אוטיזם או לא

noamlah

New member
מי אמר? לפי איזה אומדן בדיוק את הולכת?

איזו עובדה בדיוק את מתארת?
דווקא העובדה היא שיש הרבה אוטיסטים מאובחנים שמסתדרים בחברה
מי את שתערערי פה על זהות של בן אדם?

ודרך אגב סתם מעניין אותי, חירש שמסתדר בחברה בלי קצבה הוא לא באמת חירש?

או בן אדם עם רגל משותקת שזוחל במדרגות כי אין רמפה לא באמת משותק כי הצליח לעלות?

האמירות האלו שמזכירות קצת את תנאי "ביטוח לאומי" הם אמירות מאוד מסוכנות
הגדרה של "לקות" היא מסוכנת כי היא מאשימה את האדם עצמו כאשר בפועל החברה צריכה להיות מוכנה אליו - יש משותקי רגל אז צריך להיות רמפה בכל מקום על מנת שיוכלו להתנייד כמו שהם יכולים
יש חירשים - אז צריכים ללמד יותר שפת סימנים בבתי ספר
ואותו דבר לגבי אוטיסטים אפשר להנגיש סביבה שתהיה יותר נוחה לאותו אדם, לא כי יצאנו מגדרנו אלא כי זה הסטנדרט
הסטנדארט הוא שההגדרה של אדם רגיל הוא לא ההגדרה של הנורמליות כיום שצריך לשאוף אליה אלא אדם רגיל הוא אדם

זאת לא פעם ראשונה שאתה לוקח דברים שאנשים כתבו, מעניק להם פרשנות מנופחת ותמוהה וממציא סיפור שלם מאחוריהם. אגב - חרשים לרוב לא זקוקים לקצבה, כי הם יכולים לעבוד פחות או יותר בכל עבודה שלא דורשת שימוש ביכולת השמיעה (ועבודות רבות הינן כאלו), או שיבצעו שימוש במכשירי השמיעה המשוכללים שבימינו שבמקרים רבים מובילים למצב שלא תדע שאדם מסוים הינו לקוי שמיעה אם הוא לא יידע אותך בזה. שפת הסימנים משמשת לרוב אילמים אם תתעקש.
&nbsp
גם הפעם אין שום קשר בין הדברים הרבים שכתבת למה שאני כתבתי, לנושא הדיון וגם לא כל כך למציאות בשטח. בוא נעצור כאן, ונקווה שהאבא הנחמד שפתח את הדיון ימצא את הפתרונות הרצויים עבור בנו.

arana1

New member
אז היכולת לעבוד היא שמפרידה בין לקויים לבריאים ?

לא יודע כמה רופאים היו חותמים על המסקנה הזאת שלך אבל אלה שכן הם רופאים ממש גרועים,
כמו שהוסבר גם בשרשור אחר כאן יכולות להיות סיבות רבות ושונות לקושי להשתלב בחברה,
למשל,
לאדם לא מושחת ולא פסיכופאט יכול להיות מאוד קשה להתשלב בחברה,
האם זה הופך אותו ללקוי ?
לדעתי לא.

