מישהו יכול להסביר לי אפה המוסר פה?

gobelin

Member
אני גם כתבתי שלפעמים צריך להתיר קשרים. אז מה?

קשר מהותי אי אפשר להתיר.
כמו שאי אפשר להפר להתיר קשר בין אחים.
או הורים לילדים.
אני לא מבין מה אתה מנסה לומר פה.
המסקנה שלך לא נובעת מההנחות.

זה שבע ליכול לשעבד אישה, זו הוכחה שהקשר בניהם מהותי?
לכל היותר זו הוכחה שהקשר הוא אינו מוסרי - לא קשר של אהבה וגורל, אלא קשר של אדון ועבד.
זה שבעל צריך לתת גט לאישתו כדי להפר את הקשר ביניהם כן זה מוכיח שהקשר היה מהותי

למה?
מה ההבדל בין מין אחרי ולפני נישואים?
אחרי שזוג נישא נוצר קשר בין הנשמות של הזוג במקרה כזה מין זה חיבור נשמות.

מין מחוץ לנישואים זה בסך הכל תאווה. ותאווה זה דבר בהמי.

(אני מרשה לעצמי לסטות קצת מנושא השרשור כאן, כי מעניין אותי לשמוע את ההסבר שלך)

BravoMan

Active member
או הורים לילדים.
אה, אז קיום קשר זה כל מה שחשוב לך.

אני מניח שאם זה המצב, גם שירותי רווחה שיכולים לקחת ילד מהורים מתעללים הם בעצם לו מוסריים, והדבר המוסרי הוא להשאיר את הילד אצל אבא שמכבה עליו סיגריות למשל?

מין מחוץ לנישואים זה בסך הכל תאווה. ותאווה זה דבר בהמי.
הבנתי אותך.
אז כל פעם שאני אוכל גלידה, ונהנה מזה, כל עוד לא נוצר קשר רוחני ביני בין המוכר \ המפעל \ או הפרה, אז אני רק מספק תאווה, ולאכול גלידה זה בעצם בהמי.

gobelin

Member
אה, אז קיום קשר זה כל מה שחשוב לך.

אני מניח שאם זה המצב, גם שירותי רווחה שיכולים לקחת ילד מהורים מתעללים הם בעצם לו מוסריים, והדבר המוסרי הוא להשאיר את הילד אצל אבא שמכבה עליו סיגריות למשל?
הקשר בין הורים לילדים הוא אכן מהותי. הרחקת ההורים מהילדים זה מלחמה באלימות. אם המדינה תכריז שהורה שמתעלל בילדיו הוא כבר לא ההורה של הילדים שלו זה אכן לא יהיה מוסרי.
הבנתי אותך.
אז כל פעם שאני אוכל גלידה, ונהנה מזה, כל עוד לא נוצר קשר רוחני ביני בין המוכר \ המפעל \ או הפרה, אז אני רק מספק תאווה, ולאכול גלידה זה בעצם בהמי.
אם אדם אוכל כדי למלאות תאוותיו הוא אכן דומה לבהמה. לפי הדת היהודית אדם צריך לאכול כדי שיהיה לו כוח לעשות מעשים טובים.

BravoMan

Active member
אם אדם אוכל כדי למלאות תאוותיו הוא אכן דומה לבהמה. לפי הדת היהודית אדם צריך לאכול כדי שיהיה לו כוח לעשות מעשים טובים.
אז למה מקובל סופגניות בחנוכה???
סופגניות אינן בריאות, ואינן נותנו כוח, זה לשם תענוג בלבד!

אתה אומר שחנוכה זה חג בהמות???

הרחקת ההורים מהילדים זה מלחמה באלימות. אם המדינה תכריז שהורה שמתעלל בילדיו הוא כבר לא ההורה של הילדים שלו זה אכן לא יהיה מוסרי.
לא הבנתי - מלחמה באלימות זה לא מוסרי? או שלא צריך להלחם עד הסוף?

הקשר בין הורים לילדים הוא אכן מהותי.
נשמע שאתה מגדיר "מהותי" בתור כזה שלא ניתן לשבור לא משנה מה.
זו הדרגה היחידה של "מהותי" שיש לך?

gobelin

Member
אז למה מקובל סופגניות בחנוכה???
סופגניות אינן בריאות, ואינן נותנו כוח, זה לשם תענוג בלבד!

