עדכונים משוק הנדל"ן בארה"ב

עדכונים משוק הנדל"ן בארה"ב

שלום חברים,
כמדי פעם אני מעדכן אותכם בהתפתחות של שוק הנדל"ן בארה"ב. השוק כעת הופך לשוק המוכרים, מה שאומר שהמוכרים הם היתרון.
בשל מחירי המשכנתאות הנמוכים, הקונים מנצלים את ההזדמנות לקנות ויש הרבה ביקוש ומעט עצה. אם חשבתם למכור, עכשיו אולי זה הזמן.
להלן המאמר שמתאר את התופעה.

אשמח לענות על כל שאלה.
בכבוד רב,

אדי גור.
יועץ נלד"ן ומתווך מוסמך בפלורידה ואוהיו
עובד ב- REMAX דר' פלורידה
טלפון ישראלי: 050-8708643
טלפון אמריקאי: +1-954-667-8487
דוא"ל: [email protected]
אתר: www.eddiegur.com
עמוד מקצועי: rem.ax/EddieGur

להלן המאמר
https://www.floridarealtors.org/new...-face-more-competition-amid-shortage-listings

Buyers Face More Competition Amid Shortage of Listings
By Alex Viego, The Associated Press
A strong labor market and heightened demand for homes this spring is expected at a time when the for-sale inventory is the lowest level in over a decade.
LOS ANGELES (AP) – Americans shopping for a home this spring may face more competition than they have in years.
A strong labor market and growing pool of would-be buyers as more millennials enter their 30s is expected to fuel demand for homes at a time when the inventory of properties for sale is at the lowest level in more than a decade.
While buyers will benefit from favorable mortgage rates, which remain near historic lows, the heightened competition and scant supply of homes on the market is expected to push prices higher, stretching the limit of what would-be buyers can afford.
That dynamic is why some economists predict U.S. home sales will be down this year after finishing flat in 2019.
“We expect the inventory constraint to remain the main drag on housing activity in 2020,” said George Ratiu, senior economist at realtor.com. He is forecasting a sales of previously owned U.S. homes will drop 1.8% this year.
All told, 5.34 million homes were sold last year, matching sales in 2018, according to the National Association of Realtors. High mortgage rates hurt sales in the first half of the year, while lower rates boosted purchases in the second half.
Mortgage rates have continued to decline this year. The benchmark 30-year, fixed-rate home loan marked its lowest point in three years last week, declining to an average of 3.45%. The key rate stood at 4.41% a year ago.
The lower borrowing costs should entice would-be buyers this spring, but finding a home they can afford will be no small feat.
Home values have increased at more than double the pace of wage growth, making it harder for buyers to save enough money for a down payment. The median U.S. home sale price jumped 7.8% on an annual basis to $274,500 in December. January sales and pricing data are due out next week.
Would-be buyers who overcome the down payment hurdle will likely have to contend with a thin inventory of homes for sale that gives sellers more leverage to demand higher prices.
Home sales listings stood at just 1.4 million properties in December, leaving just 3 months’ supply of single-family houses for sale, the lowest level since the NAR began tracking the number in 1982.
Data from other housing market trackers echo the decline in homes for sale. Zillow’s tally of home listings in December was at the lowest level the company has ever recorded. Realtor.com’s snapshot of housing inventory in January shows the number of homes for sale fell 13.6% last month from a year earlier to its lowest level since the real estate market tracker began gathering the data in 2012.
The impact of fewer homes on the market is being felt more in large markets, such as San Jose, California, and its surrounding areas. The supply of homes for sale there sank more than 37% in January from a year earlier, the biggest drop among the 50 largest U.S. metropolitan areas, according to realtor.com.
Other places where housing inventory fell sharply last month included the metropolitan area around Phoenix (-35%) and San Diego (-34%).
The number of home listings increased last month in only two of the 50 biggest metropolitan areas tracked by realtor.com: Minneapolis-St. Paul, where inventory jumped 9.4%, and San Antonio, where it climbed 8.4%.
Buyers shopping for homes priced under $200,000 are likely to face the most competition this spring, because that's the segment of the market where the number of homes available for sale is lowest.
The inventory of homes on the market at or below that price range declined 19% last month, according to realtor.com. The number of home listings priced between $200,000 and $750,000 fell 12%, while the supply of properties priced above that range dropped 5.9%.
In a report last month, economists at mortgage buyer Fannie Mae said they expected sales of previously occupied U.S. homes to level off in coming months, limited by the low inventory of properties on the market.
A ramp-up in new home construction could help ease the low supply of homes for sale, at least in some markets.
Housing starts jumped 40.8% in December from a year earlier to a seasonally adjusted annual rate of 1.61 million units, the highest level in 13 years. Economists expect the pace of new home construction to accelerate this year as homebuilders seize on the growing demand for homes.
Still, much of new home construction is concentrated outside large metropolitan areas where land development is less expensive. So any increase in inventory from new construction is not going to be uniform across the country, nor is it likely to put more than a small dent in the shortfall of homes for sale.
“We're about 4 million homes short, based on household formation versus construction,” said Ratiu. “I don't think that builders are going to be able to fill that gap in one year.”
Copyright © 2020 The Associated Press, Alex Viego, AP business writer. All rights reserved.