מעט שאר רוח, טיפה, קצת מקוריות, רגישות, היו מאפשרים לך לשער שיש אנשים שהתפקוד המקודש בעינייך ובעיני מכונות אחרות כמוך יכול להיות בלתי נסבל לאנשים רגישים ממך,
כי תפקוד דורש מערך מאוד מאוד מוגדר של תגובות,
והמערך הזה משקף יחסי גוף נפש מסויימים,
תצורה מסויימת של זהות,
וזהות,
בניגוד לכל מה שהפסיכולוגים וחוקרי האקדמיה טועים לחשוב זה דבר מאוד מאוד מסובך ומורכב ועמוק,
שלכן מה שהאחד חווה במבט כצפוי ורגיל ומתאים בשביל האחר יהווה עומס בלתי נסבל,
למשל,
ויש לדברים סיבות שלא נובעות מפתולוגיה (שזו ההגדרה של לקות) אלא מיחס שונה בין ולמרכיבי היסוד של הזהות,
שנוגעים למשל לשאלת היצוג,
לשאלת היחס בין הפנים והחוץ,
ולכן לקשר בין שפה ומציאות (שלא מקרה אוטיזם זה בעיקר גם שונות שפתית תקשורתית),
ועצם העובדה שאנשים כמוך, עם תפישות הכי משתקות ומפלות ומדירות, הם שעוסקים בהסברה, מקשה על מצב שגם ככה הוא בלתי נסבל והופכת אותו לגהנום שאי אפשר בכלל להתמודד איתו,
וזה קשה במיוחד למי שרגיש במיוחד,
ואוטיסטים הם רגישים במיוחד,
אבל משער שגם את זה את לא יודעת גבירתי המסבירה.

כשאני קיבלתי בזמנו קיצבה מבטל"א קיבלתי אותה כי היה ברור שאני לא מסוגל לפרנס את עצמי, כי אין מצב שאדם כמוני ישתלב בסביבה הנורמטיבית, אלא מה, אפילו הפסיכולוגים שראיינו אותי לא התייחסו אלי כדפוק, רוב האנשים שאבחנו אותי אפילו אמרו שאני אדם עם יכולות לא רגילות ויוצאות דופן, כמו הרבה אוטיסטים אחרים, פשוט מאוד אחר, גם בגלל זה ואולי כשיקוף של זה,
אז תעשי לנו טובה גברת מסבירה ותנסי למתן את תשוקתך להרוס את החיים לאנשים טובים ממך,
תודה

grayart

New member
גם אני כשהגעתי לראשונה לפורום הזה..

השתמשתי במילה "לקות" כשצוטטתי את הפסיכיאטר שבדק את בני, והפנה אותו "לבירור לקות בתחום" (התקשורתי).
גם אז במקום לענות לעניין , נדלקו על המילה "לקות" ולקחו את הדיון לכיוון שמעסיק אותם.

לצערי קשה לנהל כאן דיון רציני , וכל שירשור מוסת לנושא "זכויות האוטיסטים" או "גיוון ניורולוגי".

אפשר להתפלסף ולהכליל על כל שוני, כי אין הוא לקות , וזו רק החברה שהופכת את השוני ללקות.
אז לא ייתכן דבר כזה,שנקרא "אדם עם לקות".

נכה מונשם, עיוור, חירש, מפגר, אפילפטי, חולה סופני, חולה נפש??? מה פתאום!!! , כל אלה הם אינם לקויות, הם בסך הכול אנשים מיוחדים שהחברה שלא מקבלת את השוני שלהם , קוראת להם בטעות , אנשים בעלי לקות.

חצי מהדברים שאני קורא כאן הם סיסמאות של אנשים עם אג'נדה, שמדברים על אוטיזם, אבל מייצגים רק את עצמם, גם אם הם גורמים לך לחשוב שהם מייצגים את כל האוטיסטים.

גם זו לא דוגמא ללקות?
https://youtu.be/8jrqpn60d4A

יש לא מעט אוטיסטים שהלקות שלהם לא מאפשרת להם אפילו לקחת חלק בפורום הזה.
אבל יש כאן כמה חברה שמאמינים שהם שמייצגים גם אותם.