אתה אומר שחנוכה זה חג בהמות???
בחנוכה אוכלים סופגניות שזה לחם בשמן עמוק. כדי להודות להשם על השפע של זיתים שאלוהים נתן לנו.
לא הבנתי - מלחמה באלימות זה לא מוסרי? או שלא צריך להלחם עד הסוף?
אמרתי שזה תפקידה של המדינה להילחם באלימות. זה לא תפקידה לקבוע או להתיר קשרי דם.
נשמע שאתה מגדיר "מהותי" בתור כזה שלא ניתן לשבור לא משנה מה.
זו הדרגה היחידה של "מהותי" שיש לך?
אתה יכול לחתוך לעצמך את היד. היד שהייתה לך עדיין תהיה שלך. יש קשר מהותי בין היד שלך אליך.

BravoMan

Active member
זה לא תפקידה לקבוע או להתיר קשרי דם.
איך אתה מגדיר "קשרי דם"?
מבחינה ביולוגית, הורים של ילד תמיד יישארו הורים, אין שום דבר שמדינה, או כל אדם אחר יכולים לעשות עם זה.

אז הורים ביולוגיים תמיד יהיו הורים ביולוגיים.

מה שמדינה יכולה לעשות, זה לקחת להם את כל הזכויות ולהוציא את הילד מחזקתם לצמיתות.
כך שהם יפסיקו להיות הורים בפועל.

האם לדעתך זה מוסרי (בהנחה שההורים מתעללים בילד), או לא מוסרי?

בחנוכה אוכלים סופגניות שזה לחם בשמן עמוק. כדי להודות להשם על השפע של זיתים שאלוהים נתן לנו.
אז סופגניות שתוגנו בשמן קנולה הן לא מוסריות?
לא יותר קל לאכול זיתים ישירות?

אתה יכול לחתוך לעצמך את היד. היד שהייתה לך עדיין תהיה שלך. יש קשר מהותי בין היד שלך אליך.
לא הבנתי.
אתה יכול בבקשה להסביר לי מה משמעות "מהותי" מבחינתך?

gobelin

Member
איך אתה מגדיר "קשרי דם"?
קשרי דם זה אלה החולקים ד.נ.א. משותף. במקרה של זוג נשואי הקשר הגנטי ביניהם זה הילדים של הזוג.
מבחינה ביולוגית, הורים של ילד תמיד יישארו הורים, אין שום דבר שמדינה, או כל אדם אחר יכולים לעשות עם זה.

אז הורים ביולוגיים תמיד יהיו הורים ביולוגיים.
לא רק מבחינה ביולוגית. הקשר בין הורים לילדים הוא הרבה מעבר לביולוגי.
מה שמדינה יכולה לעשות, זה לקחת להם את כל הזכויות ולהוציא את הילד מחזקתם לצמיתות.
כך שהם יפסיקו להיות הורים בפועל.

האם לדעתך זה מוסרי (בהנחה שההורים מתעללים בילד), או לא מוסרי?
זה מוסרי להילחם באלימות.
אז סופגניות שתוגנו בשמן קנולה הן לא מוסריות?
לא יותר קל לאכול זיתים ישירות?
אם קיבלת רושם שאני מתנגד לאוכל טעים. לא זו הייתה כוונתי.
כוונתי הייתה שאדם צריך לאדם מה העיקר באכילה ומה הטפל.
לא הבנתי.
אתה יכול בבקשה להסביר לי מה משמעות "מהותי" מבחינתך?
מתוך ויקיפדיה
מהות (בלועזית: אֶסֶנְציה[1]) היא התכונה או קבוצת התְכונות של דבר מסוים; המהות קובעת את העצמיות הייחודית של הדבר.

BravoMan

Active member
קשרי דם זה אלה החולקים ד.נ.א. משותף. במקרה של זוג נשואי הקשר הגנטי ביניהם זה הילדים של הזוג.
אז אם אשה נאנסת ונכנסת להריון, כעת יש קשר דם בינה לבין האנס שיישאר לעולמים?

וואו, זו גישה מעניינת...

gobelin

Member
אז אם אשה נאנסת ונכנסת להריון, כעת יש קשר דם בינה לבין האנס שיישאר לעולמים?

וואו, זו גישה מעניינת...
אם איזה נבל החליט להשתמש בגופה של אישה בכוח כדי למלאות את תאוותיו הבהמיות אז האבא של הילד הזה בסך הכל בהמה על שתי רגליים.

gobelin

Member
שוב ענית בלי לענות - יש קשר דם או אין?