vinney

Well-known member
אדי רוצה לפרסם את עצמו בחינם, לא בצורה מוצלחת במיוחד...

מה אפשר לצפות מבן אדם שלא יודע ליישר טקסט לשמאל... זה מה שקורה כשיש מעט עצה.

Boston Guy

New member
כל אחד קורא את המאמר שאדי הביא בעיניים אחרות

יש עיניים של מישהו שנכנס להתעסק בנדל"ן אחרי 2010,
ומה שהוא קרא במאמר זה את השורות על "יהיה חוסר בבתים" ו"שוק של מוכרים".

ויש עיניים של מי שחי את משבר הנדל"ן של 2008-9, ואולי גם את משבר הנדל"ן של תחילת שנות ה 90...
ומה שהוא קורא במאמר אלו משפטים אחרים - משפטים שמאוד מאוד מזכירים לו את מה שהוא קרא בעיתונים בשנה שנתיים לפני שהתחתית נפלה מהשוק בפעמים האחרונות.
כשאדם כזה קורא משפט כמו:
Housing starts jumped 40.8% in December from a year earlier to a seasonally adjusted annual rate of 1.61 million units, the highest level in 13 years​
הלב של האדם הזה נופל לתחתונים - כי הוא זוכר טוב מאוד שלפני 13 שנים השנה הייתה 2007...
ומה שהוא רואה זה את שובו של תסריט האימים -
המון התחלות בנייה \
שוק של מוכרים \
מלאי נמוך \
עליות מחירים בגלל ריבית נמוכה (גירסא חדשה של הסאב-פריים?)

כמו שאומרים באמריקה: Hang on tight - it's going to be a bumpy ride

naf86

New member
אז מה האופציות?

נגיד וכן יש משבר מתישהו בחודשים/שנים הקרובות.
אופציה אחת זה לא לעשות כלום. כל עוד הדיירים משלמים שכר דירה, וכל עוד משלמים את המשכנתא, אין הרבה מה לעשות.
אופציה אחרת זה לנצל את שוק המוכרים ולמכור את הנכסים. מוכרים נכסים, מכסים את המשכנתאות, וגורפים רווחים מעליית המחירים. ברגע שהשוק קורס, קונים שוב את הנכסים במחיר זול. אבל זה משחק מסוכן כי אי אפשר לדעת מתי השוק יקרוס ובנתיים לא נהנים מהכנסות.
&nbsp
מה שכנראה כן אפשר להניח זה שזה לא זמן טוב לקנות נכסים.
&nbsp
&nbsp

aeonf

New member
אבל ארה"ב זה 50 מדינות

אם בונים הרבה במנהטן והמחיר יורד (מה שבאמת קורה) זה לא אומר שהמחירים יורדים או ירדו בברקלי קליפורניה.
גם במשבר האחרון אזורים שונים חוו ירידות שונות ויש מקומות שהמחירים בקושי זזו.
בסן פרנסיסקו בונים יותר מדי? בשיקגו?

