מיהו בשבילכן המשתמט?

מיהו בשבילכן המשתמט?

האם אני משתמטת? אני באמצע שנתי השניה לשירות, אין לי שום בעיה רפואית, נפשית או פיזית ואני סרבנית מצפון. מיהי המשתמטת? האם מישהי שיצאה מהצבא ממניעים נפשיים כשבעצם היא בריאה לחלוטין בנפשו, היא המשתמטת? האם מישהי שיצאה מהצבא ממטעמי מצפון אך למעשה היא רק מתנגדת לכיבוש, היא המשתמטת? הישראלים הם משתמטים. משתמטים מכל אחריות כלפי הסביבה. משתמטים מכל אחריות כלפי החברה, שהולכת וגוססת, בתהליכי תיעוש וקפיטליזם, שדוחקת את האמצע אל השוליים ואת השוליים אל מחוץ לתמונה. משתמטים ומתעלמים מזכויות האדם ומזכויות האזרח. ישראלי אמיתי הוא משתמט. תפסיקו עם כל הפארסות האלה של המיינסטרים, שמנסה להסית את ההתנגדות לכיוון כה לא ראוי. רוצים לקרוא לי משתמטת? תקראו לי משתמטת. אני היא זו שמסוגלת לקחת אחריות על הישראליות שלה. אתם הם אלו שזורקים אחריות על אנשים אחרים. שבוע טוב

ofer277

New member
...

ברחת מהצבא ? זייפת מחלה\בעיה\פגם ? לא תורמת למדינה כי את לא רוצה ? קובעת בעצמך איזה חובות את תבצעי ואיזה לא ? אם כן, את משתמטת.... למה תמיד המשתמטים זורקים האשמות על מי שדווקא כן בסדר- שממלא את חובתו כראוי ?!

ל שכזו

New member
שאלה טובה

אני חושבת שבגלל שהוא, איזה קטע, לא בהכרח "כן בסדר" אם במשך 3 שנים הוא לבש מדים ועשה קצת בום בום. אבל עזוב את זה. יש פה באמת דיון יותר גדול מזה. למה ברגע שמישהו שירת שלוש שנים, שהשירות שלו לא בהכרח היה משמעותי ותרם לחברה הישראלית, מילא את חובתו כלפי המדינה וכרגע תכלית חייו היא להתלהם קצת בפורום 1984, כשלעומתו, מישהי שמתעסקת הרבה בפעילות חברתית, למען שינוי ועזרה לחברה, נחשבת משתמטת? זה באמת משהו שאתה שואף אליו? מצב שבו כל הישראלים והישראליות יצטרכו לתרום לחברה רק דרך חוק? שכל תרומה אחרת לחברה תראה כ"פראייריות" ואידיאליזם מיותר? תראה לאן גיוס חובה מוביל: אתה מניח שברגע ששירת שלוש שנים בצבא, אין שום סיבה שתעזור לא\נשים, תתרום לחברה, תפתור בעיות מאוד מהותיות במדינה הזו. אתה מניח שמילאת את תרומתך לחברה ולמדינה רק כי זו ה"תרומה" היחידה שמעוגנת בחוק.

sayar3

New member
תשובה למענך:

