני רוצה ומה אני בעצם חושב גם אם אני לא כותב וכו', אתה תהיה בין הראשונים שאפנה אליהם (טיפ קטן: אל תעצור את נשימתך). אבל עד אז, תצטרך להמשיך בלעדי. אני אשמור את כוחי הדל לדיונים רציניים ואמיתיים יותר.
המשך ערב שקט ונעים (ותודה, במלוא הרצינות, על גילוי דעתך בשלב הזה. חוסך לי זמן ואנרגיה מיותרים לנסות להיות מנומס ולדון בצורה עניינית על-ידי המשך קריאת דבריך/שאלותיך והתייחסות רצינית אליהן).

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
כנראה שלא הבנת את שאלתי:
למה בכלל יש בעיה?

מ ש ה 53

Well-known member
מנהל
האל לא הכתיב כאן כלום. בזמן כתיבת התנ"ך כנראה שלא היו "הלכות" שכאלה וזו המצאה יחסית חדשה.
ובכלל, יש כאן עוול גדול מסוג אחר, שאתה לא טרחת להתייחס אליו. גבר יכול להחזיק באישה כעגונה 100 שנים, אבל אישה לא יכולה להחזיק בגבר כעגון.
נגד אישה שמסרבת לקבל גט מוציאים פסק דין שמאפשר לבעל להפקיד גט עבורה, ואם 100 רבנים חותמים שהבעל יהא רשאי לשאת אישה על פני אשתו, הוא יהא רשאי לשאת אישה "שניה".

gobelin

Member

ואני שואל:
אפה המוסר פה?

שאלה לי אליך: האם אתה רואה במוסד הנישואים דבר קדוש?

למעלה