אולי יש מקום בDSM הבא לפצל את האבחנה ASD לשתי אבחנות נפרדות, כך שיינתן ייצוג הולם לאנשים שיש להם לקות ולא מסוגלים אפילו לדבר עליה , ולכאלה שאין להם לקות והם רק קורבנות של החברה בה הם חיים.

arana1

New member
אוטיזם לא זהה ל"נכה מונשם, עיוור, חירש, מפגר"

וחלק מהאנשים כאן חושבים ומרגישים ומנוסים שמה שחונק אוטיזם אל מחוץ ליכולת התפקוד הבסיסית יותר ולחיים של חרדה משתקת וזעם נורא זו העובדה שהם מתוייגים כלקויים בזמן שהם לא כאלה,
ועובדה, ואתה כמו כל האחרים כאן לגמרי מתעלם מהעובדות ונשען רק על דמגוגיה הכי נחותה ושטחית, שטרם נמצאה הפתולוגיה שגורמת לאוטיזם,
בעוש בשבמקרה של נכה מונשם ועיוור וחירש ואפילפטי הפתולוגיה ברורה ומובהקת ביותר,
אז אם נדמה לך שזה אנושי או מוסרי או מדעי או אתי להפעיל על טווח שלם של שונויות תיוגים המבוססים על דמגוגיה שכולה מבוססת על התעלמות מהראיות הכי ברורות אז אל תתפלא שימצאו אנשים שיחלקו על דעתך ואפילו ירגישו שאתה מעצבן מאוד,

ואנשים לא מתיימרים לייצג אף אחד, הם מביעים את דעתם, בדיוק כמוך, אלא שהיא שונה מהמוסכם והמוסמך, וזה כבר יותר מדי בשבילך ובשביל אנשים כמוך.

ההצעה שלך חסרת תוקף בגלל שיש קשר בין שונות חברתית לבין תפקוד,
עובדה שהדי אס אם עצמו מבוסס על הכחשתה
ולאנשים שכותבים כאן יש תקופות ארוכות של חוסר תפקוד גם בגלל זה,
כי לא צריך להיות גאון גדול בשביל לדעת שאם לגישות ולפעולות ולרגישויות ולתפישות שלך אין מקום בסביבה החברתית אז הסיכוי שתאבד מהר מאוד את יכולת התפקוד הכי בסיסית הוא גבוה מאוד,

ואני למשל מצליח לכתוב ולתפקד בדיוק בגלל שתמיד ידעתי את זה ולכן עשיתי ואני עושה הכל על מנת לברוח מאנשים כמוך,
תאמין לי שאם הייתי צריך לחיות לידך לא הייתי מסוגל לכתוב מילה.
אין לי ספק בזה בכלל

grayart

New member
אין ספק ...

אני מסכים אתך, אין ספק שלהיות מתוייג כלקוי , והסטיגמה שיש לאוטיזם מוסיפה לקשיים שלך ושל אוטיסטים רבים אחרים, ובזה צריך להילחם.

יש משפט כזה שאומר:"זה שאתה פרנואיד לא אומר שלא באמת רודפים אחריך".

וגם כאן, העובדה שיש תייוג כלקות וסטיגמה שנלוות לתייוג, לא מבטלת את העובדה שאכן יש לקות.
יש מספיק דוגמאות ביוטיוב של מבוגרים אוטיסטים שלא מסוגלים לאכול בלי שמישהו יאכיל אותם בכפית.

אולי הם בעלי שונות ניורולוגית, אבל השונות הזו גורמת להם להפוך למוגבלים בלי קשר לחברה בה הם חיים.
להגיד זו לא "לקות" זה סתם ויכוח על סמנטיקה.

אני לא מבינה את הטיעונים שלך

האם לדעתך אדם עוסק כאן רק בשאלה של "אוי ואבוי תפסת אותי כשונה וכלוקה" ?!!

http://hot.ynet.co.il/home/0,7340,L-11528,00.html

הנה קישור לסרט - שים לב שבתחילתו תמרה מתוייגת כילדה לא עצמאית שאין לצפות ממנה. האם לדעתך הוריה היו מתייאשים ונוהגים כמקובל הייתה לא יותר ואולי קצת פחות מאדם שדינו לאכול בכפית?

הרי זה זה- שהתפיסה הזו של החברה , של ההנחה שאין לגיטימציה כזו לקות שזהו לא שוני אלא פגם - זה בדיוק מה שמתחיל חינוך שלא מאפשר לאוטיסט לבטא את השונות ולהבין את השונות שלו ולבטא את צרכיו הלגיטימיים .