naf86

New member
יש.. אם זה בהתייחסות לשוק המקומי

כשאני מנתח את השוק שאני משקיע בו, לא אכפת לי משווקים אחרים. מה שקורה במנהטן, אוהיו, פלורידה, דטרויט, ישראל, אוסטרליה לא ממש מעניין אותי. הדבר היחיד שצריך לעניין אותי זה השוק המקומי שלי. עיקרון זה צריך ללוות כל משקיע שצריך להתמקד בשוק מאוד ספציפי.
עכשיו, השוק המקומי שלי מושפע מהשוק האזורי/ארצי. כלומר אם מדינת ניו יורק משנה את הכללים, זה צריך לעניין אותי. אם יש משבר כללי בארה"ב, זה צריך לעניין אותי. יכול להיות שיש לזה השפעה משמעותית או נידחת על השוק המקומי שלי.
&nbsp
לכן כתבה על "שוק הנדל"ן בארה"ב", זה טוב ויפה, אבל כללי מידי. יכול להיות שעוד שנה אני אהיה עם קוקטייל קר על איזה אי בקאריביים בעוד שמשקיעים אחרים יהיו על הטלפון בפאניקה כי קרס להם כל תיק ההשקעות. יכול להיות הפוך.

Boston Guy

New member
לא ברור לי מה כתבת בתגובתך. ועוד יותר לא ברור למי היא מכוונת

"אבל ארה"ב זה 50 מדינות - אם בונים הרבה במנהטן והמחיר יורד (מה שבאמת קורה) זה לא אומר שהמחירים יורדים או ירדו בברקלי קליפורניה.".

מנהטן היא לא מדינה - מנהטן היא רובע אחד מתוך 5 בעיר אחת.
ברקלי - גם היא לא מדינה. היא עיר של 120,000 תושבים בקליפורנייה, ובת'כלס היא בעצם פרבר של העיר אוקלנד (כמו שגבעתיים היא בעצם פרבר של תל אביב).

אז אם הולכים לפי הלוגיקה של המשפט שלך, היה צריך להיות כתוב "בארצות הברית יש עשרות אלפי ערים ומאות אלפי שכונות - וזה שבאחת המחיר יורד לא אומר שהמחירים ירדו באחרת.

העניין הוא שהמציאות מראה לנו שזה פשוט לא נכון.
כשיש מיתון כמו זה שעברנו ב 2008 - כמעט שום דבר עולה. הכל יורד.
וכשיש פרוספריטי - כמעט הכל עולה. וכמעט שום דבר יורד.

"גם במשבר האחרון אזורים שונים חוו ירידות שונות ויש מקומות שהמחירים בקושי זזו."
נכון. בצורה כללית ניתן להגיד שאזורים "שיש להם עצמות טובות" - ושבהם הנדל"ן לרוב יקר מהממוצע - מחירי הנדל"ן יורדים בצורה יותר איטית, יחסית, כשיש מיתון קשה.ויורדים פחות (באחוזים ממחיר הנכס). לעומת זאת - המחירים גם "מתאוששים" יותר לאט באזורים הללו, לרוב.

האזורים שמתרסקים הכי חזק במיתון הם האזורים שבהם קיימת "בועה של בינוי" או "בועה של ספקולנטים" ושבהם תשתית התעסוקה נפגעת בצורה קשה במצב של מיתון. כדוגמא אפשר לקחת את לאס ווגאס שבה, בשנים שלפני 2008, היתה בועת בנייה מטורפת וגידול אוכלוסייה מטורף (אנשים שבאו כדי לעבוד בתעשיית התיירות המקומית - מלונות, בתי קזינו ושרותי תיירות). אוכלוסיית העיר גדלה ב 30% משנת 2000 עד 2008 - כלומר נוספו לעיר כחצי מליון תושבים חדשים. ואז בא המיתון, לאנשים לא היה כסף לבלות ולהמר - וכשאין קליינטים לא צריך עובדים שישרתו אותם... מאות אלפי אנשים בתעשיית התיירות בווגאס איבדו את מקומות העבודה שלהם. הם לא יכלו יותר לשלם את המשכנתא שלהם או לשלם שכר דירה... והמחיר של נכס נדל"ן ממוצע שם נחתך לחצי.