קודם כל אתחיל בזה-את לא יכולה להחליט לעצמך מהי התרומה הנדרשת למדינה בדיוק כשם שאני אינני יכול להחליט אילו מיסים יותר נוח לי לשלם ואילו לא! החוק קובע שירות חובה-אז צריך לשרת! תארי לעצמך מצב בו כל אחד יחליט אילו מן החוקים יותר תורמים למדינה ולחברה ואילו לא-ולפי זה יחליט אם "מתאים" לו לבצע כל אחד מן החוקים הללו. לא מצב אידיאלי-נכון? להיפך-זה מה שיגרום לכאוס מוחלט ולקריסת החברה שלנו. אני חושב שכל הקמפיין של "לתרום" למען המדינה לא נכון מיסודו-אין כאן שום תרומה-יש כאן חובה שצריך למלא אל מול מדינת ישראל.מכאן נובעת גם התפיסה בשאלתך שאומרת "האם צריך לתרום לחברה לפי חוק?". אני חוזר ואומר-תרומה היא מתוך רצון לתת ולהעניק.לצבא הולכים גם אם לא רוצים.הולכים כי חייבים!!!!חייבים למדינה שנותת לך זהות יהודית וישראלית.שנותת לך לחיות בביטחון יחסי (כן כן למרות כל המצב )שנותת לך בתי חולים,בתי ספר,אוניברסיטאות,שוטרים להגן עלייך ועוד הרבה דברים שבחיי היום יום נראים לך טריוויאליים לחלוטין.אבל במקום אחר ובזמן אחר המצב לא כך! מי שמעוניין לתרום באמת-אשריהו ויבורך!אבל לא במקום שירות צבאי,אלא לפני או אחרי השרות.השירות עצמו אמור להיחשב בדיל ולא יעבור! אין לנו את הפריווילגיה להחליט אם "מתאים לנו לשרת או שלא מתאים".פשוט צריכים לעשות את זה. לא יכול להיות מצב שחלק מאוכלוסיית המדינה תישא בעול הזה-וחלק לא!כולם שווה בשווה וכל אחד לפי יכולתו הפיזית\מנטלית\דתית. וכשאני אומר כולם אני מתכוון גם לחרדים גם לערביי ישראל וגם לפציפיסטים.

Sun Hello

New member
כמה שאלות לסייר:

אתה חושב שאם אנשים יעשו מה שמתחשק להם ומה שנראה להם נכון החברה תקרוס? זה לא נראה לך במובן מסויים מעט הזוי להגיד דבר כזה? זה כמו להגיד ש... אם מישהו יהיה חופשי הוא לא יוכל לתפקד. אולי אי התפקוד האמיתי הוא בגלל שאנשים לא מודעים ולא מחליטים מה הם יעשו עם החיים שלהם? אולי זה ה-דבר שיוצר את הכאוס שאתה מפחד ממנו? עכשיו, למה אתה חושב שאתה חייב משהו למדינה? המדינה דופקת אותך, המשטרה לא מטפלת בהרבה דברים ועוד. מי שיושב במעלה ההררכיה הוא מישהו שבסופו של דבר מעניין אותו לקדם את עצמו ואת החברים העשירים שלו. ויש לו שליטה די מלאה על החיים שלך. אתה יודע מה, נעזוב שנייה את זה - ונעבור למשהו אחר - אתה חושב שזה לגיטימי להכריח מישהו בן 18, שלא היה לו שום קשר לקבלת ההחלטות בחברה ולקבוע בשבילו שעכשיו הוא צריך לתת שלוש שנים למטרה שהוא אפילו לא בהכרח מבין ולגוף שהוא לא מכיר ולא בדק מה הוא וכו'? (רק שיהיה ברור: אני לא רומזת שאם מישהו הצביע למפלגה כזו או אחרת יש לו השפעה על קבלת ההחלטות בחברה...)

sayar3

New member
בוודאי שהחברה תקרוס.