יחס החברה כולה שמודד אותו בעין כזו זה זה- הדבר שמביא ליאוש רב יותר. קרא שרשור מעלי על האדם שפתח ורשם כמה הוא חרד לגורל עתידו , כמה קשה עליו יחס משפחתו , כמה סבל וכאב הוא חווה - אדם שכרגע יכול לרשום- זה זה !

איך לא חולף בך ורק למען בנך צל קטן של ספק לשאול-
"
יש מספיק דוגמאות ביוטיוב של מבוגרים אוטיסטים שלא מסוגלים לאכול בלי שמישהו יאכיל אותם בכפית.
"

מדוע הם ככה אוכלים בכפית? לשם מה ולמה? האם יש לי ולחברה יד בדבר?

ואם גם יוכל לאכול רק עם כפית- האם זה אומר שחייו לא יוכלו להיות בתחומים רבים אחרים מאושרים ויצירתיים? על שום מה ולמה?

grayart

New member
חס וחלילה...

כתבת:
"ואם גם יוכל לאכול רק עם כפית- האם זה אומר שחייו לא יוכלו להיות בתחומים רבים אחרים מאושרים ויצירתיים? על שום מה ולמה?"

אין לי ספק , שלילד שלי ולאוטיסטים אחרים יכולים להיות חיים מאושרים ויצירתיים ושיש להם יכולת להיות ולעשות ולחוות.

אבל בתוך השוני, ועם הדברים היפים, יש גם לקות.
צריך לדעת לקבל אותה, וללמוד לאהוב אותה.

יצא לי להכיר מפגרים וחולי נפש ואנשים אחרים בעלי לקות, וחלקם באמת אנשים מקסימים בעלי איכויות שקשה למצוא אצל האדם הרגיל.

מה יש לך נגד מפגרים, רובם אנשים מתוקים ולבביים שמאוד נעים בחברתם.
גם אוטיסטים, יש להם איכויות , ולקויות.

אני לא משתמשת במושג לקות כלל

ואם כבר נוירוטיפקל לפי ההיגיון זכאי לקבלה כתואר נכסף.

אין לזה גם רק קשר למה שזה מייצג- ולרקורד רשמתי בעבר שהייתה לי חברה טובה בתיכון שהיה לה תסמונת דאון והייתה לבבית ומוכשרת ואפילו הפלא ופלא סרקסטית יותר מהרבה אנשים ממוצעים .

לקות משליכה על כל היחס של המרחב , של היחס "ללוקה" ושל התפיסה שלו על עצמו וביטוי יכולותיו ובסופו של דבר העצמאות שלו - ומה חשיבות אותה "עצמאות" נורמטיבית וכיצד מתבטאת .

אתה מתחמק מהנקודה העיקרית הזו וכבר רשמתי לך שדי לי שצפית בסרט ורשמת והבנת שבנך מוגבל - במרחב מגביל ומאותה בחינה אתה מוגבל במרחב מגביל לעולמו ושדי בכך ובניסיון כנה ואמיתי שלך לטובתו לדאוג שיוכל לממש ולהגשים את מי שהוא בלי לחתוך אותו בפינות שכואבות בביטוי של העצמי שלו ושונותו ובקבלה שלה באהבה ומהניסיון להביט במרחב הזה כדי שיצא רק טוב מכך.

