סקר קצר לכל משתתפי הפורום

כתבתי תשובה שלחתי והיא נעלמה

אני מקווה שאצליח לשחזר ולא ילך משהו לאיבוד:

האם אתה טוען טענה כללית שאם תהליך כלשהו הוא דטרמניסטי אז התוצאה או התולדה שלו הוא אשליה?

או שאתה טוען זאת רק על תהליכים פסיכולוגיים, נפשיים, מנטליים, קוגניטיביים, היסק, שיקול דעת, רגשיים [אמוציונאליים]?

נניח בעולם דטרמניסטי פתרון תרגיל במתמטיקה. פתרון שמוסכם שהוא הפתרון הנכון. האם בשל כך שהתרגיל נפתר בעולם דטרמניסטי אז הטענה שהפתרון הוא נכון היא אשליה?

נניח שאדם חש כאב בעולם דטרמניסטי. הוא חווה כאב. האם בשל כך שהעולם דטרמניסטי חווית הכאב שלו היא אשליה? רק נדמה לו שהוא חש כאב והוא לא באמת חש כאב?

אם התשובות לשאלות האלה היא שגם בעולם דטרמניסטי אין אשליה, אז למה לטעון שיש אשליה מעצם העובדה שאדם מרגיש שחייו בעלי ערך? האם הוא לא באמת מרגיש כך? רק נדמה לו שהוא מרגיש כך?

אם הוא מרגיש כך באמת האם הוא בכך לא נותן משמעות לחייו?

לא כל מה שהוא תוצאה של תהליך דטרמינסטי הוא אשליה

ברור שלא.
&nbsp
בני אדם הם תוצאה של תהליך דטרמינסטי, אז אנחנו אשליה?
&nbsp
אני טוען את זה רק על תפיסות מסוימות של האדם שהן אשליה, כדוגמת בחירה חופשית.
&nbsp
לגבי משמעות, בוא ננסח מחדש משמעות כמטרה חשובה לדעתו של אדם. כלומר, אסא כשר אומר שהוא מעדיף לחיות למען מטרה כלשהי שהיא חשובה לדעתו, מאשר לחיות בשביל להיות מאושר. שוב, יש לי בעיה עם השימוש במילה "מאושר", כי איך הוא יכול באמת להיות מאושר אם המטרה הכי חשובה בחייו לא מושגת? לא משנה מה הוא יעשה כדי לנסות ולהיות מאושר, הוא תמיד ידע שהמטרה הכי חשובה שלו בחיים לא מושגת, למרות שהוא היה יכול לנסות להשיג אותה, הוא לא מנסה אפילו. אלו לא חיים של אושר...
&nbsp
לגבי האם יש מטרה שניתן באמת להגדיר אותה כחשובה, בעולם ללא בחירה חופשית, איני חושב כך. בנאדם יכול לטעות ולחשוב שיש, אך לדעתי זה רק כי הוא לא חשב על הדברים עד הסוף.

באופן כללי

אם מוסכם שגם בעולם דטרמניסטי בני אדם יכולים, מסוגלים לראות בדרך חיים מסוימת כבעלת ערך עבורם אז בכך היא בעלת ערך עבורם. אני באופן עקרוני לא רואה איזו אשליה יכולה להית כאן? מהי אשליה? אשליה היא מחשבה או תפיסה של מציאות וכאשר משווים את התפיסה או המחשבה למציאות החיצונית רואים שאין התאמה.

אבל, כאן אין השוואה כזאת. אדם חושב שדרך מסוימת היא ערכית ובלי להיכנס לשאלות של שיפוט אם הוא צודק או טועה, הוא רואה בזה ערך. ברגע שהוא רואה בזה ערך הוא נותן לחיים שלו משמעות. זו לא משמעות שהייתה כל הזמן. זו משמעות שהוא העניק לחייו ברגע שהוא הכיר בחשיבות דרך החיים הזאת. לכן, אין כאן השוואה למשהו חיצונית לכן שאלת האשליה לא רלבנטית כאן.