בתור אינדיבידואל אתה יכול ומסוגל לחיות לבד כהגדרתך.(בתנאי שקיימים תנאי מחיה).אבל בחברה מכל סוג שהוא אינך מסוגל לחיות ללא קו מנחה בחיי היום יום.מכל חברה שאינך מבצע את קודיה וחוקיה-תנודה.לאו דווקא בישראל. עוד לא קרה בהסטוריה האנושית מאז מולד האדם ולו מקרה יחיד בו אנארכיה הצליחה להוכיח את עצמה. האם אני חייב משהו למדינה?בוודא ובוודאי-וכך גם את.כל עוד אני מחזיק תעודת זהות ישראלית ואני אזרח ישראלי אני חייב! המדינה דופקת אותי?ייתכן (במצבים מסויימים).אבל מה שהמדינה נותת לי עולה בעשרות מונים על המגרעות. אמרתי כבר-המדינה נותת לי (סליחה.....לנו!) ראשית ובראשונה זהות לאומית.מה שאבותינו ערגו אליה במשך אלפי שנים.וזו לא סיסמא.בלי מדינה אין זהות ולא ממש קל לחיות ככה כשאינך שייך לשום מקום (ראי ערך פליטים,מהגרים,פלשתינאים וכו'). יש אנשים שנוטים לשכוח מה היה עלול לקרות אילולא היתה קיימת מדינת ישראל ואילולא היה לנו איפה לחיות.אם לא היינו יכולים ללמוד,לקבל טיפול רפואי,לקבל בטחון,חופש דת ועוד אלפי דברים אחרים (גם אם את חושבת שהמשטרה לא מטפלת בהרבה דברים-היא עדיין מטפלת בהמון דברים אחרים). האם זה לגיטימי להכריח בן 18? כן!!! אותו בן ה 18 הוא זה שקובע מי יישב בראש הסולם ההיררכי בעזרת הפתק בקלפי.חוקית הוא נחשב לבוגר ולכן חלות עליו כל חובות האזרח במדינה.לידיו ניתנת הזכות לקבוע ולהיות חלק ממקבלי ההחלטות על גורל המדינה והתנהלותה ולכן החובה חלה עליו גם אם אינו מבין למה.(אגב אם בן 18 לא מסוגל להבין למה -מצבו גרוע מאוד). אם אותו בן 18 מסוגל ללכת ללמוד באוניברסיטה,לקבל רשיון נהיגה על משאית,לפתוח עסק או להתחתן הווה אומר שהוא מסוגל גם להבין מהי חובתו כלפי המדינה. אגב-18 זה רק מספר!גם אם הגיל היה 27 או 34 היה מה לומר לאלו המתנגדים.

ad123321

New member
כמה הערות

האנרכיה דווקא כן הוכיחה את עצמה במספר מקומות ובזמנים שונים, אתה כנראה לא יודע מה היא ההגדרה המדויקת של האנרכיה, וחושב שמה שקורה היום בשטחים הוא אכן אנרכיה, כמו שהעיתונים מנסים למכור לך. אגב, המגרעות של המדינה כן עולות על היתרונות. למשל, אנחנו מקבלים טיפול רפואי, אבל כדי להשלים אותו על-ידי צריכת תרופות, למשל, אתה צריך להיות עשיר או לפחות לא עני (לא בכל המקרים, אבל ברובם). המדינה הזו לא קיימת בשביל להגן עליך, היא קיימת כדי שבעלי ההון יוכלו להמשיך לשדוד אותך ולשמר את המצב הקיים כדי שהעם "יתאחד" ולא יפנה להתעסק בבעיה האמיתית, שהיא המערכת שדופקת אותו בכל דקה מהחיים. סן הלו, אני מתחיל להתאהב בך

sayar3

New member
העיתונים לא מעניינים אותי.

אני לא ילד קטן כמוך שניזון משטיפות מח כאלו ואחרות. אני אדם מבוגר-בן 34 בעל תואר ראשון במדעי המזה"ת ומשרת בצה"ל עד עצם היום הזה בשרות קבע. אל תשפוט אותי אם אתה לא מכיר אותי. אתה מוזמן לחיות במדינות הרבה יותר מפותחות (ארה"ב למשל) ולהבין מה משמעות טיפול רפואי בתשלום.שם אם אתה לא בעל ממון-אתה מופקר.ואני מדבר איתך על אחת המדינות המפותחות ביותר בעולם אם לא המפותחת שבהן.אז תחשוב שוב....

מדינה עם תל"ג גבוה=מדינה מפותחת?