אין לקויות בעולמי. יש אנשים שונים , ביטויים שונים ויכולות שונות . אין זה קשור רק לאהבה- אלא גם להכי פרקטי - מה יכול להתבטא ואיך , מה הרגישות שנדרשים לגלות ומה זה נושא כשאלה בחובו ליחיד ולרבים .

arana1

New member
אעתיק לכאן משהו מהקומונה כי אני עייף

למשל, לדוגמה, בהקשר של השיחה כאן, עולה בבירור שאם נמצא שקירבה של מאפיינים אוטיסטים למאפיינים של מחוננים, ובמקרה של אספרגר למשל יש המון כאלה, אז נצטרך לשקול יחס שונה גם כלפי מוזריות אוטיסטיות אחרות, אז מה שקורה זה שמעדיפים להכחיש את המובן מאליו ואת המקדם ואת כל מה שיפה וטוב באוטיזם כי אם לא אז יצטרכו להתמודד גם עם מה שהכי מוזר ושונה באוטיזם בגובה העיניים ולא דרך פרספקטיבה "רפואית" שבלווא הכי בנויה על ביטולו המוחלט של הסובייקט.

הבעייה שגישה שמשתמשת ברפואה בצורה כזאת פוגמת מהותית גם בתהליך הרפואי עצמו, בלגיטימיות שלו, בבסיס הפרדיגמה המדעית עצמה, וגם מחוללת נזק איום לקורבנות שלה,
אז אסור לשתוק את זה,
ודוגמאות יש המון, לכאן ולכאן,
מצב נוירולוגי יכול להיות לא תלוי בסביבה,
יכול להיות שיתבטא כרגישות גדולה אליה
לדעתי אוטיזם, ואפשר להראות את זה די בקלות, מבטא ברוב המקרים את האפשרות השניה,
אז להתעלם מזה זה מאוד רע ומאוד טיפשי,
וחבל

צר לי שזו תפיסתך

ומכיוון שילדך "לוקה" באוטיזם - אז אכתוב את זה בשיא העדינות .
ראשית כל , שאל את עצמך - למה אדם שהוא הוא אוטיסט בעצמו חש צורך שוב ושוב לגונן על הדברים האלה ולהעיר על זה?

האם משעמם לו בחייו ונדלק בתמימות על מאבק חברתי?
יש פה די דוגמאות שמבטלות את זה.

עכשיו אין לי ספק שברצונך לכוון לטוב ביותר עבור בנך ולזה אתייחס- שוחחתי פה עם רבים שמתארים את החוויות שעברו בילדותם כסבל וחוסר התחשבות ואפילו ברמה של טראומה נפשית . האם אדם בוגר שרושם על הדברים האלה - שיכול להיות הילד שלך היית יוצאת כנגדו?

היית חושב שכל שמאפיין אותו הוא מאבק חברתי עקר ולא מדם ליבו רושם?
ברור לי שהדיון המקורי הוסט- אבל עליך להבין למה מסיטים אותו .
אחותי מתוך תפיסה שהיא "מפגרת" כי בדברים מסוימים התקשתה ובאחרים הייתה טובה מהאחרים נודתה , קיבלה ביקורות מעו"ס שלא מבינים דבר וחצי דבר בנושא וכל כישרון טבעי ורגישות טבעית שלה הוחנקה בשם מה שנורמטיבי וקדוש.

מגלים יותר ויותר לאחרונה אנשים שלא מסוגלים לתקשר במילולי ואפילו בוחרין ביודעין שלא לקחת בזה חלק אם מחוסר הבנה אם מחוסר רצון ויש להם עולם שלהם משלהם , רגישות ותבונה. האם זה לא נוראי שכל חייך את מדברת ליד אדם כאילו הוא פגוע ומפגר ואיננו כך? האם הם לא נפגעים ?

ואם העזרה שמציעים להם היא כזו שמשאירה בהם צלקת לכל חייהם? שמכירה בכך שהם לא אחראים לגורלם? הרי רק מטובת בנך שלך אחר רושם זאת ולא רק מטובתו שלו.

וכן זה קשור באופן חמור אם התפיסה שמיוחסת ומייחסת אוטיזם כמשהו "לקוי" וכמשהו שיש "לתקן" באופן חמור מאוד שעולה בחייהם ושמחתם ומודעות של רבים.
חבל , חבל שכך.