שניתי את דעתי להגדרה שלי לקשר דם והסביר גם למה. שני אחים שמעולם לא נפגשו אומנם חולקים אותם גנים אבל חוץ מזה שום דבר לא קושר ביניהם, לכן קשה לומר שיש להם קשר דם. לכן ההגדרה שלי לקשר דם זה מרכיב גנטי עם קשר רגשי.

BravoMan

Active member
אז הורים מאמצים שלקחו תינוק יתום, לעולם לא יהיה להם קשר דם "מהותי" איתו, גם אם הם ההורים היחידים שהוא הכיר וגידלו אותו באהבה כל חייו, כי חסר מרכיב גנטי.
לאומת זאת אבה שמכבה סיגריות על בנו "כדי ללמד אותו לקח" יהיה לו קשר שכזה, כי יש לו גם רגשות כלפי הבן (מעוותים ככל שיהיו), וגם משהו גנטי?

gobelin

Member
אז הורים מאמצים שלקחו תינוק יתום, לעולם לא יהיה להם קשר דם "מהותי" איתו, גם אם הם ההורים היחידים שהוא הכיר וגידלו אותו באהבה כל חייו, כי חסר מרכיב גנטי.
אתה יכול לעשות ניסוי ולדמיין לרגע שההורים שלך הם לא ההורים הביולוגיים שלך. לילדים מאומצים יש רגשי נחיתות וכעס על ההורים הביולוגיים שלהם על זה שעזבו אותו. גם החברים הכי טובים, טובים ככל שיהיו זה לא קשרי דם.
לאומת זאת אבה שמכבה סיגריות על בנו "כדי ללמד אותו לקח" יהיה לו קשר שכזה, כי יש לו גם רגשות כלפי הבן (מעוותים ככל שיהיו), וגם משהו גנטי?
אכן יש ביניהם קשר דם. למה אתה חושב שקשר דם זה תמיד משהו טוב? יש הרבה דברים מהותיים לאדם שהם רעים. אז אם הם רעים אז הם מפסיקים להיות מהותיים?

BravoMan

Active member
לילדים מאומצים יש רגשי נחיתות וכעס על ההורים הביולוגיים שלהם על זה שעזבו אותו.
מנין לך? מה אם הילדים לא יודעים בכלל שהם מאומצים?
ומי דיבר על "עזבו" - מה קורה לילדים שהאל שלך לקח את ההורים שלהם?

אכן יש ביניהם קשר דם. למה אתה חושב שקשר דם זה תמיד משהו טוב? יש הרבה דברים מהותיים לאדם שהם רעים. אז אם הם רעים אז הם מפסיקים להיות מהותיים?
לא כתבתי בשום מקום שקשר דם זה דבר טוב.

אני ניסיתי להבין את העמדה שלך.
לפי מה שהבנתי עד כה - מבחינתך, אתה מגדיר האופן שרירותי קשרים כ-"מהותיים", וברגע שהגדרת אותם כך, הרי שהם מוסריים מעצם היותם מהותיים, גם אם מה שיוצא מהם זה רועה.

תקן אותי אם הבנתי לא נכון.

gobelin

Member
מה אם הילדים לא יודעים בכלל שהם מאומצים?
אז מבחינת הילד היתום יש לו קשר דם להוריו המאמצים. קשר דם שקרי.
לא כתבתי בשום מקום שקשר דם זה דבר טוב.

אני ניסיתי להבין את העמדה שלך.
לפי מה שהבנתי עד כה - מבחינתך, אתה מגדיר האופן שרירותי קשרים כ-"מהותיים", וברגע שהגדרת אותם כך, הרי שהם מוסריים מעצם היותם מהותיים, גם אם מה שיוצא מהם זה רועה.

תקן אותי אם הבנתי לא נכון.
אמרתי שקשר דם לא ניתן להפר. קשר דם בין בני זוג שהתחתנו לא ניתן להפר. לכן בתורת משה יש גט שמפר את הקשר הזה.

כל הגדרה היא שרירותית.

BravoMan

Active member
אז מבחינת הילד היתום יש לו קשר דם להוריו המאמצים. קשר דם שקרי.
אז אתה באמת מאמין שמה שחשוב לילד זה שיש לו DNA משותף עם ההורים שלו, ולא איך ההורים מתייחסים אליו?

קשר דם בין בני זוג שהתחתנו לא ניתן להפר. לכן בתורת משה יש גט שמפר את הקשר הזה.
מקודם הגדרת "קשר דם" בתור כזה שגם משתף DNA וגם משתף רגשות, אבל בני זוג לא משתפים DNA.
אם היה להם DNA משותף, זה היה גילוי עריות.