יש בעיקרון שני סגנונות של חיים בעלי משמעות. אתה הזכרת את הסגנון של השגת מטרה. אבל זהו רק סגנון אחד. לא בהכרח מדובר במטרה נעלה ששואפים אליה. סגנון שני יכול לחיות לחיות חיים שמבטאים ערך. למשל היהודי הדתי האורתודוקסי במיוחד לפי הגישה של ישעיהו ליבוביץ שבעצם העובדה שהוא מקבל על עצמו עול תורה ומצוות הוא מאמין שהוא מגשים ערך. אפשרות נוספת היא חיים בקיבוץ. אני מתכוון לקיבוץ הקלאסי הישן שלפני תקופת ההפרטה. אדם שהיה ממייסדי קיבוץ וחי בקיבוץ את חייו מגשים באורח חייו ערך שהוא מאמין בו.

כאשר אתה אומר שהמטרה הכי חשובה של אסא כשר לא מושגת למה אתה מתכוון? למטרה להשיג אושר? הרי הוא חולק על כך שזו המטרה הכי חשובה עבורו.

אתה טוען שחייו של אסא כשר אינם חיי אושר. אבל הוא טוען שזו בכלל לא מטרתו, אלא חיים בעלי משמעות. לכן, השאלה האם הוא מצליח לתת לחייו משמעות ולא האם הוא מאושר בחייו. האם ניתן לקבוע שלא, כאשר הוא מעיד על עצמו שכן?

אני לא בטוח שכאשר אסא כשר נותן לחייו משמעות הוא חי בסגנון של השגת מטרה או של ביטוי לערכים. בכל אופן לא ברור אילו ראיות יש לכך שהוא לא מצליח לתת לחייו משמעות. ממה שאני מבין המשמעות שהוא נותן לחייו היא פעילות להנצחת בנו שנהרג וקיום חיים על פי העיקרון של מה שהוא קורא "חיים בלבבות" לחיות חיים כאלה שבנו יחיה בליבו על אף שהוא נהרג.

למה אדם לא יכול להגדיר מטרה כחשובה בעולם דטרמניסטי? נניח מטרה להדביר מחלה? מטרה לחשוף אמת מדעית?

לא הכרחי שזו תהיה מטרה. הוא יכול להגיע למסקנה שסוג מסוים של חיים הם בעלי ערך עבורו. נניח חיים דתיים, חיי קיבוץ. למה הדברים לא אפשריים בעולם דטרמניסטי?

rose8

New member
עונה וגם גונבת תשובות של אחרים כי הם בול אני... (סליחה מראש)

שאלות חימום:
1. איפה אתם בנושא דת (חרדי/דתי/מסורתי/חילוני מאמין/ אגנוסטיקאי/אתאיסט גמור) ?
מה שדנידין ענה (מצא חן בעיני הניסוח
)
2. איפה אתם בנושא פוליטיקה (ימין/מרכז/שמאל/לא מתעניין)?
שמאל בחברתי לגבי בטחוני זה תלוי..
הורות:
3. מה הדבר הראשון שקופץ לכם לראש כשאתם שומעים את צמד המילים "לגדל ילד"?
לא עכשיו
4. מה צריך לקרות כדי שתביאו ילד בעתיד?
מה שענת אמרה. לא רוצה להביא ילד יש מאין לעולם הזה. לא הייתי פוסלת אימוץ או להיות משפחת אומנה. גם הגישה של "אני כבר פה אז להוציא את המיטב"- מה שענת כתבה - הוא אחד לאחד אני.
5. מתי התעצבה עמדתכם הנוכחית לגבי הורות?
מאז שהבנתי שלא חייבים
6.האם אתם בזוגיות כרגע? במידה וכן, האם עמדתכם לגבי הורות עמדה כתנאי כניסה לזוגיות הנוכחית? במידה ואינכם בזוגיות, עד כמה אתם חושבים שהתפיסה שלכם לגבי הורות מקשה עליכם?
לא בזוגיות. לא יודעת אם מקשה. בעיקרון אין לי בעיה גם להיות בקשר אם מישהו שכבר יש לו ילדים, כל עוד הוא לא ירצה ילד ממני.
אושר:
7. איך הייתם מדרגים את רמת האושר הנוכחית שלכם (בסולם 1-10)?
3.5
8. אם הייתם יכולים לקבל עכשיו דבר אחד (כל דבר), מה הוא היה?
חומרי - אזרחות זרה (של מדינה שאני רוצה כמובן. לא סוריה או משהו כזה..)
רוחני - אושר תמידי ושלווה
9. מהם לדעתכם מקורות האושר העיקריים בחיים?
אני משארת שזה סובייקטיבי
10. האם אתם אופטימיים לגבי העתיד הרחוק?
לא.

rose8

New member
האמת שאני לא ממש יודעת...