צרכנות וייצור הם אחד הגורמים העקריים לכך שהעולם שלנו הולך לכיוון של הרס. אנשים מכנים התפתחות כלכלית כ"קידמה". האם זה באמת ככה? האם מקום שבו לאנשים אין ידע על איך ליצור אוכל ומים וכו' הוא מקום שבו שולטת קידמה? האם מקום שבו אנשים מרוכזים בעיקר בלקנות ולצרוך בזמן שהם לא מודעים להשפעה של מה שהם עושים זה טוב? האם זה טוב שאנשים צורכים ומייצרים, מייצרים וצורכים? וכן, לא נראה לי שהתכוונתי להגיד משהו טוב על ארה"ב במה שכתבת, אבל בכל זאת, רציתי לגעת בנקודה הזו. אד123321 פשוט נתן איזשהי דוגמא לכך שלמדינה לא באמת אכפת ממך. למה אתה חושב שלמי שיושב בכנסת כל כך אכפת שלך יהיה טוב? או נכון יותר לשאול: איך אתה מוכיח שיש שחיתות אם לאנשים שיושבים בכנסת אכפת ממך כל כך? בוא אספר על משהו מטורף: מרעילים לך את המים במודע ומעבירים על זה כסף לאחים עופר. אתה מוזמן לקרא על הקומבינה הזו פה. זה נקרא "הפלרה". כן, זה נשמע הזוי, משוגע, שאלו שכביכול אמורים לדאוג לך ולשמור עלייך פוגעים בך - אבל זה מה שקורה. כשקיים כסף וקיים שלטון תהיה לך שחיתות. לתת למישהו אחר לשלוט בך ולנהל לך את החיים כמו משחק - אתה תיפגע בעצמך בסופו של דבר. אתה מבין למה אני מתכוונת? למה זה שאתה בן 34 בעל תואר ראשון במדעי המזה"ת ומשרת בצה"ל עד עצם היום הזה בשירות קבע אומר שאתה יותר מוצלח ממישהו אחר שאין לו תואר אבל למשל הוא מודע להרבה דברים והוא אינטליגנט? אתה ניזון מהתקשורת כדי ללמוד על מה שקורה מסביבך?? אם אתה ניזון מהתקשורת המיינסטרים כדי ללמוד על מה שקורה מסביבך אז כן אכפת לך ממנה כנראה. אז לפחות תדע שהיא נשלטת בידי כמה משפחות שמקושרות אחת לשנייה. והנה מפת השליטה בתקשורת בישראל.

sayar3

New member
אתה מצחיק אותי פשוט-מצטער!!

אתה טוען שאני ניזון מתקשורת לא אובייקטיבית? אתה מצרף פה לינק לאתר עלום שם (עיינתי בו קצת.....) בעל גוון אנארכיסטי וטוען שאני ניזון מתקשורת? מה-אם זה כתוב באתר זצירפת אז הנושא חקוק בסלע ודינו תורה מסיני?חחחחחחחחחחחחחחחחחח תחשוב שוב לפני שאתה מאשים מישהו במשהו שאתה עושה. לגביי אישית-לא אמרתי שאני טוב ממישהו אחר או מוצלח יותר-רק ניסתי להבהיר שאני בעל דעה עצמאית ולא ניזון ממקור כזה או אחר.

שאלתי אותך אם אתה ניזון מהתקשורת.

ואז אמרתי מה עמדתי אם אתה אכן ניזון מהתקשורת. "אתר עלום"? אם תחפש, תראה שיש דרך ליצור קשר עם מי שבנה את האתר. לא האשמתי אותך במשהו, ועל מה אתה דמבר שאני עושה? אה כן, והאוניברסיטאות לא ניזונות ממקור כזה או אחר? זה שיש לך תואר אומר שאתה בעל דעה עצמאית? אני לא טוענת שאתה לא, אני רק מעלה את האפשרות

captain pickard

New member
לא מגיב בדרך כלל אבל הפעם...