דבר מאוד דומה קרה במקום אחר שבו הכלכלה מבוססת על תיירות ונופש - דרום פלורידה. גם שם - מחיר נכס נדל"ן נחתך לשניים.

ולאן הלכו המשקיעים הישראלים הזריזים שהגיעו לארה"ב אחרי המשבר הזה?
נכון - קודם כל לווגאס, ואחר כך לדרום פלורידה.

אז זו הקבוצה הראשונה של "אזורי השקעה של ישראלים" - בועות נדל"ן שפקעו ב 2008, ונכון להיום הן כבר התנפחו חזרה ומוכנות לפקיעה נוספת.

במאמר מוסגר - אם הטירוף של ה"קורונה" לא יחוסל מהר וחלילה יחמיר - תעשיית התיירות הולכת לחטוף פגיעה אנושה ואזורי וגאס ודרום פלורידה יקרסו שוב. אנשים מפחדים היום להגיע למקומות הומי תיירים, כנסים מקצועיים מתבטלים אחד אחרי השני... אם זה ימשך יותר מ 6 חדשים - יהיה באזורי התיירות של ארה"ב אסון.

סוג אזור שני שחביב על הישראלי המשקיע - אזורי BLIGHT.
קליבלנד, רוצ'סטר, פילדלפייה, ולא נשכח את דטרויט - ערים צולעות וגוססות, שמתכווצות להן לאט לאט. גם שם המיתון היכה חזק - כי שם גרים ה"קורבנות הקלאסיים" להלוואות סאב-פריים.

אם וכאשר יבוא מיתון רציני - לדעתי אותם אזורים שהתרסקו פעם קודמת יתרסקו שוב. ואזורים שיש להם "עצמות טובות" - ירדו בצורה יותר מתונה, ויכנסו ל"קיפאון".
המשקיע הישראלי המצוי הולך דווקא לאזורים הצפויים לפורענות.
הצפי שלי הוא שמשקיע שנכנס כרגע לשוק באזורים האלה הוא יראה תשואה שלילית על כספו, ויקח לו שנים רבות (אם בכלל) לראות את ההשקעה שלו חזרה.

aeonf

New member
מסכים עם רוב דבריך ונהנה לקרוא אותם

סביר להניח שאם יהיו ירידות חדות או הפוך אז הם יהיו בכל ארה"ב, אבל זה לא מחייב.
כלומר הקורולציה בין אלפי ועשרות אלפי השווקים השונים היא חיובית ברובה אבל לא תמיד ובטח שלא 100%.
&nbsp
נתתי דוגמא עכשווית מאד: במנהטן בשנים האחרונות, בערך מ2015 ירדו המחירים ב20% אתה מכיר מקומות נוספים שירדו המחירים ככה?
&nbsp
זה לא משנה אם אתה מגדיר את המקום עיר, מדינה כפר או מחוז, זה אזור שהמחירים בו מתנהגים בצורה מסוימת, ואזורים שונים המחירים בהם מתנהגים גם שונה, אז כן, אם וכאשר ירד גשם כולם ירטבו אבל בצורה שונה מאד.
&nbsp

Boston Guy

New member
לבעיה הספציפית של העיר ניו יורק יש שם. קוראים לה "דה'בלאזיו"

ביום שבו ביל דה'בלאזסיו הפך לראש העיר של ניו יורק, אני חזיתי שהעיר הולכת לסבול מנסיגה שרק תחמיר ככל ששילטונו יימשך.
הפריחה של ניו יורק התחילה בשתי הקדנציות של ג'וליאני כראש עיר, ובלומברג הצליח, בשלוש הקדנציות שלו לשמר ואפילו להגביר אותה - קומפלט כולל ההתאשוששות מהפיגוע הטראגי של שנת 2001.
ג'וליאני נכנס לתפקיד בינואר 1994. אני מספיק מבוגר בכדי לזכור איך העיר נראתה - ואיזו איכות חיים הייתה לתושביה - בתקופת שילטונו של קוץ' בשנות ה 80 ובתקופת שילטונו האומלל של דינקינס בתחילת שנות ה 90.