גם אם תגיד שה-"DNA המשותף" זה ילד שהם מביאים, הרי שזה אומר שזוג נשוי שתרם הביא ילד אין בניהם קשר דם, ואם זה המצב אז זוג ללא ילדים לא צריך גט?
כמובן, זה לא מה שכתוב בתורה.

ובכלל, אתה מבין שלכתוב "לא ניתן להפר" ואז לכתוב "יש גט שמפר" סותר אחד את השני?
אם יש משהו שמפר, סימן שניתן להפר.
מפה, השאלה רק מתי ואיך.

gobelin

Member
אז אתה באמת מאמין שמה שחשוב לילד זה שיש לו DNA משותף עם ההורים שלו, ולא איך ההורים מתייחסים אליו?
למה נראה לך שזה דִּיכוֹטוֹמִי? שני הדברים חשובים
מקודם הגדרת "קשר דם" בתור כזה שגם משתף DNA וגם משתף רגשות, אבל בני זוג לא משתפים DNA.
אם היה להם DNA משותף, זה היה גילוי עריות.

גם אם תגיד שה-"DNA המשותף" זה ילד שהם מביאים, הרי שזה אומר שזוג נשוי שתרם הביא ילד אין בניהם קשר דם, ואם זה המצב אז זוג ללא ילדים לא צריך גט?
כמובן, זה לא מה שכתוב בתורה.
מתי שזוג נישא הם מתכוונים להביא ילדים. הצהרת כוונות הופך אותם לקשורים בקשר דם
ובכלל, אתה מבין שלכתוב "לא ניתן להפר" ואז לכתוב "יש גט שמפר" סותר אחד את השני?
אם יש משהו שמפר, סימן שניתן להפר.
מפה, השאלה רק מתי ואיך.
בתורת משה יש שני צדדים אחד זה האמת העקרונית ושני זה הלכה למעשה.

למשל בתורה כתוב עין תחת עין כי זה האמת עקרונית והלכה למעשה ממון.

לפי העיקרון זוג שנישא לא יכול להתגרש. בהלכה למעשה התורה מלמדת איך מתגרשים על ידי גט.

BravoMan

Active member
מתי שזוג נישא הם מתכוונים להביא ילדים. הצהרת כוונות הופך אותם לקשורים בקשר דם
אז אם זוג החליט להינשא ללא כוונה להביא ילדים, או מסתבר שאינם יכולים, אז הם לא צריכים גט כי אין קשר דם בניהם?

לפי העיקרון זוג שנישא לא יכול להתגרש. בהלכה למעשה התורה מלמדת איך מתגרשים על ידי גט.
כלומר, התורה מודה שיש רצוי ויש מצוי, והעולם בעצם כלל אינו נוהג, ואולי אף לא יכול לנהוג לפי מה שהאל שלך מצפה?

gobelin

Member
אז אם זוג החליט להינשא ללא כוונה להביא ילדים, או מסתבר שאינם יכולים, אז הם לא צריכים גט כי אין קשר דם בניהם?
אני כלל לא בטוח אם נישואים שלא על מנת להוליד זה בכלל נישואים.
כלומר, התורה מודה שיש רצוי ויש מצוי, והעולם בעצם כלל אינו נוהג, ואולי אף לא יכול לנהוג לפי מה שהאל שלך מצפה?
לא רצוי מצוי אלא אידאלי ופרקטי. התורה ניתנה רק לעם ישראל ולא במקרה. תאר לעצמך שאלוהים היה נותן את התורה לעם ישראל בסינית בשביל עם ישראל זה יהיה ג'יבריש. הסיבה שיש תביעה מעם ישראל לשמור את תורת משה זה בגלל שהתוכן של התורה מתאים לעם ישראל כמו כפפה ליד.

BravoMan

Active member
תאר לעצמך שאלוהים היה נותן את התורה לעם ישראל בסינית בשביל עם ישראל זה יהיה ג'יבריש.
אבל התורה היא אכן ג'יבריש בשביל רוב העם.

צריך כל הזמן חכמים ופוסקי הלכה שיפרשו אותה בשבילנו.
אני יודע בוודאות שסינית אפשר ללמוד תוך שנה שנתיים אם ממש רוצים, אבל אנשים מבלים את כל חייהם בישיבה ועדיין לא מבינים את התורה עד הסוף.

למעלה