צריך להבין שמי שחי במדינה כמו ישראל,מדינה שחיה על החרב ולא על הספר, כפי שהיינו רוצים להאמין, עומדת בפניו חובה מוסרית וחוקית לשרת את המדינה כפי שהיא מוצאת ומצאה לנכון במסגרת החוק. התירוצים הדלוחים של "המדינה דופקת אותך,המשטרה לא מטפלת בהרבה דברים" ושאר הוצאת האוויר החם במסגרת גבב השטויות הזה לא יכולים להוות תירוץ להפקרת ביטחון המדינה רק בידי מי שמוצא לנכון "בכייף שלו" לעשות את זה. וכן,במדינה כמו שלנו שמוקפת איומים בטחוניים מיידיים,זה בהחלט לגיטימי להכריח מישהו בן 18 (מישהו???) לתת שלוש שנים עבור מטרה שהוא אפילו לא בהכרח מבין. את באמת מאמינה ש"מישהו" בן 18 לא מבין את האיום הקיומי על מדינת ישראל? עושה רושם,שלאוו דווקא את אישית,אלא כל תומכי הפציפיזם ההזוי, אינם מבינים ולא אותו "מישהו" בן 18. כל הפוסט הזה,ובכלל הדיון העקר לחלוטין בנושא פציפיזם במדינת ישראל הינו לא יותר מאשר בזבוז זמן ואיזשהו גורם מבדל שקבוצת יפי נפש (מה לעשות,השימוש בביטוי הזה הוא בלתי נמנע בדיון מסוג זה) מצאה לעצמם כדי להרגיש מיוחדים ושונים. אין מקום בזמן הזה לפציפיזם במדינת ישראל. אולי,יום אחד, בעוד 200 שנה, כשבעמוד הראשון של ידיעות אחרונות הכותרת הראשית תעסוק במשבר ייבוא השוקולד הבלגי לישראל ומצוקת מוצקי ההקאו בענף הקונדיטוריה ולא בקטיעת רגל של ילד מפגיעת קסאם בשדרות,אולי קבוצת אנשים הזוייה שכמותכם תהיה לגיטימית בחברה. כיום אתם לא יותר מקבוצה משעשעת ומקוממת,מעין שילוב הזוי שכזה.בדיוק כמוכם. יום מצויין.

ל שכזו

New member
איזה יופי,

כי אותו חוק ממש מותיר לי, בתור פציפיסטית, לא להתגייס. החור פוטר אותי מגיוס. איך אני משתמטת בדיוק? אני ממלאת את החוק בדיוק כמוך. השתמטות היא אי-מילוי חובה שיש לך, גם אני יכולה לטעון שאתה לא ממלא את החובה שלך לעשות פעילות חברתית, אבל בשונה ממך אני לא כופה על כל האוכלוסיה את מה שאני מאמינה שמוסרי ונכון לעשות (במקרה שלך-- להתגייס לצה"ל).

sayar3

New member
לא טענתי מעולם שאת משתמטת.

לא טענתי מעולם גם ששום פציפיסט הוא משתמט ע"פ חוק.כך גם לא טענתי לגבי ערבי או חרדי. ברורה לי העובדה כי הבעייה נעוצה בחוק ולא באזרחים.אם החוק ישונה ...או....אז אחוז המשתמטים יעלה מאחר והם יהפכו לעבריינים בעיני המדינה. בסטטוס הקיים הם פטורים ע"פ החוק ויש לכבד את החוק. יחד עם זאת אני מאמין באמת ובתמים שניתן לשלב אוכלוסיות אשר זכאיות לפטור במסגרת צבאית המותאמת להם.וזה כולל פציפיסטים. עובדה-קיים שילוב חרדים וערבים במסגרות צבאיות למרות הזכות שניתנה להם שלא לשרת. אותו דבר הפציפיסטים.אני לא רואה היכן שירות עורפי בבי"ח למשל או במשטרת ישראל כשח"ם יכול לפגוע באידיאולוגית הפציפיזם. שירות למען הקהילה מבורך ומראה על רצון טוב-אבל אינו מהווה בעיני תחליף ראוי לשירות צבאי.