היה ברור לי עוד מהמצע של דה'בלאזיו כשהוא רץ לבחירות שטוב לא הולך להיות.
הוא עלה לשילטון בינואר 2014 - והפלא ופלא, מחירי הנדל"ן התחילו לרדת ב 2015... אני לא יודע אם הוא יחליט לעשות "תרגיל בלומברג" ולנסות לקבל "פטור" מה TERM LIMIT בכדי לרוץ לקדנצייה שלישית (עכשיו כשהנסיון שלו לרוץ לנשיאות נכשל), ואני לא יודע אם הוא ייבחר במקרה והוא ירוץ - אבל עוד 4 שנים איתו רק יעמיקו את הבור. מצד שני, לא יודע מי יהיו המועמדים האחרים... יש מצב שזה יהיה עוד יותר גרוע.

צבי ליך

New member
כשאתה כותב "נסיגה" של העיר, למה אתה מתכוון?

למחירי הנדל"ן, או לדברים אחרים?
&nbsp
כי זה שיש ירידות מחירים (לדעתי "רק" במנהטן וברוקלין) יכול לנבוע סתם מעודף בנייה (ספיציפית של דירות יוקרה) וממשקיעים ספקולנטים.
נכון שלביטול של SALT ול-Mansion Tax, ולפיקוח שכ"ד (שתמיד היה. עכשיו קצת החמיר, אבל דווקא מקומות שלא היה בהם בכלל נמצאים יותר בסיכון בעיניי), ולעוד מלא דברים יש השפעה על מחיר הנדל"ן.
כל הדברים האלה משפיעים על שווי של הנדל"ן ולא בהכרח על איכות החיים של רוב התושבים בעיר.
&nbsp
זה לא שהפשיעה עלתה באופן משמעותי (ונחכה ל-Bail reform):
https://www1.nyc.gov/assets/nypd/do...ata/seven-major-felony-offenses-2000-2019.pdf

aeonf

New member
אני מתכוון בנתיים למחיר

שלב הבא יהיה הפיכת פרוייקטים שלמים לSLUMS.
הירידת המחירים היחסית קטנה אכן נבעה בעיקר מעודף בנייה וגם מהדרת משקיעי החוץ מNY כתוצאה מהידוק הפיקוח על הכספים שנכנסים לארה"ב.
אבל אני לא מדבר על זה, בNYC יש בניינים שלמים עם מאות יחידות דיור בחלקם ואף מקבצי בניינים שלמים שכל הדירות הם RENT STABILIZED, החוקים תמיד היו אומנם אבל היה בהם פתח בכל זאת להעלאת השכ"ד לדוגמא בעזרת BUY OUT לדיירים, בדרך כלל בד ובד עם שיפוץ הנכס והפיכת הדירה לFREE MARKET RENT.
&nbsp
היום אין את האפשרות הזאת יותר, כלומר מותר לך לשפץ כמה שבא לך אבל אסור לך להעלות את השכ"ד והדירה נשארת RENT STABILIZED לעד. הצעד הזה פשוט הרג בו במקום את כל הUPSIDE ואת כל התוכנית העסקית בהרבה מאד מהמכירות שנעשו בשנים האחרונות בביניינים כאלה, הCAP RATES קפצו במשהו כמו 2% ואין יותר UPSIDE.
המחירים בשוק ירדו לנכסים כאלה בין 30% ל50%, אני אישית מושקע בפרוייקט כזה, פרוייקט עצום בגודלו בהיקף של מעל 170M$ שנקנה ע"י אחד הקרנות הגדולות בשוק עוד ב2016, היזם שהיה כמובן ממונף עד הצוואר איבד את כל ההון העצמי שלו וחלק מהחוב כבר UNDERWATER, היזם מקווה עוד כמה שנים אולי להחזיר לעצמו 50% מהEQUITY.
אני מושקע tranche של הPREFERED EQUITY ורק אחרי ריבים ומיקוחים ואיומים לעקל את הנכס (גם הוא איים למסור את המפתחות אגב) המשכנו לקבל את הריבית שלנו אבל בריבית קצת מופחתת, בפריסה ארוכה יותר וכמובן שהלך לנו כל הכרית של EQUITY.
&nbsp
כמובן שהיזם וכל שאר היזמים בתחום עצרו בו במקום את כל השיפוצים בנכסים, כפועל יוצא מזה שמעתי שבתור תגובת שרשרת קבלנים כבר התחילו לפשוט רגל וגם יזמים, צריך כיסים מאד עמוקים כדי TO RIDE IT OUT ובנתיים הוצאות המימון ממשיכות לדפוק...
&nbsp
עכשיו מה אתה חושב שיקרה לכל הפרוייקטים והשכונות האלה עוד כמה שנים? בעלי הבית לא ישפצו נכסים כמובן ולא ישימו דולר אחד שחוק מעבר למה שדרוש בשביל לתחזק את הנכסים האלה, הם יהפכו בעל כורחם לSLUM LORDS עם כל המשתמע.
&nbsp