וכנגד זה ברור שחבל שאדם שמתיימר ואני בטוחה שמהכי אישי לייצג ולהיות פה של אלה שלפעמים והנסיבות גורסות שאין להם פה לבטא את עצמם- כך גורס.

מקווה שהובהר.

ובהתייחס לדוגמא שהבאת

יש דרכים רבות וגישות רבות שהוצעו מילדות ללמד אדם אוטיסט לבטא את מצוקתו ולהתאים את סביבתו לצרכיו וליכולת לבטא את עצמו.

אם מראש אתה מניח שבגלל שמירב הסביבות רועשות והוא נכנס לטנטרום של כעס למשל - מכאן שדינו לוקה ואפילו "מפגר" הרי שפיספסת תקשורת עם הילד.

זה קשה מאוד!
אין ספק.

אבל זה גם קשה יותר לתפוס שעד סוף חייו הבוגרים יהיה תלוי בך ויחשוב את עצמו מפגר וחסר יכולת כשברשותו וכשרונו דברים רבים לתרום לעולם ולעצמו אם אפילו זה קנה המידה שלך .

ממליצה לך לראות את הסרט "תפקוד גבוה" ולחשוב על הדברים אך ורק לטובת בנך ורווחתך שלך ושלו.

לא מתיימרת מעבר לזה לקבוע לך ולהציע לך משהו מעבר לביקורת ומחשבה פתוחה.

grayart

New member
ראיתי את הסרט תפקוד גבוה...

זה בדיוק הסרט שגרם לי להבין שחלק מאותם אוטיסטים, מייצגים רק את עצמם ולא אם האוטיסטים כולם.
איך האמא בסרט אמרה משהו בסגנון של... "אם הבת שלי אוטיסטית אז אולי גם אני".

על אותו משקל: "אולי גם אני אוטיסט?" , עשיתי את הAQ ויצא 38 , אני יודע מה הם "הסימפטומים" , ואני מזהה כו רבים מהם גם בעצמי, אולי גם אני אוטיסט?
אולי???
שטויות במיץ עגבניות!!!
כולנו אוטיסטים במידה מסויימת, השאלה היא אם המידה היא כזו שהיא גורמת לנו ללקות.

לדעתי, חלק מהאנשים בסרט שאובחנו בגיל מבוגר, הם בכלל לא אוטיסטים, אולי משעמם להם בחיים, מי יודע...

בנוגע לבן שלי, אני לא חושב שהוא מפגר, הוא מאובחן כASD , ואין ספק שיש לו מגבלה, ואני מקווה שהוא יוכל יום אחד לעקוף את המגבלה ולהגיע לתפקוד גבוה כמו "האוטיסטים שבסרט".

בדק בית

ראשית כל בוא נקדים ונאמר -
כולנו *אוטיסטים* במידה מסוימת - נכון מאוד . זוהי שונות תפיסתית וכמעט לכל אדם יש חלק מסוים שדומה בשונות הזו . זה בדיוק העניין .

לכן גם המילה לקות משליכה על כל היחס של החברה- אוטיסטים מגלים רגישות יותר רבה למילים לפעמים ולהקשרם וזאת כי ברור שמילים מגדירות את תפיסתנו ואת פוזיציה ביחס שלנו לעולם וביחס של העולם אלינו . אפילו יותר מזה ולא ארחיב.

מגבלה היא מילה נכונה יותר כי היא מתייחסת אליו כמוגבל במרחב מגביל וברגע שאתה מתחיל להבין את זה- אתה יכול ללמוד את המרחב שלו ולהכין אותו וללמד אותו לבטא את עצמו מהמרחב שלו למרחב שזר לו , להכין אותו שהמרחב של אחרים שונה ממנו ולאפשר לו לממש את עצמו ולהביע את צרכיו.