חוק ניתן לתמרן ולשקר, זה לא כזה קשה, במיוחד

במדינה הזו. פציפיזם זהו שקר ומושג מתנשא, מי שטוען לפציפיזם לא שונה ממי שמשקר על בעיה רפואית ומשתחרר "לפי החוק", מי ש"מאיים" להתאבד ומשתחרר "לפי החוק", מתחתן פיקטיבית משתחרר "לפי החוק". אין שום קשר לפעילות חברתית, זה דבר אחר לחלוטין ולא, זו לא חובה. רע לך עם כפייה? אז למה לסיים בעיניין השירות? מה לגבי מיסים? מה לגבי חוקים? מה לגבי נורמות? הכל זה "כפייה", קוראים לזה מדינה, המדינה כדי שיהיה בה חוק וסדר חייבת להפעיל כוח על אזרחיה ואין בכך שום דבר שלילי, צריך להפנים את זה, לקבל את זה ולהתקדם הלאה. הצביעות חוגגת...

sayar3

New member
צר לי לענות לך בצורה כזו-אבל

סרבן מצפון הוא גם סוג של בעייה נפשית. מצפון=נפש. ההגדרה למשתמט היא פשוטה מאוד-אין מה ללכת סחור סחור עם הודעות בובסטיות מלוות בניק כחול. ההגדרה:כל אחד שיכול וכשיר לשרת בצה"ל ע"פ חוק ואינו עושה כן. עכשיו תבואי ותגידי-"אבל אני פטורה לפי חוק ואני אענה-"נכון" רק הבעייה שלנו היא שאת החוק צריך לתקן לפני שמתקנים את החברה. למה לנסות להיתפס לסיסמאות של "התנגדות לכיבוש" וזכויות אדם ואזרח"- צה"ל אינו כובש.וגם אם לדעתך הוא כן אז צריך לקחת בחשבון שצה"ל הוא זרועה של מדינת ישראל שאם תגדירי יותר נכון היא הכובשת ולא צה"ל. אבל אני לא רואה שלחיות במדינת ישראל "מתנגש" עם האידיאולוגיות שלך לגבי כיבוש.הכל עניין של פרספקטיבה. לגבי זכויות אדם ואזרח-מכירה את המשפט "נאה דורש נאה מקיים"?מבינה את המשמעות שלו? לפני שמבקשים זכויות יש להתחיל למלא חובות-ולא להיפך. אז כנראה שאחרי הכל את לא ממש מסוגלת "לקחת אחריות " על הישראליות שלך.אם היית מסוגלת לקחת אחריות שכזו היית בוחרת לחיות במקום אחר.כל עוד את פה,תהיי חייבת להתחשב בדעת המיינסטרים גם אם אינה מוצאת חן בעינייך ולא תואמת את השקפת עולמך.

דעת המיינסטרים

אתה צודק לגמרי. כל עוד אתה פה, תהיה חייב להתחשב בדעת המיינסטרים גם אם אינה מוצאת חן בעינייך ולא תואמת את השקפת עולמך. אותו מיינסטרים, בחר אנשים לכנסת, שחוקקו עבורו חוקים. אנשים אשר מטעמי מצפון, דת, רפואה, גזע, אינם כשירים לשרת בצבא, פטורים מחובת השירות בצבא. זה החוק. אם יש לך בעיות איתו, אתה צריך לפנות לכנסת, לא לאלו שמשתמשים בחוק. אם יש לך בעיה לעצור ברמזור אדום עלייך לפנות למשרד התחבורה ולממשלה, ולא לאותם נהגים שעוצרים באדום. הגדרת משתמט, כמו שאמרת, אכן פשוטה, כל מי שיכול וכשיר לשרת בצה"ל על פי חוק ואינו עושה כן. אדם אשר עבר ועדת מצפון, אינו יכול ואינו כשיר לשרת בצה"ל על פי חוק אדם עם בעיה רפואית נפשית או פיזית, שועדה רפואית קבעה עבורו פרופיל 21, אינו כשיר ואינו יכול לשרת בצה"ל על פי חוק. אדם אשר סמכות מוכרת הכירה בו כבלתי כשיר מטעמי דת, פטור על פי חוק. אם כן מיהו אותו משתמט? משתמט הוא זה אשר לא עבר ועדת מצפון, לא עבר ועדה רפואית, לא עבר טקס קבלה דתי, ולא נולד למוצא ערבי. משתמט הוא זה שצה"ל לא שיחרר אותו. הווי אומר, אדם אשר היה עליו להתייצב ליום גיוסו בתאריך מסויים, ולא הופיע. זהו משתמט. אדם שצה"ל משרד הביטחון ושר הביטחון לא פטרו אותו משירות, ועם זאת אין הוא מגיע ליום גיוסו על פי חוק. אחוז המשתמטים אגב, הוא 0.5 (אפס נקודה חמש) אחוז במחזור גיוס. לא כל כך מפחיד כמו שהתקשורת גורמת לזה להישמע, לא ככה? אם יש לך בעיה שקבן משחרר מצהל, שערבי פטור מגיוס, או שבחורה שלא רוצה לשרת יכולה לשקר שהיא דתיה. אז יש לך בעיה עם החוק. יש לך! בעיה עם המיינסטרים שאתה כל כך מכבד. לא לאף אחד אחר. בברכה, אני.