צבי ליך

New member
אני מסכים איתך שזה רע למשקיעים

זה המחיר של קנייה לפי Cap Rate נמוך (זה נכון גם לסביבת ריבית של מניות).
כל סטייה קטנה מהצפי (בפעילות השוטפת או בשיעור ההיוון), משפיעה חזק על ערך הנכס.
&nbsp
בדומה למה שכתבתי לבוסטון, גם הסיפור של הקשחת הפיקוח על שכ"ד קורה בעוד המון ערים, כולל בעולם (ברלין, למשל. בדומה לניו יורק גם זו עיר עם היסטוריה של פיקוח).
אני חושב שזה פופוליסטי ולא יעיל.
אבל בוא נהיה כנים- זה קורה אחרי כמה שנים שהשוק יצא מאיזון. לא בנו דירות זולות, שידרגו את הדירות הקיימות והעלו את השכירות לרמות שלא הרבה יכולים לעמוד בהם, וגרמו למרמור אצל השוכרים.
מסתבר שבקלפי השוכרים יותר חזקים מבעלי הבתים.
&nbsp
כמה זה יפגע בעיר כעיר? תלוי באלטרנטיבה.
גם בצפון הישן של תל אביב לא חסרות דירות עם בעלי בתים קמצנים (אני במקרה שוכר אחת כזאת...), ולדעתי אם זה משפיע על מישהו, אז זה בשוליים

Boston Guy

New member
ואני מתכוון לנסיגה למצב ביטחון אישי בסגנון שנות ה 70 וה 80

לניו יורק סיטי תמיד הייתה "הילה" של "הפופיק של העולם". ואנשים מכל העולם תמיד רצו לעבוד ולבלות בה.
אבל בחצי השני של המאה ה 20 - עד לפני כ 30 שנה - היה הרבה "מוך" בתוך הפופיק הזה. וזה גרם לכך שאנשים לא רצו לגור בניו יורק סיטי. זה מה שגרם לגידול האקספלוסיבי של הפרברים - ניו יורק היה מקום שבו גרת כשהיית צעיר, רווח ופוחח - וברגע שהתחלת להקים משפחה ברחת לפרברים ומנהטן הפכה להיות מקום שאליו מגיעים לבקר, לא מקום לגור.