אם ראית בסרט וניצנץ לך המקום וההבנה העמוקה שבנך צריך את אביו יותר מכל שיקשיב ויראה ויפתח את לבו ואת מחשבתו לעולמו ואם כל טובתך עוסקת באיך לתת לבנך להגשים את עצמו ואת מרחבו הפרטי במקום ששונה ממנו , ואם כל ליבך נתון למאבק שיוכל למצוא עצמאות ולא במחיר של שונותו ודיכוי שלה.

אז מכאן ואילך אני מאמינה שבחקר מעמיק וכנה של עצמך , של עולמו ושל הסובב לך תוכל למצוא רק טוב.

בנך מוגבל במרחב מגביל. בנך לא לוקה אלא שונה ואם עיניך נשואות ומכוונות לטובתו ושקלת את הדברים ואתה ממשיך לחפש דרכים לתת לו להגשים את עצמו - ליבי איתך ואני אחדול מדיון פה כי הבנת את כוונתי ואת משאת ליבי לך ולבנך.

ואני מאמינה שזו לא רק משאת לב- אלא ממש קיים וראית את הממש הזה קורם עור ובשר לממשות - לקיום.
מכאן כותבים ומכאן מוחים.

* מכאן גם מובן שאתה בעולמו מוגבל ולכן עליך להגביל את נטיותיך בשם הבנתו ולנסות להכנס למרחב שלו.

arana1

New member
זה לא שטויות

גם כאן יש מידע מאוד מעניין ובחרת מראש להתעלם ממנו רק כי הוא הורס לך את התזה,
והמידע הזה אומר שאוטיזם נמצא על הרצף האנושי ולא מהווה חריגה פתולוגית ממנו,
וכיוו שכך אתה כהורה לאוטיסט מחונן בעצמך בקווים ומאפיינים אוטיסטים שפשוט בגלל התורשה מועצמים אצל הצאצא,
אז אתה לוקח מידע שיכול לתאר את האוטיסט כבן אדם והופך אותו לנלעג וזורק אותו לאשפה רק כי מבחינתך הצורך בהעברת קוו נוקשה והפרדה ברורה בין האוטיסטי לאנושי היא חיוני לחלוטין,
למה ?
כי אם לא תצטרך לשאול את עצמך שאלות עמוקות,
ולברר עם עצמך עמדות שיכולות לסכן או לאיים או לערער את קיומך,
ובמצב כזה ברור שרוב ההורים ישמחו לסמכות שתגיד להם שאפשר לפתור את הכל בקלות דרך ההנחה הכל כך נוחה,
שהילד פשוט מקולקל,
גזענות זה דבר מאוד שימושי,
לא במקרה רוב האנשים מתים עליה,
לצערנו הרבה אנשים גם מתים ממנה.

grayart

New member
אל תכניס מילים לפי

אני לא אומר שאוטיסט הוא לא בן אדם, ולא זורק אף אחד לאשפה.
גם אדם עם מגבלה , הוא עדיין אדם ואדם עם מגבלה הוא ראוי כמו כל אדם... (המילה מגבלה מקובלת עליך?)

arana1

New member
לא מכניס מילים לפיך

מעלה, כמו שאפשר לעשות בדיון, ואפילו צריך, מה שנגזר ממה שאתה כותב גם אם אינך מודע לזה.
אתה יכול לחלוק על זה, או לקבל את זה.

ברגע שאתה מכניס מאפייני זהות אוטיסטים לקטגוריה של לקות אתה אומר שאוטיסט הוא תת אנוש,
שהוא לא בן אדם כמוך ולכן רגשותיו, תחושותיו, נפשו, לא ראויים ליחס שאתה מקבל ודורש כמובן מאליו בשבילך.

לאוטיסט אין את הפריבלגיה שלך, הוא אמור להאבק, בתנאים שאין נחותים מהם, על הזכות ליחס בגובה העיניים, ואת זה אתה לא רואה.