sayar3

New member
אכן!! אני מסכים כמעט עם כל מילה

שכתבת. מקור הבעיה הוא החוק-אך קיימת בעיה.אסור לחוק שיתן מענה לחוסר שירות לחלקי אוכלוסיה נרחבים. אגב- 0.5 הוא לא נתון נכון. זה יותר לכיוון 4-5 אחוזים בשנה. עזוב סטטיסטיקות שמכוונים אותך אליהן.

EgeBamayasi

New member
מאחר שכבר ענו לך על רוב הטענות שלך

אני רק אסביר לך דבר אחרון על זכויות אדם ואזרח, אני לא יודע איזו מדינה אתה רוצה לנהל פה אבל במדינה דמוקרטית זה הולך ככה: מתוך הספר לבגרות באזרחות: האם יש קשר בין זכויות וחובות? מדי פעם נשמעת הטענה: אין לעניקזכויות אדם לאזרח שאיננו ממלא את חובתיו" או " אדם שאיננו משתתף באופןשווה בחלוקת הנטל של החיים בחברה, איננו יכול לתבוע שוויון זכויות" המשפטן פרופסור דוד קרצמר משיב לטענה זו: "איןלחפש סימטריה בין זכויות האדם בסיסיות המגיעות לכל אדם באשר הוא אדם, לביןחובות המוטלת על בני אדם מכוח החוק בחברה מסויימת. זכויות אדם הן זכויותולא פריבילגיות (זכויות יתר), הניתנות מכוח רצונו הטוב של הריבון. איןזכויות אלו ניתנות בגלל מעשיו הטובים של האדם: הן שייכות לו מעצם היותואדם. ברור שאם אדם אינו ממלא את החובה המוטלת עליו מכוח החוק, אפשר להטילעל סנצקיה (עונש) הקבועה בחוק. ואולם עקרון החוקיות, שהוא יסוד שלטון החוקבמדינה דמוקרטית, דורש שרק סנקציה זו תוטל עליו, ואין לפגוע בזכויות שלאותו אזרח עבריין, באותן זכויות, שאין להן כל קשר לעבירה הנדונה. מכאן,שגם אם אדם אינו ממלא חובה חוקית המוטלת עליו, כגון החובה לשרת בצבא, איןמזה אלא דבר אחד: אותו אדם צפוי לעונש הקבוע בחוק של אי קיום החובההאמורה, אבל אין הוא מאבד את זכויותיו האזרחיות. לדוגמה: אדם שעבר עבירתתנועה ישלם קנס או ישלל רשיונו אולם לא תיפגענה זכויותיו האזרחיות - זכותולהצביע בבחירות לכנסת או זכותו לקבל את קצבעות הביטוח הלאומי"

למעלה