אני אחזור על סיפור עתיק שלי שאני כתבתי בפורומים שונים ב"תפוז" בעבר:
ניו יורק של שנות ה 80. אזור מרכז מנהטן.
הומלסים זרוקים בכל מקום על המדרכה. גראפיטי בכל מקום (בניינים, מכוניות, משאיות, רכבות תחתיות).
קבצנים אלימים רצים למכוניות שעצרו ברמזור, "מנקים להם את החלונות" עם איזה סמרטוט מטונף - ואז דורשים מהנהג כסף, ומגיבים באלימות אם הנהג לא מגיב כמו שהם רוצים.
הסיכוי שלך להיות קורבן של MUGGING בשעות היום - לא נמוך. אחרי רדת החשיכה - הסיכוי הופך למצויין. וזה כולל את הסאבווי.
ברחוב 42 לכל אורכו - חנויות פורנוגרפייה ואביזרי מין, "פיפ שואוז" וחדרי חשפנות \ זנות. BARKERS עומדים ברחוב ומקדמים את מרכולתם של העסקים הללו בצעקות וחלוקת עלונים פרסומיים.
מספר לא מבוטל של עסקים ובניינים עומדים נטושים עם דיקטים על החלונות והדלתות (גרפיטי על הדיקטים...).
בטיימס סקור בלילה - פה ושם יש שוטרים - תמיד בשלשות (אחד שומר על הגב של השני). הרחובות ריקים מתיירים או מקומיים "קונוונציונאליים" - ההומלסים והקבצנים הם היחידים על המדרכות.
האנשים שרוצים לראות הצגה בברוודווי - מגיעים במונית עד הדלת של התיאטרון ונבלעים בתוך הפואייה. בסוף ההצגה כל הקהל עומד מתחת לסוכך שבחזית הבניין - במקום מואר - ומחכה למוניות שיקחו אותם למקום בטוח. אף אחד לא מעיז לנסות ללכת ברגל. SAFTY IN NUMBERS.

זו תמונה מאוד, מאוד שונה ממה שהתרגלנו לראות בסוף שנות ה 90 ובשנות ה 2000. כמה שנים לתוך הקדנצייה הראשונה של ג'וליאני כראש עיר. הרחובות בניו יורק הפכו להיות הרבה יותר בטוחים.
אבל זה בא במחיר יקר - כי זה הושג על ידי יישום מתודולוגיות כדוגמת "תאוריית החלונות השבורים" וטקטיקות כמו "STOP AND FRISK".
כל אותם מגדלי יוקרה ודירות פאר שצמחו כפטריות אחרי הגשם ברחבי העיר בעשור האחרון צמחו כתוצאה מזה שאחרי 10, 15, 20 שנות ביטחון אישי גבוה אנשים שכחו את הימים שעל כל דלת דירה במנהטן היו 5 מנעולי ביטחון ושרשראות, ואנשים לא העיזו לצאת לרחוב בלילה.
הביטחון יצר ביקוש. אנשים פתאום הרגישו שמנהטן או DUMBO בברוקלין זה מקום טוב לגדל משפחה... זה יצר תנופת בנייה של דירות יוקרה. אבל כמו כל דבר בעיר גדולה - התהליכים הבירוקרטיים ואחר כך הביצוע של פרוייקטים אלו לוקחים שנים... ועד שהם מגיעים למצב שהם מוכרים לאיכלוס - המצב בשטח לפעמים משתנה.

ומה שהשתנה זה שב 5 השנים האחרונות חל כירסום מתמשך ברמת הביטחון האישי של דרי העיר. מה שאני אומר בא גם מהרגשה אישית שלי כשאני נמצא ברחובות העיר בפעמים הספורות בשנה שאני מבקר בה, וגם מפידבק שאני שומע מחברים שגרים שם. כמו בכל דבר - זה תהליך איטי והדרגתי, וקשה לראות אותו כשים של תיירים מציף את הרחובות במנהטן וברוקלין כל השנה... אבל כשיוצאים מהמרכז ההומה לשוליים - מרגישים את זה יותר.
המעבר מגישת שילטון "שמרנית" לגישת שילטון "פרוגרסיבית" הביאה לכך שהעיר הפסיקה לנקוט בשיטות האכיפה שבהן השתמשו ב 20 השנה האחרונות.
ותוך כמה שנים - פתאום שוב רואים את ההומלסים ברחובות. פתאום שומעים יותר ויותר על אינסידנטים של MUGGINGS וכיוצ"ב.
עוד 4 שנים כאלה - ונתחיל שוב לראות בריחה של משפחות מהעיר. והירידה של שוק הנדל"ן כרגע היא רק Harbinger of things to come.

naf86

New member
השבוע הייתי במנהטן

לא הסתובבתי הרבה (מהבית מלון עד למרכז הכנסים זה בערך חצי מייל). אבל ראיתי לא מעט הומלסים, אנשים מפוקפקים ותהייה אם מישהו ינסה לשדוד אותי.
נכון, זה לא כמו שנות ה-80. אבל מאנשים שאני מכיר שעדיין גרים בניו יורק הם מדווחים שהשנים האחרונות העיר לא משהו.
אז כן, ג'וליאני ובלומברג פעלו בשיטות שהם לא פוליטיקלי קורקט. אבל זה היה יעיל בסופו של דבר.