אולי אם הייתי חיה במקום אחר, שפוי יותר. אבל אני יודעת שזה לא בהכרח יעשה אותי מאושרת. אבל אולי זאת תהיה ההתחלה.
(ואני אחסוך לך את השאלה "אז למה את לא מהגרת"? כי אין לי את האפשרות לצערי.
אין לי מקצוע מבוקש ואין לי זכאות לדרכון זר מבחינת ארץ לידה של ההורים).

אם לדוגמא

תמצאי שבוע הבא עבודה שמאוד נראית לך בשכר שמספק אותך, ולאחר שבועיים תכירי שם בחור מקסים שיהפוך לבן זוגך, זה לא יתבטא בעליה ניכרת של רמת האושר מעל ה 3.5 הנוכחי?

rose8

New member
יש מצב.

בוא נגיד שמה שיעשה אותי מאושרת כרגע זה לשנות מקום.
נתחיל עם מקום עבודה (שגם הוא לא ממש שפוי, לדעתי, מבחינת מה שהולך בו).

אוקיי

המקום שבו עבדת נתן לך נסיון של כמה שנים בתחום מסוים, זה לא יכול לעזור עם העבודה הבאה?

ניסית להשתמש באתר חיפוש עבודה כמו AllJobs, ואפילו לחפש בעיר אחרת ומקסימום לעבור עיר (כי גם כך את גרה לבד...)?

rose8

New member
נותן קצת ניסיון. לא משהו מיוחד

ברור שאני משתמשת באתרי חיפוש. גם אולג'ובס. לצערי לעבוד במרכז זה בעייתי כי אין תחבורה נורמלית בארץ. אי אפשר להסתמך עליה. וברור שמחפשת בערים שקרובות לאיזור המגורים שלי.
ודווקא בגלל שאני לבד אני לא אעבור לעיר אחרת (וגם בגלל עוד סיבות מן הסתם).
וחוץ מזה לאיפה אני אעבור, למרכז? עם שכר הדיור המטורף שיש שם? עם הדירות העלובות? עדיין סביר להניח שיציעו לי שם שכר מינימום או שכר שחצי ממנו יהיה שכר הדירה שיבקשו ממני...

rose8

New member
2450 ש"ח ל63 מ"ר.

אני גרה בה 5 שנים והיא גם היתה מרוהטת כשנכנסתי אליה.

אוקיי, זה באמת זול...

במרכז (חולון, בת ים, פ"ת) אפשר למצוא דברים דומים באזור 3000-3200. אבל לא מרוהט.
&nbsp
&nbsp

איכשהו נראה לי שיש לך איזה אידיאל לא מדוייק לגבי ארץ זרה

זו או אחרת..
איזו ארץ את חושבת שתהיה טובה אליך יותר?

rose8

New member
אין לי אידיאל לגבי ארץ אחרת

אני פשוט רואה איך אחותי חיה בארץ אחרת.
נכון שגם איפה שהיא נמצאת לא הכל ורוד אבל ההבדל בין שם לפה הוא שמיים וארץ.
ואני לא מרגישה שייכת למדינה הזאת, לתרבות שלה ולאנשים שלה. מרגישה כאן נטע זר.

isola bella

New member
התייחסותי

שאלות חימום:
1. איפה אתם בנושא דת (חרדי/דתי/מסורתי/חילוני מאמין/ אגנוסטיקאי/אתאיסט גמור) ? - חילונית.

2. איפה אתם בנושא פוליטיקה (ימין/מרכז/שמאל/לא מתעניין)? - מרכז.?.