אז הוויכוח אינו סמנטי, הוא מהותי, (למעשה הוא מדגים עד כמה במקרה האוטיסטי הסמנטי הוא מהותי שגם עובדה זאת הייתה עשוייה ללמד אותנו משהו על הטבע האוטיסטי אבל חס וחלילה שמישהו ינסה מדי פעם גם לחקור וללמוד משהו על אוטיזם)

אני לא מחפש מילה נוחה לי, אני מחפש יחס מדוייק, יחס שיברר את האפשרות שעצם היחס לאוטיסטים הוא שיוצר את המגבלה,
ומבחינתי ומנסיוני ומחווייתי זה המצב,
ויש לי בערך מיליון הוכחות לכך
אז כל הפסוודו רפואה ופסוודו מחקר יכולים לקפוץ לי
טמטום גזעני אלים
ולא שום דבר יותר מזה

grayart

New member
אני לא יודע איך להגיב לזה ברצינות..

קצת כמו להתווכח עם דון קישוט.

arana1

New member
ברור שאתה לא יודע

וגם לנקודה זאת התייחסתי.

ולכן אני מנסה לתאר בעיקר לאוטיסטים למה לדעתי אין טעם בכלל לדבר עם אנשים נורמטיבים כי קיומם תלוי לחלוטין בשימור שלכן הוא גם הכי אלים בנקודה עיוורת לחלוטין בדיוק לכל מה שהכי חיוני לקיומם.
וכיוון שכך זה גם מה שמשתק למוות את האוטיסט שנאלץ לחיות בסמיכות למבט הזה כל הזמן,
אז מה שאני כותב כאן בעצם בכלל לא נועד לך או למסבירנית אלא לאנשים שמסוגלים ורוצים וצריכים בניגוד לך להבין את זה ולו בשביל להישאר בחיים

הוא לא מוטרד מהמילה בה אתה בוחר- גם

הוא מוטרד מהיחס שאתה מפגין שמקדש נורמטיביות והוא מוטרד בהכי אישי ממה שיכול לעלות בגורל אדם עם שונות נוירולוגית= בנך.

לביטוי העצמי שלו ולהבנה שלך אותו .

הוא צודק לגמרי - במשפחתי כולם הם א"א (אנשים שיש להם מאפיינים רבים מהספקטרום אבל אינם א"ס מלאים לפי טווח הנורמטיביות) ואחותי היא א"ס ואני כמעט בוודאות גם .

אחותי מאובחנת.
אוטיזם הוא עניין תורשתי חזק ולך סביר להניח - שלך כאדם יש תכונות מכאן ומכאן. אם אתה מבין שבנך הוא רק מפגן יותר מובהק של מי שאתה ומה שאתה היחס כבר משתנה בניסיון לאפשר לו את זה.

הרי כמו שראית בסרט - אם אתה יודע שיש סיכוי שהנכד שלך , ילדך הבא או רבים וטובים במשפחה יהיו כאלה - לא היית רוצה שיחושו בטוב בעולמם , שיחושו בנוחות לבטא את מי שהם ומה שהם ובדרך בונה את מצוקתם ושיבינו שהשונות שלהם והמגבלה של הסביבה לקיומם היא דבר זמני ? שיכולו לחיות חיים מלאים ומאושרים?

זה לא יעלם אם מישהו יצביע ויגיד - ככה זה. זה יעלם אם נבין את הגורמים העמוקים ונגלה בעצמנו פנימה יחס שוויוני *באמת* לשונותו של אחר ונתמקצע בעצמנו ומצד הסביבה איך מאפשרים לו נוחות והדגש שבו יוכלו לבוא כשרונותיו הלא מצויים לעולם ושיהיה עצמו ויחוש בטוב עם עצמו .

זו המטרה הסופית - ואתה לא פטור מזה להפך ולהפך אתה יותר מכולם נזקק לזה שכן המרכיב התורשתי מהבחינה הזו בעוכריך ובדמך שעלול לדרוש ממך לבנות עולם טוב מזה.

למעלה