צבי ליך

New member
זה נושא שיש עליו הרבה מחלוקת בזמן האחרון

אמא שלי גדלה ב-Grand Street בשנות החמישים-שישים.
היא תמיד מספרת שלא הרשו להם להגיע לגשר וויליאמסבורג (בואך אלפאבית סיטי) מסיבות דומות לאלו שציינת. ז"א, לא על החלק הזה יש מחלוקת...
&nbsp
צריך לזכור שהתהליך הזה התחיל בניו יורק לפני רודי ג'וליאני, וקרה גם בהרבה ערים גדולות אחרות שלא היה בהם רודי ג'וליאני(ראה תמונה שצירפתי מויקיפדיה), כולל באירופה ובישראל (למשל, רחוב בן יהודה בתל אביב).
ספציפית לגבי ג'וליאני- יש על זה דיון לא קטן בשנים האחרונות.
&nbsp
אני נוטה לחשוב (ואני זהיר, כי זה נראה לי סופר מסובך) ששינויים כאלה הם תוצאה של המון תהליכים שקורים במקביל, ורובם תהליכים ארוכי טווח שקשורים להעדפות המשתנות של מילוני אנשים.
פוליטיקאים טובים פשוט יודעים להשתמש בזה לצרכי יח"צ.
&nbsp
למשל, בשנה האחרונה הלקוח של ג'וליאני אמר פעם או פעמיים שבקדנציה שלו האבטלה בקרב אפרו אמריקאים הגיעה לשפל. האמת היא שזה כנראה לא ממש קשור אליו.
המקור של בעיות התעסוקה (כמו גם של פשיעה) באוכלוסיות מסויימות, בד"כ קשור למצב שאליו הם נולדו ובו הם גדלו, ומגיע לידי ביטוי רק כמה שנים אח"כ.
הרי לא טראמפ גידל את הילדים האלה. אובמה אולי "הזיז טיפה את המחט" ברמה מסויימת, אבל גם הוא לא הסיפור.
מישהו אמר לי פעם שזה התחיל עוד לפניו (ולפני בוש), כשניוט גרינגריץ' וביל קלינטון הורידו קצבאות, ואני לא שולל שזה רלוונטי.
אבל ברקע צריך לזכור שמאז שנות ה-70 יש ירידה עקבית בשיעורי ילודה באוכלוסיה האפרו אמריקאית (ראה תמונה).
יכולתי לעשות פה קישור לירידה בפשיעה בניו יורק מאז שנות ה-90.
זה קשור לדעתי, אבל זה הסבר מאד חלקי (הרי הפשיעה לפני כן הייתה גם איטלקים, יהודים, אירים).
&nbsp
אני לא טוען שפוליטיקאים לא משפיעים, וגם לא אומר שניו יורק לא בנסיגה (אני לא יודע).
אני גם מאמין למי שמרגיש שבאיזורים מסויימים (או בכל העיר) תחושת הביטחון האישי ירדה, אבל נכון לעכשיו הנתונים (וייתכן שהם מוטים על ידי העירייה, אבל גם לזה יש גבול) לא משקפים את זה.
&nbsp
סה"כ גם אחרי ירידה של 20-30% (שאני חושד שחלק גדול מהם קשורים ליזמים שנסחפו ולשינויי רגולציה), מחירי הדיור שם עדיין מושכים אוכלוסייה חזקה.
&nbsp
לדעתי יותר חשובות ההעדפות של הדור הבא (generation A 2.0?) מאשר פוליטיקאים (שבהחלט יש להם חשיבות), למעט מקרים קיצוניים.
שוב- אלה סתם הרהורים שלי (וחלק מהם השתנו בזמן שכתבתי את התגובה, וחיפשתי סימוכין...), ויכול להיות שאני לא בכיוון בכלל

למעלה