הורות:
3. מה הדבר הראשון שקופץ לכם לראש כשאתם שומעים את צמד המילים "לגדל ילד"? - עזבו אותי מזה. לא כל אחד/ת מוכרח להיות הורה.

4. מה צריך לקרות כדי שתביאו ילד בעתיד? - כלום. לא מתאים לי, נקודה!.

5. מתי התעצבה עמדתכם הנוכחית לגבי הורות? - מגיל ילדות (11 .?.).

6. האם אתם בזוגיות כרגע? במידה וכן, האם עמדתכם לגבי הורות עמדה כתנאי כניסה לזוגיות הנוכחית? במידה ואינכם בזוגיות, עד כמה אתם חושבים שהתפיסה שלכם לגבי הורות מקשה עליכם? - איני נמצאת בזוגיות. האלהורות שלי בהחלט מקשה, אבל, אני לא מוכרחה זוגיות 'בכל מחיר'.

אושר:
7. איך הייתם מדרגים את רמת האושר הנוכחית שלכם (בסולם 1-10)? -
7.5 בסדר.

8. אם הייתם יכולים לקבל עכשיו דבר אחד (כל דבר), מה הוא היה? -
מיליון שקל?:)

9. מהם לדעתכם מקורות האושר העיקריים בחיים? - להיות נאמן לעצמך. לחיות בכבוד. להיות עצמאי ולא תלוי (רגשית ו/או כלכלית). להיות בריא ולא נזקק לטיפול.

10. האם אתם אופטימיים לגבי העתיד הרחוק? - ככה ככה +- .. :).
האספקט הכלכלי בעיקר מטריד אותי אישית. היום במקרה ישבתי בדקתי וראיתי שהפנסיה הצוברת שלי - נכון להיום - עומדת על 2150 שח.
ושביטוח לאומי (נכון מ 1/1/16) נותן קצבת זקנה ליחד/ה שפורשים בגיל פרישה 1530 שח. אז נכון להיום המדינה תוכל לתת לי 2150 שח פנסיה צוברת + 1530 שח שהם כ 3700 שח

זה בקושי מספיק להתקיים בכבוד כאן כאדם זקן.
והמצב שלי עוד יחסית סביר. אני גרה בדירה (יד 2 ישנה משנת 1964) עליה סיימתי לשלם משכנתה. אני בת 44 (אוטוטו בינואר בת 45).
אמרתי לעצמי שאני מוכרחה לחסוך ככל שאני יכולה לעת זקנה, כל עוד אני עובדת, לפני עוד כ 20 שנות עבוד בפוטנציה (אייקון של תפילה:).
יש אנשים במצב גרוע משלי - כמו חברה קרובה שצעירה ממני רק בשנתיים - וכל החיים שלה תגור בדירה שכורה. לי היה מזל לקנות דירה בזמן שהייתה כאן 'ישראל אחרת' (?) 03/2009 משפחה שיכלה לעזור קצת וחסכונות שחסכתי מינקות (יצאתי מבית אימא אבא רק בגיל 38). לחברה הזו אין את המזל הזה..

אמן שכולנו ניחתם לטובה ונזכה לחיים מיטיביפ ככל שניתן.

נ"ב חשוב - אני מזקנות השבט כאן.

הרביתי לכתוב על העבודה בתל אביב ממנה מאד סבלתי (שירות לקוחות בתחום של חשבות שכר בבית תכונה בתל אביב). ובכן יש לי חדשות נ-ה-ד-ר-ו-ת
זכיתי להחליף עבודה לפני 5 חודשים.

אני עובדת מ 15/5/16 במשרד רו"ח בראש העין.
המקום קרוב לבית שלי (רק 10/11 ק"מ במקום 25 ק"מ).
השכר משופר ומאפשר לי לראשונה בחיי לבוא ולחזור ב
לעבודה,
ובמקום 3 שעות 'בילוי יומי וסזיפי באוטובוסים' אני מבלה בדרכים בין 20/30 ד' כל כיוון ובסהכ עד שעה בממוצע ביום.
אני עובדת ממש תחום שלי - חשבת שכר - לא רק 'נותנת שירות' בתחום.
איך הגעתי לעבודה זו, זה היה משהו שממש לא ייאמן!,
עניין של המון-המון מזל אישי וטיימינג.
ב 2012 שלחתי מעל 60 (!!!) קו"ח חצי שנה לפחות ולא הצלחתי 'להיחלץ' ממקום העבודה שלי בתל אביב. לעזוב ולשבת בבית ולחפש עבודה כמובטלת לא עלה לרגע בדעתי מאחר ואין לי בשום אופן אפשרות כלכלית, בפרט שאני ידעתי שאני לא רוצה 'סתם כל עבודה' אלא משהו ספציפי (לחזור לעבוד בפועל כחשבת שכר אחרי שעבדתי בתחום בין 2006 ל 2007 משך שנה וחצי במשרד רו"ח ברמת גן).
השנה - ב 2016 - תוך פחות מחודש (21/3/16 - 14/4/16 :) - שלחתי בסה"כ 3 קו"ח (!!!) לאזור בו אני גרה (פ"ת-ראש העין). ואחד מ3 המקומות היה המקום אליו התקבלתי. זה לא היה קל להתקבל. עברתי 3 שלבים.
ראיון בן שעה + מבחן מקצועי בע"פ (כולל קריאת פסקה באנגלית ותרגומו כי בעבודה שלי יש גם לקוחות מחו"ל) אצל מנהלת משאבי אנוש.
ראיון בן שעה אצל אחד השותפים במשרד + בוחן פתע חישובי בתחום שלי (חשבות שכר).
ראיון בן שעה אצל השותף השני במשרד (בין היתר ביקש שאסביר לו מה כתבתי בבחינת פתע, אני מניחה שרצה גם להתרשם מיודועתי המקצועיות:).
ואז התקבלתי. ה 5 חודשים הללו היו גם עמוסי רגעים קשים ועבודה מרובת שעות.
אני רוצה להאמין סופסוף אחרי הרבה מעברים מקצועיים בחיים שלי
(ארכיונים של ''הארץ'' ו ''ידיעות'', 2 ספריות אקדמיות, חברה בה עבדתי כמנהלת חשבונות מחליפה למישהי בחופשת לידה חצי שנה, 2 תארים במדעי חברה ורוח שבדיעבד לא יצא לי מהם כלום פרקטית, עבודה במשרד רו"ח אחד כחשבת שכר ב 2006-2007, ו8 שנים מאד קשות במקום עבודה אחרון שלי בתל אביב כנותנת שירות על תוכנת שכר - מלא ימים 'נשכתי את השפתיים' כי הייתי צריכה לשלם משכנתה וחובות על דברים שרכשתי לדירה ויותר מאוחר לתקן נזק כלכלי ורגיש עצומים שנגרמו לי בעקבות סיפור עוקץ קשה וכאוב שעברתי באתר ההיכרות או קיי קיופיד ב 2013) ובכן אני רוצה לקוות ולהאמין שבתחום המקצועי אני סופסוף מגיעה אל 'נחלה' מסויימת. אני מאד מקווה שעם נקוף השנים איווכח שאני יכולה גם להבטיח לעצמי 'זקנה מכובדת' מכל בחינה. בריאותית, כלכלית, רגשית.

איזולה בלה

לגבי הפנסיה

הבעיה היא שהמדינה שלנו לא מותאמת למשק בית יחידני.
&nbsp
גם עם 3700 ש"ח לחודש, בהנחה שיש לך בן זוג שגם מביא את הסכום הזה, אז יש לכם ביחד 7400 ש"ח. במידה ולא צריך לשלם שכירות/משכנתא (כי יש לך דירה) זה סכום סביר בהחלט לחיים מכובדים. וכמובן שבגיל 64 אין שום סיבה להפסיק לעבוד לגמרי (גם אם מקבלים פנסיה).
&nbsp
בקיצור, מי שחי כזוג, מצבו בפנסיה יהיה טוב לאין שיעור בהשוואה למי שגר לבד.
&nbsp
ודרך אגב, כל הכבוד על העקשנות שהובילה אותך לעבודה החדשה.

למעלה